Güvenlik devinden ağır Win 7 suçlaması

Win 7 ile hayatımıza giren XP Mode, MS ve güvenlik devi arasında nasıl söz düellosuna neden oldu?

XP Mode'un güvenliği gerçekten sorunlu mu?
XP Mode tartışması daha çok uzayacak gibi...

Windows 7'nin XP modunun güncellenme ve idaresindeki sorunlar sebebiyle Microsoft ve güvenlik devi Sophos arasında tansiyon yükseldi. Windows Virtual PC 7 ve XP Mode hakkındaki detaylı makalemize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu teknoloji basitçe Windows 7 altında XP uygulamalarının çalışmasını sağlıyor. Geriye dönük uyumluluk özellikle büyük şirketlerin yeni bir işletim sistemine geçişinde önemli bir etken.

Sophos'un anlattıklarına göre sorunun temeli şu: XP Mode bağımsız bir Windows sürümü olarak çalışıyor ve Windows 7 ile dosya ve donanım paylaşıyor. Bununla birlikte işlem ve hafıza paylaşmıyor. Bu da demektir ki güvenlik ayarlarını ve imkanlarını da paylaşmıyor. Yani Windows 7 ne kadar güvenli olursa olsun, XP Mode Wndows 7'nin anti-virüsünden ve firewall'undan faydalanmıyor.

XP Mode'un ayrıca güncellenmesi, üzerine kurulan ek bir anti-virüs ve firewall tarafından korunması gerekiyor. Kullanıcının XP'yi de ayarlaması gerekiyor ki çoğu kullanıcı sanal mod'a ne yapacağını ve ne yapması gerektiğini bilmiyor. İşte bu da ortaya bir güvenlik faciası çıkartıyor ve Microsoft'un birkaç senedir güvenlik alanındaki çalışmalarını çöpe atıyor! Bunlar gerçekten çok ağır iddialar, peki Microsoft ne diyor?

Microsoft'un yanıtı ve kızışan tartışma...

Windows 7 daha çıkmadan güvenliği artışılır oldu

Microsoft'un buna yanıtı ise hiç gecikmiyor, işte Microsoft baş güvenlik danışmanı Roger Halbheer'in sözleri: "Hangi risk daha yüksek? Kullanıcılarımızı 8-10 yıllık bir işletim sisteminde birkaç sene daha tutmak mı, yoksa XP Mode'daki sorunları kabul ederek yeni bir sürüme geçmelerine yardımcı olmak mı?"

Sophos ise iddialarını sürdürüyor: "Sorun şu ki şirketlerdeki sistem yöneticileri hem Windows 7, hem de XP mode ile uğraşmak yerine sadece Windows XP kullanmaya devam etmeyi yeğleyebilirler. XP Mode'un güvenliğinin açıklığa kavuşturulması ve yönetim araçlarının eksikliğinin giderilmesi şart."

Microsoft geliştiricisi James O'Neill'da buna sert karşılık veriyor ve Sophos'dan Jacobs'un hatalı olduğunu söylüyor. Özellikle de Microsoft Enterprise Desktop Virtualization yazılımı ile bu sorunların rahatlıkla giderilebildiğini belirtiyor. XP Mode'un kolay geçişi sağlama amaçlı olduğunu ve kolaylıkla idare edilebileceğini belirtiyor. Fiziksel bir bilgisayarda olduğu gibi Windows Update ile kolaylıkla güncellenebildiğini ve güvenlik risklerine karşı korunduğunu belirtiyor.

Bakalım bu söz düellosu nasıl sonuçlanacak?

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

oldu sanal işletim sistemi ile host arasında memory ve process alışverişi yapılsın, ondan sonra da sanal işletim sisteminde çalıştırılan uygulamalar host işletim sistemine de trojan ve virus bulaştırsın. sanırım sophos çalışanları kafayı sıyırmış, biz sanal windowsu normalde ne için kullanıyoruz? güvenmediğimiz yazılımları test etmek için...

xp mode gayet güzel bir uygulama. windows 7ye tanıtamadığımız donanımları tanıtmamıza olanak veriyor.

en basitinden şöyle söyleyim, C3180 yazıcıma paylaşım verdiğim halde vista yüklü laptopumdan çıktı alamıyordum, xp mode a tanıtıp paylaşım verdim ilk denemede yazdırdım :)

Bende win7'ye xp mode kurdum.Açıkça söylemek gerekirse hiç olmamış.Birkere 16bit destekliyor.Ayrıyetten çok yavaş çalışıyor. Bence firmalar bunu kullanmak yerine xp kullanırlar daha iyi.

Microsoft böyle bir hizmet sunuyorsa tüm inceliklerini düşünmüştür, düşünmediyse düşünmesi lazım. Windows 7 altında Windows XP düzgün çalışmazsa ve güvenli değilse zaten kullanıcılar buna rağbet etmez. Bunu hesaba katmıştır Microsoft.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir