Google Play dışında güncellemelere yasak!

Bazı Android uygulamalarının ve son olarak da Facebook'un "uyanıklığı", Google'ı harekete geçirdi!

  • Zeynel A. Öztürk
Kendi kendini güncelleyen uygulamalara engel!

Google'ın mobil mağazası Play'de yayınlansa da kendiliğinden güncellenen uygulamaların artması şirketi harekete geçirdi. Şirket, uygulamaların Google Play dışındaki kaynaklardan uygulama yüklemesine daha önce de izin vermiyordu, ancak Facebook gibi bazı uygulamalar Google Play'in güncelleme mekanizmasını kullanmak yerine APK dosyalarını kendileri indirip yükleyebiliyordu.

Şimdi ise Google, şartlarını güncelleyerek bu kuralını güçlendirmiş oldu. "Tehlikeli ürünler" bölümüne eklenen satırlar şöyle:  "Google Play'den indirilen bir uygulama, kendi APK dosyasının ikili kodunu Google Play'in güncelleme mekanizması dışında herhangi bir yöntemle değiştiremez veya güncelleyemez."

Facebook kendi kendini güncellemesini, sadece Android'de "Google Play dışındaki kaynaklar" seçeneğini etkinleştiren kullanıcılara sunduğu gerekçesiyle açıklıyordu. Ancak yenilenen şartlar, bu tür bir yorumlamaya pek yer bırakmadığından Facebook ve bazı diğer uygulamalar, Google ile iyi geçinmek ve yöntemlerini değiştirmek zorunda kalacaklar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

bak bu olmadı şimdi

androidin güncelleme mekanizması sorunlu kardeşim. gogil bunu ne zaman anlayacak.adamlar kafasına göre kendi programlarını güncelliyorlar başka kaynaktan. telefonumuza viruste sokabilirler.

@29 Nis 2013 18:36 Ooff ne bu herkes veri güvenliğinden bahsediyor herkes başıma "bakan" oldu

@29 Nis 2013 18:36 doğru söylüyorsun zaten farkettiler bunu. Birtakım çalışmalar yapıyorlar uzun zamandır. Bu yapılanda buna bir örnektir. Sadece şunu söyleyebilirim. Okadarçok kaçak program yükledimki telefonuma ve hertürlü custom rom da. Daha bugüne kadar herhangi bir virüsle karşılaşmadım. Yada farklı bir sorunla. Çokta büyütmeyin. Çünki meyve veren ağaç taşlanır misali çok taşlıyorlar androidi. Gerçekte bahsedildiği gibi bir sorun sözkonusu bile değil.

Google ın da rakiplerini örnek alıp bazı kısıtlamalar ve kurallar getirmesi lazım yoksa android ortada kalacak...

Ah Google Ah az kaldı kafa tutacağım sana ;)

apk yüklenen şeyler güncellenmeyecekmi

İyi bir hareket. Google Play harici uygulama guncelleme ileride bizim icin tehlike olusturabilirdi.

s.a admin belki burası yerı degıl fakat ucretli uygulamayı market dısında ındırıyorlar nasıl engellerız bu konu hakkında bılgınız varmı varsa ınternette baya arastırdım bulamadım siz bılgılendırebılırmısınız

Sen de yorum yaz