Hackintosh cephesinde barış sinyalleri.

Hackintosh cephesinde yeni adım: Apple, mahkemeye verdiği Psystar'la anlaşmaya mı çalışıyor?

  • Selim Öztürk
Apple ve Psystar'dan uzlaşma sinyali
Apple ve Psystar, Mac OS X yüklü Open Computer'lar nedeniyle karşı karşıya gelmişti.

Apple ve Psystar, Psystar'ın Open Computer'larıyla, ya da halk arasında daha çok kullanılan adıyla Hackintosh'larıyla ilgili yeni bir anlaşma yoluna gidiyor. Ancak bu anlaşmaya girmeden önce, Apple ve Psystar'ın neden mahkemelik olduğundan bahsetmekte fayda var.

Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz haftalarda Apple, Mac OS X ile yüklü olarak satılan Open Computer'larını kullanıcılara ulaştıran Psystar'ı telif hakkını çiğnediği gerekçesiyle mahkemeye vermişti. Bu olayın hemen ardından bir misilleme yapan Psystar da, Apple'ı tekelleşme iddiasıyla mahkemeye vermişti.

Olayların mahkemeye taşınmasından bir süre sonra ise Apple ve Psystar, Open Computer ile ilgili olan tartışmalarında uzlaşmaya karar verdi ve sorunlarını Alternative Dispute Resolution (Alternatif Uyuşmazlık Çözüm) usullerine göre halledecekler. Bu da iki şirketin kapalı kapılar ardında bir araya gelip sorunu çözmeye çalışmaları anlamına geliyor.

Peki bu görüşmelerin ardından ne olabilir? En büyük ihtimal, Apple'ın Psystar'a satış için lisans vermesi ve sorunun ortadan kalkması. Ancak bu durum yeni Hackintosh üreticilerinin doğmasına da yol açabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

belki bu durum apple marka bilgisayarların diğer pc ler ile arasındaki donanımın aynı olmamasına rağmen sırf dizayn ve mac os x işletim sistemi için piyasanın iki katına satılmasına engel olur.hadi diyelim sistem farkı ama zaten windows daha palalı bir sistem.xp 180 dolar mac os x 129 dolar .wistayı hiç hesaba katmıyorum zaten onun kendisi bir bilgisayar parası.
dizayn için yüzde 10 fark gayet normal bence.
aynı özelliklerde bir bilgisayar 1000 dolar ise apple de olsun 1100 dolar.kesinliklikle daha fazla etmez.
yürü psystar arkandayız.

apple in onlara lisans vermesi dusunulecek son secenek bence. Kesin pypstar i susturmayi calisacaklardir

mac os kullanmak için mac almıyorum bide psystar a mı para verecem

arkasındasınızda psystar dan pc mi aldınız :D çok merak ettim:D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play