Google+'ta isyan çıktı!

Google+'ın yeni tasarımı bakın kimleri, neden çileden çıkarttı... Haberimizde...

Google+'ta isyan çıktı!

Yeni tasarımıyla birlikte Facebook'a karşı olan iddiasını daha da artıran Google+'ın bu yeniliği herkesin hoşuna gitmedi. Geliştiriciler, Google'ın bu değişikliğe giderken kendilerine haber vermemelerinden yakındılar.

"Değişim iyidir, fakat daha iyi olan ne biliyor musunuz? Bu platformu geliştirmek için ücretsiz olarak yüzlerce saatini harcayan üçüncü parti geliştirici topluluğuyla olan ilişki. Geçiş süreci dediğimiz şeye ne oldu?" diyor Google+ için ücretsiz araçlar geliştiren Mohamed Mansour ve ekliyor: "Benim uygulamalarım ve eklentilerim son 10 ayda 2 milyonun üzerinde indirildi. Bu platformu sevdim ve onu daha keyifli ve daha iyi deneyim verir hale getirmek için şahsi zamanımdan bile verdim. Peki ya siz neden böyle köklü bir değişikliğin yapılacağını geliştiricilere söylemediniz? Şimdi, Google+'ı ziyaret eden yüzbinlerce kişi hatalarla, açılan pencerelerle dolu eksik bir deneyim yaşıyor, aynı zamanda bizim binlerce saatlik yoğun çalışmalarımız yabana gitmiş oluyor."

Google'ın bu şikayetlere verdiği yanıt haberimizin ikinci sayfasında...

Ve Google'dan cevap geldi...

Google ise, bu şikayetlere karşı, henüz geliştiriciler için resmi bir API yayınlamadıkları için, yapılan işleri destekleyemeyeceklerini açıkladı. Hacker News sitesine cevap veren Google'ın yazılım mühendislerinden DeWitt Clinton "Google+ platformu için emek veren tüm geliştiricilere ilk günden beri müteşekkiriz ve "https://developers.google.com/+" sitesinde yayınlanacak resmi API üzerinden gelişime ve desteğe devam edeceğiz. Lütfen bizimle iletişime geçmek için bu siteyi kullanın, eklemek ya da geliştirmek istediğiniz her şey için... Bunu belirtiyoruz, çünkü belgelenmemiş veya resmi olmayan yüzeylerde geliştirilen uygulamalara destek veremeyiz. Zaten böyle bir durumla karşılaştığımızda, ilk günden beri, geliştiriciye ulaşıp bu durumu oldukça hızlı bir şekilde düzeltiyoruz." sözlerini kaydetti.

Google, resmi olmayan API'lara geçit vermeyerek aslında Google+'ın gelişme hızını da yavaşlatıyor. Fakat öyle görünüyor ki, resmi bir API yayınlanana kadar Google bu konuda tek başına yol almaya karar vermiş durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bence yalan söylüyorlar. Google daha önce bir yerde uyarı vermişti diye hatırlıyorum. O uyarıyı bulursam burada yazarım.

google'ın uzaktan bakınca hoş görünen, zaman geçtikçe veya içine girdikçe can sıkan başka bir tavrı daha. Ortalama kullanıcı için google ne kadar güzel ve işlevsel ürünler-servisler sunsa da developerlar veya 3. partiler için google çoğunlukla "hayal kırıklığı iş ortağı" oldu.

Haaa :)
Google uygulama geliştiricek yada yeniLik getiricek yada yeni patent üreticek.Seni beni takmaması ilginç değil gibi geldi bana :D

Yeni tasarımı güzelde, paylasımları görmek için mausun topuyla tek kale maç yapmak lazım :D bunu düşünememişler.

google kesinlikle bir dev ona karşı olmak boşa çaba ama baskı yapmalarıda bi yandan iyi , iyi olmalarına ragmen kötüsün sen arkada kal diyen olmasa onlarda işini yapmazdı zaten ...google harika bence bana göre facebooktan bile daha iyi

Google+ resmi API leri açılmadı. Google bununla ilgili açıklamayı başta yapmıştı. Sistemi yeterli ve güvenli bir yapıya oturtmadan API desteğini vermeyeceğini söyledi. Bu yüzden kızmak mantıksız. Facebook gibi aceleyle çıkarılan ve düzensiz API lerin sonunu hepimiz gördük.

sayfanın sağ tarafı tenis kortu kadar geniş. menüler vs güzel ama dizayn biraz daha ortalarda olmalıydı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir