Google şimdi de IE'ye el attı!

Google, MS'ten ümidini kesti, Internet Explorer için kolları sıvadı. Peki ama hangi konuda?

Google şimdi de IE'ye el attı!
Google'dan IE'ye SVG desteği...

Pek çok kullanıcı için fazla teknik olan ve detaylarını pek bilmedikleri SVG desteği, internet üzerinde aslında sıklıkla karşımıza çıkıyor. HTML 5 standartlarında da yer bulan SVG, Scalable Vector Graphics'in kısaltılmışı ve Ölçeklenebilir Vektörel Grafik anlamına geliyor. IE dışında tüm tarayıcıların destekledikleri SVG özellikle Google Maps ve Google Docs'ta karşımıza çıkıyor.

Tüm tarayıcılar desteklemesine rağmen Microsoft SVG konusuna uzun zamandır direniyor. Microsoft'un açıklamasına göre bu desteği kusursuz bir şekilde sunabilmek isteği süreci uzattı. Fakat Google'ın büyük önem verdiği ve Adobe Flash'a açık kaynak kodlu bir alternatif geliştirilmesi sürecinde faydalı gördüğü SVG desteğinin, Microsoft tarafından ağırdan alınmasının sebebinin firmanın Flash alternatifi Silverlight'ı ön plana çıkartmak olduğu da söyleniyor.

Her halükarda IE henüz SVG konusunda pek ciddi bir adım atmadı ve durum böyle olunca Google kolları sıvadı ve IE var olan özelliklerini kullanarak SVG'yi desteklemesinin yöntemlerini araştırmaya başladı. ExplorerCanvas üzerine 2 boyutlu SVG grafikleri oluşturabilen Google, bu sayede IE kullanıcılarının da Microsoft daha ciddi bir destek sunana kadar SVG'den mahrum kalmamalarını sağlamayı hedefliyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

yahu google ve msn çatışıyor. ama hiç bi işlerine yaramıyor. herkez kendi yolundan gitse iyi olacak. ie8 kullanan kullanır kullanmayan chrome firefox safari her neyse. niyebu kadar birbirinin gözünü oymaya çalışıyolarki.

Microsoft tabiri caiz ise "taktik" faulü yapıyor. Taktik, strateji falan diyemeyeceğim derecede çirkeflikten başka birşey değil aslında, teknolojinin gelişmesine katkıda bulunmak yerine bencilce çıkarlar peşine düşmek, tekel özelliğini yavaş yavaş kaybetmeye başlayan Microsoft'a yabancı olmayan birşey...

beyler beni hor görmeyin ama
"hiç bişey anlamadım??"

Orjinal Microsoft ürünlerini kullanıyorum fakat kullanırken nefretle kullanıyorum microsoft her seferinden kendinde nefret ettirmeyi başaran en iyi şirketler arasında birinci sırada

choremenin yeni sürüm güncellemesi çıkmış onda bu özellikler varmı

Valla Bizim için Çok iyi bu aralarındaki rekabetten biz faydalanıyoruz.
Sürekli Bir Yenilik çıkarıyorlar.. :D:D:

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir