Güvenli bir Internet Explorer için ipuçları!

Eğer hala Internet Explorer'dan vaz geçmediyseniz, o zaman bu uyarılara mutlaka kulak verin!

Güvenli bir Internet Explorer için ipuçları!

Internet Explorer'ın herhangi bir sürümünü kullanıyorsanız, hack'lenmeye açıksınız demektir. Bunun son örneği, 17 Eylül'de Microsoft'un duyurusuyla yaşandı. Microsoft, yaptığı açıklamada hacker'ların Internet Explorer'daki bilinmeyen bir açığı kullanmaya başladıklarını söylemişti. Şirket, yama üzerinde çalışırken geçici bir Fix it aracıyla kullanıcılara korunma olanağı sunmuştu. Microsoft'un güvenlik yamasını hazırlaması üç hafta sürdü. 8 Ekim'de Salı yamalarıyla beraber yayınlanan yama, Windows Update'in etkin olduğu PC'lerde otomatik olarak yüklendi. Dolayısıyla Windows Update'i açık tutuyorsanız, en azından şimdilik güvendesiniz. Peki Internet Explorer kullanıyorsanız, kendinizi nasıl daha güvende hissedebilirsiniz?

Windows Update'i etkinleştirin

Microsoft, belirli aralıklarla güvenlik güncellemeleri yayınlıyor. Önemli ve önerilen güncellemeleri otomatik olarak yüklemeniz mümkün. Windows Update'i Denetim Masası altından Windows Update öğesini aratarak bulabilir ve etkinleştirebilirsiniz.

Internet Explorer'ın son sürümüne yükseltin

Internet Explorer'ın son sürümüne yükseltin

Bahsettiğimiz açık IE'nin tüm sürümlerini etkilese de tarayıcının eski sürümleri, saldırılara daha açıklar. Windows 7 için en son IE sürümü şu an Internet Explorer 10. Windows 8 kullanıcıları ise Internet Explorer 11 kullanıyor olmalılar.

Her iki tarayıcı da rakip web tarayıcılarıyla başa çıkabilecek kadar iyiler. IE10, önemli performans artırımlarıyla gelirken IE11, dokunmatik arayüz ve cihazlar arasında sekme eşitleme gibi işlevler sunuyor.

Internet Explorer'ı korumalı modda veya yüksek güvenlik seviyesinde çalıştırın

Microsoft'un son kritik açığı kapatmasının çok uzun sürdüğünü düşündüğümüzde, böyle bir durumda saldırılara karşı güvenliğinizi artırmanız gerekebilir. Bunun için Windows 7 veya 8'de Internet Explorer'ın Korumalı Modu'nu etkinleştirebilir ve güvenlik seviyesini Yüksek olarak ayarlayabilirsiniz.

Windows 7'de Başlat menüsünü açıp İnternet Seçenekleri'ni aratmanız yeterli. Windows 8'de Charm çubuğundan Ayarlar'a tıklayın ve Denetim Masası'nı açın. Şimdi İnternet Seçenekleri'ni bulun. Güvenlik sekmesine tıklayın ve "Korumalı Modu etkinleştir" seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. Güvenlik seviyesini İnternet ve Yerel intranet için Yüksek olarak ayarlayın.

Sıkça ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki işlevlerle sorun yaşarsanız, onları Güvenilen siteler listesine ekleyin. Güvenilen siteler bölgesinin güvenliğini Orta olarak ayarlayın.

Farklı bir web tarayıcısı kullanın

Farklı bir web tarayıcısı kullanın

Internet Explorer'ın tüm sürümlerini bir araya topladığınızda hala en çok kullanılan web tarayıcısı olduğunu görüyorsunuz. Bu ise tarayıcının saldırıların hedefi olması için yeterli bir neden. Sadece son sürümü kullanmak ve güvenlik ayarlarını yüksek tutmak, korunmanız için her zaman yeterli olmayabilir.

Tam anlamıyla güvende olmak hiçbir tarayıcıyla mümkün olmayabilir, ancak daha az kullanılan, aktif bir geliştirici ve kullanıcı kitlesine sahip açık kaynak kodlu bir tarayıcıyla daha güvende olabilirsiniz. Herhangi bir güvenlik riski durumunda muhtemelen hızla uyarılacak, gerekli yamayı belki de bir gün içinde alacaksınız. Açık kaynak kodlu, farklı platformlarda çalışan en iyi tarayıcılardan bir tanesi Firefox. Ancak tabi ki birçok farklı ve iyi seçeneğiniz var.

Güvenlik yazılımı yükleyin

Bilgisayarınızı virüslerden ve diğer zararlılardan korumak için sisteminizde bir güvenlik yazılımı yüklü bulundurmalısınız. PC'nizi kullanırken sağduyunuzdan faydalanmayı da unutmayın, her okuduğunuza inanmayın.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Tesekkurler... hemen uygulayacagim.

Ne demek Win8 kullanıcıları ie11 kullanıyor olmalı? O hala prewiew sürümde. Bu yüzden win8.1 yoksa ie11 de yoktur. Bilmiyorum, yanılıyor muyum?

ne hackerlermis arkadas milyonluk yazilim devlerine sizabiliyorlar garip:?

"Internet Explorer'ın tüm sürümlerini bir araya topladığınızda hala en çok kullanılan web tarayıcısı olduğunu görüyorsunuz. Bu ise tarayıcının saldırıların hedefi olması için yeterli bir neden. " En çok kullanılan tarayıcı aynı zamanda en güvenli tarayıcı.

bu konuda en fazla zarar gören korsan kullanıcılar olacaktır...

IE 10 kullandığım en iyi tarayıcılardan birisi ayrıca en güvenli 2. tarayıcı siz daha IE 6'da kalmışsınız. Açığı bol bir tarayıcı görmek istiyorsanız Google Chrome'a bakın Windows 8'e geçtiğimden beri IE 10 kullanıyorum ve bir kere bile virüsle karşılaşmadım.

yapilan butun testler ie nin zaten diger tarayicilara göre kat ve kat daha guvenli diyor. bunun yerine hizlandirmanin yolunu bulun yada gosterin

Bir inşaatın sağlam olmayan yerlerini yapan ustadan daha yi bilen olurmu ?

@14 Eki 2013 13:21 Açıklar, zaten ustanın haberi bile olmadığı yerdir ! Microsoft uğruna yalan söylemek için düşünmeden hareket ediyorsunuz. Yazık.

Yani diğerleri dahamı güvenli, hadi canım ie den kullanışlısı yok herkes biliyor, sistem düşük yeni sürümlere geçemedikleri için crom diyenlere aldırmamak gerek.

En İyisi İnternet Explorer 5 kullanmak (zaten kullanıyorum)

ie için övücü yazı yazan cahillere bak... iSheepler bile sizden zeki... en güvenilmez tarayıcıyı asla kullanmazlar...

Xp kullanan ie yi kötülüyor gel bakalım win 8de ie mi iyi chrome mu. chrome işe yaramaz dokonmatik fonksiyonları yetersiz çok şarj yer ram çok kullanır

@15 Eki 2013 11:16 atma MS koyunu... cahile bak...

En güvenlisi, hızlısı, kolayı zaten Internet Explorer 10

ya hala ie 10 filan diyenler var şaşırdınızmı siz ya dünya kurtulmuş bir kere ie den bir daha dönerlermi. 10 diyorsunuzda hala css3 de sorunları var html 5 le arasıda süper olduğu söylenemez. Eskiler hatırlarlar netscape vardı yıllar önce nasılda ie yi eziyordu her yerde. Ms devri bitti artık. Web geliştirici olarak tercihlerim 1. firefox 2. chrome 3. ie tab gerisine gerek yok. Eklentiler hala en güzel firefox da çalışıyor ve geliştiriciler için çok iyi. chrome ise gezinti için fazlasıyla iyi. Başka bir şeye de gerek yok. Boşverin ie yi aklın yolu birdir fanatiklik yapmayın biraz araştırın

@16 Eki 2013 09:08 Firefox hala Adobe Flash Player kullanan sitelerde çok yavaş ancak HTML5 desteği çok çok iyi, Google Chrome her sekmede bir tane daha "Chrome.exe" açıyor bu da bellek tüketimini ve kararlılığı mahvediyor ayrıca çok fazla tab açmaya izin vermiyor. IE 10 HTML5 desteğinde falan biraz geride ancak yine de kararlılık ve bellek kullanımında çok önde. Şimdi Internet Explorer 11 geliyor ve deneme sürümü bile çok güzel. Gerçekten aynı anda 100 tane tab açabiliyorsunuz ve bunu yaparken bile bellek tüketimi diğer tarayıcılardan çok çok önde. Tam HTML5 desteği sunuyor ve Abobe Flash Player'la en rahat çalışan tarayıcı. Siz kurtulduğunuzu zannediyorsunuz da hala önyargı gözlüklerini atamamışsınız.

Güvenli bir Internet Explorer için ipuçları! --Farklı bir web tarayıcısı kullanın of chip of :D

internet explorer kullanılmaz chrome ve yandex varken.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir