Google Squared projesi 4 kat güçlendi

Google'ın yeni projesi Squared'in özellikleri gelişiyor: İşte Squared ve yenilikler...

  • Ali Güngör
Google'dan güçlü bir arama hizmeti
Popüler konseptleri aramakta başarılı ama her konuda değil, büyütmek için tıklayın

Google'ın arama sonuçlarını tablolar halinde sunan aracı Google Squared'den buradaki haberimizde kısaca bahsetmiştik. Bu araç geliştirilme aşamasında ve tamamlandığında Wikipedia gibi insanların organize ettiği bilgi kaynaklarına alternatif oluşturacak bir başvuru kaynağı olacak.

Google Squared'de satırlar ve sütunlar mevcut. Satırlara anahtar kelimeler giriliyor, sütunlara ise istenen özellikler. Mesela birinci satıra bir PC markası, sütuna da fiyat, boyut vb yazınca arama sonuçları ve bağlantılar Excel tabloları gibi diziliyor. Pek çok arama kriteri bir arada girilerek, tabloda pek çok bilgiyi kolayca görmek mümkün oluyor. Google Squared pek çok konuda konuya uygun kriterleri otomatik olarak öneriyor.

Henüz deneysel olan bu proje pek de iyi çalışmıyor. Çok az sonuç buluyor ama zaten amacı tutarlı bilgi bulmak. Google da bu yüzden Google Squared'i henüz hizmete sokmuyor. Denemek isterseniz www.google.com/squared adresine tıklayın.

Google yaptığı açıklamada aranan konu için 30 olgu sıralayabilen aracın kalitesini ve bulduğu verinin miktarını arttırdıklarını belirtti. Google Squared artık 120 kare gösterebiliyor, Google örnek olarak da 20 Amerikan başkanı için 6 özelliği sıralayabileceğini söylüyor. Bu sonuçlar Excel alternatifi Google Spreadsheet veya CSV dosyası olarak da dışarı aktarılabiliyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play