Hackerlar'dan Sony'e ilginç teklif

Sony'nin PSN ağını yerle bir eden hackerlarla ilgili bu iddia, doğruysa yeni bir skandala yol açacak

  • Melik Arslan
Hackerlar'dan Sony'e ilginç teklif
PS3 kullanıcıların yüzbinlercesi tehlikede

Yaklaşık bir hafta önce Sony'nin Playstation 3 konsolunda hizmet veren PSN (PlayStationNetwork) hacklenmiş, olayın birkaç gün sonrasında da Sony'den, kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin çalınmış olabileceğine dair bir uyarı gelmişti.

Gündeme bomba gibi düşen iddiaya göre Sony, işte çalınan bu kredi kartı bilgilerini aslında geri alabilir, çünkü hackerlar, ellerindeki 2,2 milyon PSN kullanıcısına ait kredi kartı bilgilerini Sony'ye satmayı düşünüyor.

İddiaya göre hackerların önerdiği şey sadece kredi kartı bilgileri değil, hackerlar ayrıca Sony'ye PSN verilerini de satmayı teklif ediyor. Daha önce The New York Times'ta da yer alan iddialara göre Sony, hackerlara PSN verileri karşılığında 100 bin dolar sunmuş, fakat hackerlar bunu kabul etmemişti.

Bu iddia ne kadar doğru?

Ancak Sony'nin patronu Parick Seybold, yazılanların tezini çürütmek amacıyla aşağıdaki demeci verdi:
"Benim bilgime göre, Sony'nin veri listesini hackerlardan alma isteği haberi kesinlikle doğru değildir. Tüm kredi kartı verileri şifrelenmiş durumdaydı, zaten şu anda bile kredi kartı verilerinin çalındığına dair bir kanıt bulunmuyor."

Güvenlik firması olan Trend Micro'dan Kevin Steens, birçok hacker forumunda Sony'nin veritabanıyla ilgili yapılan tartışmalar gördüğünü söylerken; iSEC Partners'ta güvenlik danışmanı olarak görev alan Mathew Solnik de konu hakkında şu yorumları yaptı:
"Sony, kredi kartı bilgilerinin şifreli olduğunu söylüyor fakat bizim duyduklarımız bunun aksini söylüyor. Zira duyduklarımıza göre hackerlar, diğer her şeye erişmelerini sağlayabilen veritabanına giriş yapabilmiş. Bu şeylere tabii ki kredi kartı bilgileri de dahil."

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

sony bu işten kolay kurtalamayacak haketmişti

niye haketmişti? kaliteli ürünler yapmak suç mu

niye haketmişti? kaliteli ürünler yapmak suç mu
---------------------------------------------------------------------------------
Sony ürünü kullanmadığınız nasıl da belli!!!!

Arkadaşımın kredi kartından psn hacklendiği gün yurt dışında 250$ çekilmişti

İyi ki PS3 yerine zamanında Xbox 360 almışım :D. Hackerlar verileri Sony'ye satsa ne olacak? Eninde sonunda onlar bu bilgileri tekrar tekrar kullanacaklar. Ayrıca anlamadığım bir şey var, Sony bu bilgileri koruyamadığı gibi bir de yedekleyemiyor mu? Yani bilgilere erişim sağlanmış gibi değil de sanki ayrıyetten de silinmiş gibi görünüyor...

sony herzaman kaliteli ürünler pazara süren bir markadır. ben pek sanmıyorum hacklendiğini, öyle bir şey olmuş olsa bile sony kaliteli bir japon markasıdır ve gerekeni yapabilir. tabi japonyanın içinde bulunduğu durumu göz önünde bulundurursak işler biraz karışık olabilir.

Herkes SONY firması zarar görmüş gibi konuşuyor.
Zarar gören kullanıcılar!!!!!!!!
2000 yılında bu milletin hesabından kendine "hacker" diyen hırsızlar 600 milyon çalıyorlardı (tv haberi, resmi kayıtlara geçenler), internet kullanımın arttığı bugünde kimbilir kaç milyar çalıyorlar, birde hırsızları övüyorsunuz.
Size de yazıklar olsun....................

_____Mehmet Can____

Kredi kartıyla nette alışverişmi, "ALLAH korusun"

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play