Google'ın AMP projesi için tarih belli oldu!

Google'ın mobil interneti hızlandırma projesi AMP için son bilinmeyen de cevabını buldu!

  • Zeynel A. Öztürk
Google'ın AMP projesi için tarih belli oldu!

Google'ın mobil web'i hızlandırma projesi AMP'nin (Accelerated Mobile Pages Project) hizmet sunmaya başlayacağı tarih, Şubat 2016 olacak. Google, bu tarihten itibaren arama sayfasından hızlandırılmış AMP sayfalarına yönlendirme yapacak.

Google, Pinterest'in mobil uygulamalarında AMP sayfalarını test ettiğini, Twitter ve LinkedIn'in 2016 başlarında AMP içeriğine bağlantı vermeye başlayacağını söylüyor. Firma, ortak çalıştığı yeni firmaların arasında Line, Viber ve Tango'nun da eklendiğini belirtti.

İlk olarak Ekim'de ortaya çıkan AMP, web'i mobil cihazlarda daha kullanılabilir hale getirmeyi amaçlıyor. Bugünün mobil web'i, reklam, izleme kodları ve yazı tipleri gibi yüklenme süresini yavaşlatabilen kodlarla dolu. Facebook, bu sorunu sitelerin kırpılmış sürümünü Haber Kaynağı içerisinde gösteren Instant Articles ile çözmüştü. Apple ise mobil Safari'de kullanıcılara reklamları ve diğer içerikleri engelleme olanağı sunuyor.

Google, AMP çözümünü hayata geçirebilmek için Facebook gibi bir dizi yayımcıyla, teknoloji ve reklam firmasıyla ortak çalışıyor. Açık kaynak kodlu bir girişim olan AMP, mevcut web teknolojilerini temel alan, AMP HTML adında yeni bir framework'ten faydalanıyor. Bu framework, zengin medya, animasyon, video gibi içeriklere sahip sayfaları çok daha hızlı açmaya izin veriyor.

Google'ın yeni açıklamasına göre WordPress, Ocak'tan itibaren AMP desteğine sahip olmak isteyen tüm yayımcıları destekleyecek. comScore, Chartbeat, Google Analytics, ve Parse.ly gibi analiz firmaları ise Şubat sonunda AMP desteği sunmaya başlayacaklar.

Google, şu sıralar iOS ve Android uygulamalarında AMP'yi test eden Pinterest'in, sayfa yüklenme sürelerinin 4 kat daha hızlandığını ve mobil için optimize edilmiş sayfalara kıyasla 8 kat daha az veri kullandığını söylüyor.

Yeni AMP ortakları ve AMP'yle ilgili yeni haberleri önümüzdeki haftalarda Google'dan almaya devam edeceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

yanlış zamanda doğdum ya eskiden doğacaktim yada bundan 50 yıl sonra yada hiç doğmayacaktım

Adamsın Google. Kıskanan winçöpçüler ve kurtlu elmacılar çatlayın durun. İnadına Google ulan. İnadına Android.

O zaman 3G ile 4G arasinda gozle gorulur bir fark kalmayacak. Kotali internet yuzunden zaten blu ray kalitesinde video filan da izleyemedigimiz icin 3G telefonu olanlar hic degistirmesin bence.

google haberini iphone görselleriyle önümüze koymak...komik!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play