Google, Windows Phone'u yok saydı!

Gmail'in mobil web sitesini güncelleyen Google, Windows Phone için öyle bir tasarım bıraktı ki!

Google, Windows Phone'u yok saydı!

Google, Gmail mobil web sitesinin arayüzünü birkaç akıllı cep için güncelledi. Yenilenen Gmail uygulamasındaki tasarımın beğenildiğini söyleyen şirket, benzer tasarımı şimdi Android, iOS ve BlackBerry için de sunuyor. Ancak anlaşılan o ki şirket, bir mobil platform için hiç de kendini zorlamak istemiyor.

Windows Phone'lu bir telefondan Gmail'e girdiğinizde, şu anki güncellenmiş haline hiç benzemeyen, son derecede eski bir tasarımla karşılaşıyoruz. Diğer platformdaki kullanıcıların yararlandığı hoş görünümlü, işlevsel arayüzden ise eser yok. Böylece Google, Windows Phone kullanıcılarını yine ihmal etmiş oluyor.

Bu, sadece Google ile Windows Phone arasındaki çekişmenin bir kısmı. Arama devinin Microsoft'un mobil platformundaki Google hizmetlerinin kullanılabilirliğini aksatmaya çalıştığı da zaman zaman iddia ediliyor. Örneğin Google'ın Exchange ActiveSync desteğini geri çekmesi, Microsoft'un geçtiğimiz günlerde Windows Phone'da CardDAV ve CalDAV'ı destekleyeceğini duyurmasıyla sonuçlanmıştı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

Kendi bilir, kullanıcılar da gizliliğini korumuş olur. Ergen fanboylar da ne saklıyorsunuz ajan mısınız saçmalığına soyunur. Ya zekalarının gelişmesi lazım ya da büyümüleri lazım, ancak o zaman anlarlar. Cidden neden gizliliğe önem verdiğimizi merak ediyorsunuz elinizin altında "Google" "amca" var. Açın, araştırın, okuyun. Ama kitap bile okumayan bir nesilden bunu bekleyemezsiniz tabii ki. Sanki Google, Yandex babasının.

@15 Mar 2013 00:06 Sanki Microsoft babanın şirketiymiş gibi konuşuyorsun sen de.

@15 Mar 2013 00:06 Gizlik senin için bu kadar önemliyse git Linux kullan, hatta baban ile birlikte yeni bir kernel yaz..

çok iyi yapıyor microsoft biraz dünya standartlarına uymayı öğrensin artık

al google vur microsofta ikiside aynı..

İyi olmuş bence. Bende gmaili bırakmıştım.outlook varken gmil le işim olmaz

google iyi yaptı windows böyle yapıyor

Daha yeni çıkmış ve android e karşı tehlike yaratmayan bir sisteme böyle sırt çevirmek düşündürücü değil mi sizce de? Bir şeyler oluyor ki onunu kesmeye çalışıyor Google

Google ın bu harketleri gözümden düşmesine sebep oluyor... wp nin güçlenmesi Google ın yaptığı haksız rekabetin görünmesine sebep oluyor...

Windows Phone'da Yahoo, Hotmail, Exchance ve Gmail için hesap kısmı zaten mevcut. Yani internet explorer'a girmeye gerek kalmadan Windows Phone'un kendine has temasıyla Gmail kullanılabiliyor, sorun yok. Ama Google'ın tüm platformlara hizmet verip Windows Phone'a üvey evlat muamelesi yapması gerçekten hoş değil.

Windows Phone kullanıyorum.. Ve o android denen şey kendini çok yüksekte görüyor nerden nasıl geldiğini unutur halde. O böyle yaptıkça kaybeder.. Windows ve Microsoft daima daha başarılı olacak.

Önemli değil zaten microsoft hotmail de kaybettiği mail kullanıcılarını outlook ile geri kazanmaya başladı sade ve güzel tasarımıyla. Baktım kullanamıyorum telefonumda google kısıtlamaları yüzünden kapatırım tüm bilgilerimi microsoftun mail hesabıma aktırır devam ederim. Güvenlik olarak şu an microsoft daha iyi bir kişi mail adresinizin şifresini bulsa bile telefon ve ikincil posta adreslerini değiştirmesi için gereken süre bir ay o arada zaten geri alırsın. Ve kısaca paşa gönelleri bilir. Chrome da bırakırız mozilla ile devam ederiz :) herşeyin ve herkesin alternatifi vardır. Close gmail account yaz bing e :) kızarsa insanlar google un kendisini dahi kullanmaz alternatif çok bing yandex yahoo vs.

İOS'a neden gerekli ve yeterli desteği veriyor o halde? Yada neden Windows yüklü pc kullanıcılarına chrome web tarayıcısının en yeni sürümünü sunuyor? Ortada rekabet var ise şayet İOS ile de rekabet içerisinde. Ya sadece kendi işletim sistemin olan Android'e en yeni desteği sunacaksın yada hepsine aynı desteği vereceksin.Bir kişi WP8'li bir cihaz aldı diye senin egon yüzünden "senin programını kullanmaktan" mahrum ediliyorsa bu senin ayıbındır sevgili GOOGLE . Bunu bir markayı korumak adına değil biz tüketiciler adına söylüyorum.

Google nin tekecilik politiklarına güzel bir örnek. Kullanıcıları kendi ürünlerine mecbur bırakmak için her yolu deniyor.

Google ve Android bu hareketlerle insanların antipatisini kazanmaktan öte bir yere gelemez. Nokia ve Apple'ı taklid ede ede bir yerlere gelmiş bir işletim sistemi olduklarını unutmasınlar...

Olay o kadar basit değil. Daha şimdiden Google Windows Phone daki bazı özellikleri androide kopyalamaya başladı tehlikenin farkında bence

WP'cilere bu kadarı yeter :)

Windows Phone un browser ından değil de account u ekleyerek kendi mail uygulamasından da kullanabilirsiniz. Böylesi daha da hızlı oluyor hemde.

google en büyük hayali tekelci olmak neden ürünlerini bedava dağıtıyor :) öteki yüzünü göstermedi daha millet google diye seviniyor

Windows'un Google Play için yaptıklarına bakınca Google iyi yapıyor. Hotmail ve Msn uygulamaları geç ve yetersiz gelmişti, skype'ta da hayır yoktu, ms office zaten yok.

google aramada gerçekten başarılı ama androidin gelecveği pek parlak görünmüyor bana. windows phone hızla gelişiyor ve windows blue güncellemesi ile programla hem telefon hemde bilgisayarda ortak bir şekilde çalışabilecek.

Windows Phone harika oldugunu kendine yediremiyorlar :)

Microsoft için de çok lazımdı zaten.Outlook yeterli bir çözüm.

Microsofta sonsuz teşekkürler. Bizi iphone taklidi (hem de çok kötü taklidi) ucube ve özensiz androide mahkum olmaktan kurtardığı için... Lumia 920 muhteşem. Çok hızlı çok sade çok düzenli. Ekranı muhteşem. Kamerası muhteşem. Bir de office çalıştırıyor düşünebiliyormusunuz. Basit işlerde bilgisayar açmaya gerek kalmıyor artık. Koy dökümanı skydrive'a. Otobüste eve dönerken düzeltme yap gönder. Telefon ve pc artık iç içe geçmiş durumda. Aynı işletim sistemi farklı cihazlarda tam uyumlu çalışıyor. Süper kere süper. Windows uygulamaları mısır patlağı gibi çıkmaya başladı. En geç bir sene içinde dönüşüm başlayacak.

Windows Phone kullanıcıları çoktan gmail,Google maps ve Google aramayı kullanmayı bıraktı :)

Şimdi windowsta dese ki Google git linuxta ve mac te oyna ?

bekleyin android os cıkınca gorucez windows u chrome os bile yeterli sayılırken, windowsun kısıtlamalarından kurtulucaz. win 3.1 den beri mic. kullanıyorum bıktım artik alti üstü bir os i7 32 gb ram mi koyalım notebooklara tıkır tıkır calismasi için

Yahu el insaf be birader. Microsoftu övecem diye, aynı adam yalan yere 20 kere mesaj yazar mı ya. Yaz bi kere, bırak. Allah seni micsofttan, bizi de senden kurtarsın.

Sanırım Google Windows Phone'dan gerçekten korkuyor. Ayrıca Outlook varken Gmail kullanılmaz zaten artık.

Keşke Microsoft işletim sistemleri üzerinden Google sitelerine erişmek engellense. Yasaklara karşıyım ama Google gücü eline alınca korkunç bir kıvama geldi hakkediyor. Microsoft'un bu şirkete engel koyarak biraz küçültmesi lazım. Önceleri Google'ı savunurdum büyüdükçe çirkefleşti oysa Microsoft hep aynı onun arkasında durmak gerekmiş meğer.

@15 Mar 2013 14:26 bingi,msni,güncellemeleri,silverlightı zorla kullanıcıya yedirmeye devam ettikçe diğer tarayıcı ve arama motorlarına devam.

çok amatörce bir hareket

bizbekleriz o cıkıcakta bizde görücez

bir windows phone 8 kullanicisinin neden gmail'e ihtiyaci olsun ki koc gibi outlook duruken ;) zaten windows mobile'nin 10 sene icerisinde piyasanin en az yuzde 50'simi elinde tutar hale geldigini gorecegiz nasilsa, takil simdilik gonlunce google efendi ;)

Google da bir panik bir panik. Gerçekten ileriyi görüyorlar. Nasıl ki kendileri sıfırdan buraya geldiler şimdi de windows un sıfırdan nerelere gelceğini tahmin ediyorlar. Android ios u bırakıp metro yu taklit ederse hiç şaşmayın. Ama tabiki taklit orjinalin yerini tutmaz. Android telefonlar piyasaya çıkmadan ucuzlarken, apple iphone 3 üretimini daha yeni durdurdu iphone 4 ü ise uzun süre üretmeye devam edecek ve de fiyatı bir türlü düşmüyor. Google ise bu kafayla hakettiği yere geri dönecek. Çünkü artık windows phone var.

Bunu hepsi yapıyor dünyada da bu böyle önce kendi işletim sistemine önem vercen bunda bir sey yok

Gelecegin teknolojisini microsoft ve apple yazacak.. Google sut kopugu, suyu isindi suanda kopuruyor.. Microsoft ve Apple ocagin altini kistiklarinda google'i goreceksiniz..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir