Hacker'ların garip merakı!

Hacker'ların çaldığı gizli bilgilerden çok bahsettik; ama bu kez durum gerçekten düşündürücü...

  • Ümit Öncel
Küresel ısınma raporu hacker'ların elinde!
Dünya ısınıyor mu soğuyor mu?

Hacker'lar geçtiğimiz günlerde İngiltere'deki Norwich Üniversitesi'nin bir departmanı olan Hadley İklim Araştırmaları Birimi'nin bilgisayarlarına sızdı ve toplamda 1079 e-posta yazışması ve 3800'ün üzerinde dokümanı ele geçirdi. Hacker'lar, ele geçirdikleri bilgilerin sorumluluğunu uzun süre taşıyamadılar ve bir kısmını yayınlamaya karar verdiler.

Rusya'da kaynağı bilinmeyen bir FTP adresine yüklenen bilgilerde son derece ilginç iddialar ve bilim adamlarının küresel ısınma konusunda kendi aralarındaki yazışmaları yer alıyor. Hacker'ların yayınladıkları bilgilere göre bilim adamları küresel ısınma konusunda kamuoyunu bilerek ve isteyerek yanlış yönlendiriyorlar. Raporlar sürekli arttığı ileri sürülen küresel ısınmanın aslında 1960 yılından beri düşmekte olduğunu ortaya koyuyor.

Konuyla ilgilenen bir araştırmacı olan Phil Jones, bunun sadece bir araştırmanın sonucu olduğunu ve aksi raporların da literatürde yer aldığını söylüyor. Jones bu konuda ki diğer önemli noktanın ise bir bilimsel araştırma laboratuarının yaşadığı bu güvenlik sıkıntısı olduğunun altını çiziyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

hackerlara bak hele...

çok meraklıymış bu hacker'larda

Gizlenen ve değiştirilen milyonlarca şeyden biri :) Güçlü hackerlardan oluşan bir takım kurup tüm gerçekleri ortaya çıkarmak gerek.

O raporlar ve yazışmalar hacker'ların ele geçirmesi için kasıtlı olarak yapılmış olmasın? Yani gerçekleri saptırmak için...

Bilim adamlarıda bir karar versin artık. Düşüyormu artıyormu. Mevsimlerde bir dengesizlik var onu biliyoruz. Konyaya yıllardır adam akıllı bir kar yağmadı yağanda 2 3 gün anca durdu.

bilim adamları kararını verdide bizi kekliyolar dünyada mevsimler felan aslında bozulmuyo 10 yıl öncki düzene geri dönüy yani düzeliyo okyanısun doldurulmasıyla insan eliyle yapılan holladanın büyük bölümü sular altında kalmayla yüzyüze yani doğa kendini düzenliyo dünya daha öncede buzul çağı gibi şeyler yaşadı yani dünya kendini yeniliyo sadecebunun sonucunda dinozorlar gibi insanlıkda yok olsada yeni bir yaşam türü ortaya çıkacaktır

Bu yayınladıkları bilgileri doğru olup olmadığını biliyormusunuz da yorum yapıyorsunuz. Belki hackerlar bilerek değiştirdiler.

bizim lamerlarda anca index atabiliyorlar... lamer sürüsü.. (G3.TR)

Buzullar eriyor. Sular yükseliyor. Ormanlar yok oluyor. Toprak erezyona uğruyor. Çevre kimyasal atıklarla kirleniyor. Canlı türleri yok oluyor. İnsan nüfusu aç insan sayısıyla birlikte sürekli artıyor. Hava kirleniyor. Sürekli yeni virüs ve hastalıklar çıkıyor. Bunlara baktığınızda yerküre 0,5 derece ısınmış veya 0,5 derece soğumuş olması ne kadar önemli? Kaldıki bu hava sıcaklıklarının istatistikleri kaç seneden beri tutuluyor? 100 yıldan önce düzenli sıcaklık raporları tutuluyor muydu? Dünyanın yaşına bakıldığında bilim adamlarının ellerindeki küresel sıcaklık istatistikleri nekadar anlamlı olabilir? Bilim adamları şuan ne dese yanılıyor olabilirler. Küresel ısınmayı bir kenara bırakın, sadece yok olan ormanlara kirlenen hava ve doğal temiz su kaynaklarına baktığınızda gelecekte insanlar için hiçte iyi şeylerin beklediğini söyleyebiliriz. Şimdi bu olan bitene nasıl engel olunabilir yada olunabilir mi? Daha bunu kimse bilmiyor. Bu sistemi yaratanlar bunun cevabını daha önceden vermiş olması gerekirdi. Sürdürülebilir bir doğal denge olmadan insanoğlu nekadar varlığını devam ettirebilir?

Sen de yorum yaz