Google'dan Android için Acil Konum Hizmeti!

Google, acil durumlarda konumunuzun hızla belirlenmesini sağlayacak hizmetini tüm Android'lere getiriyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Google'dan Android için Acil Konum Hizmeti!

Google, telefonunuzun konum bulma özelliklerinden acil aramalarda faydalanmaya başlıyor. Yeni Android 2.3 ve üzerine sunulmaya başlanan "Emergency Location service" (Acil Konum Hizmeti), Android'li cihazların yüzde 99'unu destekliyor ancak işlevden faydalanabilmek için mobil hizmet sağlayıcısının ve yerel acil arama sisteminin işlevi desteklemesi gerekiyor.

Emergency Location Service, telefonunuzun Wi-Fi, GPS ve mobil ağ bağlantısından faydalanarak acil hizmet yetkililerine bulunduğunuz yeri isabetli olarak iletiyor. Yalnızca acil aramalarda çalışan bu veri iletimi, Google'dan kopuk olarak gerçekleşiyor ve Google, diğer uygulamaların gönderilen verilere ulaşamaması için gerekli önlemleri alıyor.

Hizmet şu an Birleşik Krallık'ta ve Estonya'da Vodafone ve BT gibi bazı sağlayıcılar yoluyla hayata geçirilmiş bulunuyor. İşlevin yaygınlaşması, acil sağlık birimlerinin ve mobil sağlayıcıların Google ile yapacakları çalışmalara bağlı; ancak yakında Avrupa'da pek çok ülkenin yeni hizmetten faydalandığını görebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Ben benzer olarak uzaktan telefonu kontrolle GPS'in açılıp kapatılabilmesini de istiyorum. Örneğin telefonum çalındı ise, android cihaz yöneticisinden GPS'i açıp telefona mail gelmesini engelleyebilmeliyim. Bu sayede telefon açıldığı ve internete bağlandığı anda GPS'i otomatik açılıp bana konum bilgisi maille gönderilmeli. Ayrıca Telefon fabrika ayarlarına çevrilebileceği için IMEI üzerinden de işlem yapılabilmeli.

Sen de yorum yaz