Google, Motorola'yı satarken hisse de almış!

Google, Motorola'yı Lenovo'ya satarken sadece para almamış; bakın üstüne bir de ne almış...

  • Cem Şancı
Google, Motorola'yı satarken hisse de almış!

Google, 2011 yılında 12,5 milyar dolara satın aldığı Motorola'nın mobil bölümünü, geçtiğimiz hafta sadece 2.91 milyar dolara Lenovo'ya satarak şaşkınlık yaratmıştı. Ancak anlaşmanın yeni detayları ortaya çıktı. Google'ın bu satış karşılığında Lenovo'dan 618 milyon hisse almış. Bu hisseler Lenovo'nun toplam hissesinin %6'sına denk gelirken, 780 milyon dolar değere sahip. Google'ın böylece Motorola telefonları coşturacağını düşündüğü Lenovo'nun gelecek kar beklentisini satın almış olduğu anlaşıldı. Aynı zamanda da güçlü bir PC üreticisinin ortağı olarak kendi ChromeOS masa üstü işletim sistemi için yeni bir kapı açmış oldu.

Google, Motorola'yı 10 milyar dolar zarar ederek satmış olsa da, Motorola'dan almış olduğu 10 binden fazla patenti elinde tuttuğunu açıkladı ki, bu patentler 2011'de Google'ın Motorola'yı satın almasının asıl nedeniydi. Yani aslında Google, Motorola'nın etini, yağını, sütünü alıp posasını Lenovo'ya satmış bulunuyor. Elinde bulundurduğu patentler, mobil dünyanın işlemesi için çok önemli olan sayısız teknolojiyi barındırıyor. Böylece aslında teknoloji dünyası sattığı her ürün için Google'a ödeme yapmak durumunda kalıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

patentler google'de kalsın ameleliği lenovo yapsın karını google kapsın,tekniğini öğrendiğimiz iyi oldu

@12 Şub 2014 19:04 İşte bu şey tam olarak kapitalizm dediğimiz şey :D

lenovo alacağını almış daha ne alsın hisseler ile beraber 3,5 milyar dolar ederki yine çok az.

Uyanık, sömürgeci ve gereksiz Google.. Bir ara devdi ama artık alternatifler çoğaldı.. Çünkü Google Kendini bozdu o çıkmaması gereken çizgiden çıktı..

lenovo laptopta süper olduğu gibi cebi motorolayıda uçurur eminim

Haberde yanlışlık var, Motorola Home'u 2,35 milyar dolara elden çıkarttı. Edilen zarar 10 milyar $ değil.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost