Google'dan Android güncellemesi atağı!

Google, Android güncellemelerini çok geç sunan cep üreticileri için yeni bir önlemin peşinde!

  • Zeynel A. Öztürk
Google, güncellemeyen OEM'leri kenara sıkıştırıyor

Android'in yıllardır kurtulamadığı en önemli sorunlarından bir tanesi, parçalanma. Cihaz üreticileri, eski cihazlarını güncellemek bir yana, yeni telefon ve tabletlerini bile Android'in son sürümüyle satışa sunmakta zorlanıyorlar.

Şimdiye kadar bu durumu düzeltmek üzere farklı girişimlerde bulunan Google, Bloomberg'e göre bu kez OEM'leri cihazlarını yükseltme ve verdikleri destek için puanlandırmaya başladı. Bu listenin üreticilerin hangilerinin yükseltme işini daha iyi yaptığını göstermek üzere halka açılabileceği söyleniyor.

Firma, yazılım güncellemelerinin daha hızlı onaylanması için mobil hizmet sağlayıcılarıyla ortak çalıştığını da söylüyor. Mobil hizmet sağlayıcıları, güncelleme konusunda isteksiz davranmalarından dolayı, güncellemelerin önündeki en önemli engellerden biri olarak değerlendiriliyor. Apple, iPhone'a olan büyük talep sayesinde bu sıkıntıyı aşmış olsa da Google, karşısında devamlı olarak mobil sağlayıcıları buluyor.

Sürüm Kod adı API Geçen ay Bu ay Değişim
2.2 Froyo 8 0.1% 0.1% -
2.3.3 - 2.3.7 Gingerbread 10 2.6% 2.2% -0.4%
4.0.3 - 4.0.4 Ice Cream Sandwich 15 2.2% 2.0% -0.2%
4.1.x Jelly Bean 16 7.8% 7.2% -0.6%
4.2.x 17 10.5% 10.0% -0.5%
4.3 18 3.0% 2.9% -0.1%
4.4 KitKat 19 33.4% 32.5% -0.9%
5.0 Lollipop 21 16.4% 16.2% -0.2%
5.1 22 19.4% 19.4% -
6.0 Marshmallow 23 4.6% 7.5% 2.9%

Cihaz üreticileri, mevcut cihazlarını Android'in son sürümüne yükseltmeyi, satın almayı geciktirecek bir hareket olarak görüyorlar. Dahası yükseltmeler, üreticileri için ek maliyetlere katlanmak anlamını taşıyor. Google'ın uzun süredir çözülemeyen bu sorunu, güncelleme işini gereğince yapan ve yapmayan üreticilerin listesini herkese açarak çözüp çözemeyeceği, merak konusu. Cevabı önümüzdeki aylarda göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Windows un yaptığı gibi yaparak sorunu çözebilir.

Project ara sonrasında hepsi güncelleme nasıl erken veriliyormuş görecekler,zaten bu projeden sonra mecbur kalacaklar

Google'ın elinden bu konuda hiç bir şey gelmiyor. Bence öncelikle kendisi android güncelemelerini yayınlama hızını düşürmeli diye düşünüyorum. Sürekli yeni sürüm güncelleme, biraz yavaşla. Boşta kalan enerjini çıkmış sürümlerin bug fixlerine ve stabilitesine harca. Üreticilere de zaman kazandır, eski cihazlara da ayrıca fayda olsun. Bunlar haricinde bu skor tablosu yine az da olsa satın alma tercihlerini etkileyecektir.

iyi olmuş bence bu lazımdı

1 senede değilde 2 senede 1 yeni sürüm çıkarılsa olmaz mı, her sene yine güvenlik güncellemelerini felan verir

önce kendi ürünlerini güncellesin, nexus 4'e güncelleme vermiyor oysaki donanım olarak oldukça yeterli bir ürün. Kısacası hikaye

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost