Google Talk ile Türkçe sohbet edin

Google bugün 12 farklı dil desteği ile birlikte Google Talk Türkçe’yi kullanıcıların beğenisine sunuyor.

Anında mesajlaşma ve sesli iletişim kurma yazılımı olarak tanımlanabilecek Google Talk, bugünden itibaren kullanıcılar tarafından istedikleri dilde bilgisayarlarına indirilebilecek.

Google Talk sayesinde:

-Sıradan bir mikrofon ve kulaklık ile üstün ses kalitesiyle iletişim kurmak
-Sade ve anlaşılabilir kullanıcı arayüzü ile istenmeyen pop-up reklamlardan kurtulmak
-Paylaştırılan Gmail kontakt listesiyle farklı liste arayışına girmeden sohbet başlatmak mümkün olacak

Gmail kullanıcıları www.google.com/talk adresinden yeni Google Talk yazılımını indirebilecek. Yazılımı bilgisayara indirdikten sonra arayüzden “arkadaş ekle” seçeneğine tıklayarak dostlarınızı sohbete çağırabilirsiniz. Sizden çağrı alanlar aynı zamanda ücretsiz bir Gmail hesabı daveti alacaklar. Eğer henüz bir Gmail hesabı yoksa bu davetiyeyi kullanabilecekler.

Daha önce hayata geçirdiğimiz Gmail, resim arama, dizin ve Toolbar 3.0 gibi Google Talk da Türkçe olarak kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

Gmail sohbet, Google’ın iletişimi daha sade ve etkin hale getirme çabalarının sonucunda ortaya çıkmış bir yazılımdır. Gmail hizmetlerine benzersiz e-posta ve anında mesajlaşma hizmetlerini yerleştirerek tarayıcı içinden anında mesajlaşma ve e-posta gönderimini mümkün hale getirdiğimiz için gurur duyuyoruz.

Google Talk içine eklenen bu özellikler, Gmail kullanıcılarının tamamını bu ağa dahil edecektir. Hayata geçirilen bu ağ sayesinde gerek Gmail kullanıcıları, gerekse Google Talk uyumlu anında mesajlaşma yazılımlarını kullanan kişiler; kendi aralarında sohbet edebileceklerdir.

Gmail ya da Google Talk ile yapılan sohbetlerin kayıtları, aynı e-posta mesajları gibi kaydedilebilir, kendi içinde arama yapılabilir ve kolayca ulaşılabilir bir halde tutulmaktadır. Kullanıcılar arzu ettikleri takdirde sohbet kayıtlarını Gmail hesaplarına kaydedebilir. Eğer Google’ın gizlilik ilkelerine rağmen kayıt tutmayı istemezlerse sohbet yapan taraflardan biri istese bile bunu engellemek de mümkündür.

Google Talk’ı kullanabilmek için bir Gmail kullanıcı adı ve şifresine sahip olmak gerekiyor. Gmail’e üye olmak için ya bir Gmail kullanıcısından davetiye almanız ya da cep telefonu kullanarak bir Gmail hesabı açmanız mümkün. Cep telefonu ile hesap açmak için kullanıcı http://gmail.com adresini ziyaret ederek mobil telefon numarasını sisteme giriyor ve sistem o numaraya SMS ile bir davet kodu gönderiyor. Bu kod sayesinde kullanıcı hem Gmail’e hem Google Talk’a üye olabiliyor ve arkadaşlarına ve aile üyelerine davet göndererek e-posta, anında mesajlaşma sistemi ve ses ile iletişim kurabiliyor.

Gmail ve Google Talk’ın gelişiminin sonraki adımı olarak Türkçe dil arayüzünü sunmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Dünya çapında daha çok Gmail ve Google Talk kullanıcısına daha çok özellik sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir