Güvenli sörf ve e-posta

Vista'da Güvenlik konulu yazı dizimizin 2. bölümünde Güvenli sörf ve e-posta konularına değiniyoruz.

Zararlı yazılımlardan korunma

Günümüzün dijital korsanlarının verilerinizden ya da size ne kadar zeki olduklarını kanıtlamaktan vazgeçecekleri yok gibi. Güncel zararlı yazılımlar, bilgisayarınızı reklâm e-postaları gönderen bot ağlarının bir parçası yapmak ya da onu yasadışı işlerde kullanmak için mümkün olan bütün yolları deniyor. Casuslar ve Truva atları ise verilerinize erişmek için ellerinden geleni yapıyor.

Windows Vista ile Microsoft, internetteki tehditleri ciddiye aldığını gösterdi: Internet Explorer 7 ve Windows Mail gibi daha da güvenli hale getirilmiş sistem araçları veya Kullanıcı Hesabı Denetimi gibi teknolojiler sayesinde, zararlı yazılımlar artık sistemin kapısına bile yaklaşamıyor. Windows Vista'nın diğer koruma yeteneklerini ise yeniden gözden geçirilmiş Güvenlik Duvarı ve beraberinde gelen casus yazılım koruması oluşturuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bir vista kullanıcısı olarak güzel tavsiyeler chıp onlıne ebrik ederim

antivir ve avg yi yukleyeceginize kaspersky veya nod32 yi yukleyin derim.

Geçtiğimiz hafta Windows Vista'nın diğer Windows sürümlerine göre güvenlik konusunda ne kadar başarılı olup olmadığı test edilmiş ve sonuçlar Vista açısından epey kötü çıkmışa benziyor: Windows Vista, Windows 2000 ile aynı seviyede güvenli çıkmış. Microsoft, bu iddiayı tabii ki yalanlıyor. Microsoft'un Vista konusunda üzerinde durduğu en önemli noktalardan birisi, zararlı yazılımlara karşı ne kadar güvenli olduğuydu.

Yapılan testlerde işletim sistemleri zararlı yazılımlara maruz bırakılıyor ve ne kadarını engelleyebildiğine ve kaç tanesinin sisteme girerek açık bıraktığına bakmışlar. Sonuç, Vista yüklü makinaların %27'si saldırıya açık bir hale gelmiş.

Raporda hangi zararlı yazılımların sisteme başarıyla sızdığı yazmıyor ancak 190.000 Vista yüklü sistemden 58.000 tanesinin saldırya açık olduğu belirtilmiş. Sistemlerdeki güncellemelerin de tam olarak yapılıp yapılmadığı da belli değil ancak otomatik güncelleme özelliği Vista ile otomatik olarka açık gelen özelliklerden birisi olduğundan, açıkların tarihi geçmiş antivirüs veya Internet güvenliği yazılımlarından olabilir. Tabii bunların hepsi bir tahmin.

Bu araştırmayı yapan PC Tools, diğer işletim sistemleri ile doğrudan bir karşılaştırma yapmıyor. Burada yapılan testlerde sisteme giren zararlı yazılımların sisteme "zarar" vermediğini, sadece tüm sistemde yüklü olan ThreatFire yazılımının devreye girene kadar Vista'nın kendi güvenlik sisteminin aşılabileceğini gösteriyor.

Microsoft'unzararlı yazılım kaldırma aracı (Malicious Software Removal Tool)haricinde sistemlerde daha başka güvenlik yazılımlarının kullanılması gerekiyor. Zira Microsoft'un kendi yazılımı, yaygın olarak bulunan zararlı yazılımları tanıyor vedetaylı bir antivirüs yazılımı da kesinlikle değil.

PC Tools, Vista sistemleri tararken, Vista sistemlerinde bulunan bir açığı kullanan Trojan.Agent türevi zararlı yazılımları listelemiş. (3 sayfa ). Bunların hepsi de ciddi açıklar oluşturuyor. Örneğin Trojan.Agent.HR, sisteme ekstra casus yazılım indirerek kişisel bilgilerinizi çalarken, tarayıcınız ile gezerken reklam pencereleri açıyor. Bazılar sistemde arka kapı açarak sisteme doğrudan erişimi mümkün kılıyor.

alıntıdır.

Bahsi geçen araştırmayı yanlış yorumlamış alıntı yaptığın yer. Windows 2000 çıktığı zaman, Windows 2000'inin zamanındaki tehlikelere karşı ne kadar güvenliyse, Vista da bugünün tehlikelerine o kadar güvenli deniyordu araştırmada. Kısacası Windows 2000 o zamanda çok güvenliydi. Vista da bu zamanda o kadar güvenli.

allah senden razı olsun kardes vallah elıne saglık

saolunnnnnnnnnnnnnnnnnn

ankamadım bende Açılır Pencere Engelleyicisini Kaldırma için yardım istiyorum bunu bilen var mı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir