Hacker'lar sabit diskin çıkardığı sesin peşinde!

Bu tuhaf hack yöntemi ile, sabit diskinizden çıkan sesler, verilerinizi kaptırmanıza yol açabiliyor!

  • Cenk Atlı
Hacker'lar sabit diskin çıkardığı sesin peşinde!

Bir grup güvenlik araştırmacısının yaptığı yeni bir çalışma, bilgisayarların sabit sürücüsünden çıkan seslerin bilgi iletiminde kullanılabileceğini ortaya koydu. Buna göre hacker'lar bu yöntemi kullanarak siz farkında bile olmadan verilerinizi toplayabiliyorlar.

DiskFlirtation adı verilen bu yöntem bir sabit diskin aktuatörünün kontrolü ele geçirildiğinde mümkün oluyor. Tıpkı bir pikap çaların kolu gibi bir sabit diskin plakaları üzerinde ileriye ve geriye doğru hareket eden bu aktuatör hareket ettikçe farklı sesler çıkartıyor. Hacker'lar da doğru bir zararlı yazılım tercihiyle bu sesleri değerlendirip birçok veriye ulaşabiliyor.

Söz konusu yöntemin elbette sınırlı bir etkinlik alanı var ve dakikada yaklaşık 180 bit'lik veri elde edebiliyor. Bu ilk başta kulağa pek etkileyici bir değer gibi gelmeyebilir fakat yöntemin yarım saatlik bir süre içinde şifreleme anahtarını ele geçirmek için yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

SSD'ye geçmek şart. Yoksa herkesin verisi havaya uçabilir.

saçmalardan seçmeler

benim harddiskim adamların umurlarında olmayacaktır ömür boyunca ama tabi büyük şirketler için falan durum farklı. Adamlar neler peşinde vay anasını

Yanlış hatırlamıyorsam bir kaç yıl önce de aynı yöntem üzerinde çalışan bir grubun başarılı olduğuna dair bir haber yapılmıştı. Demek ki işi ilerletmişler. Bilge Baykuş

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play