Hakim: Çimdikleyerek zum Apple'ın değil

Apple, sahibi olduğunu iddia ettiği bir şey konusunda daha, büyük bir hayal kırıklığına uğradı!

  • Zeynel A. Öztürk
USPTO: Çimdikleyerek yakınlaşma Apple'ın değil

Apple'ın "çimdikleyerek yakınlaştırma" hareketine ilişkin patente sahip olduğu iddiaları, ABD Patent Ofisi tarafından yok sayıldı. Karar, Samsung'un Ağustos 2012'de kaybettiği davaya Koreli firmanın yaptığı itiraz sonucunda ortaya çıkmış oldu.

Sözkonusu dava sırasında jüri, Samsung'un 21 cihazının Apple'ın 7.844.915 numaralı patentini ihlal ettiğine karar vermişti. Bu iddiaya göre Apple, iki parmakla yakınlaştırma yönteminin patentinin sahibiydi. Ancak ABD Patent Ofisi, çimdikleyerek yakınlaştırma yönteminin 7.724.242 numaralı ABD patentinde hali hazırda yer aldığını ve sahiplerinin Daniel W. Hillis ve Bran Ferren olduğunu söyledi. Apple'ın bu son karara itiraz etmek için iki aylık zamanı var.

Samsung, Ağustos'taki patent savaşında jürinin 1 milyar dolarlık tazminat kararıyla sarılsa da davanın hakimi Mart ayında Samsung'un davadaki ürünlerinin çoğu için yeni bir dava açılmasına hükmetmişti. Hakim, bu kararının gerekçesini "jürinin kararının kabul edilemez bir yasal teoriyi temel alması" sözleriyle açıklamıştı. Bunun sonucunda Samsung'un ödeyeceği tazminat miktarı, 600 milyon dolara kadar düşebilecekti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Ne oldu kurtlu elma he canım bastılarmı

@30 Tem 2013 16:30 Hayır kurtlu elmada benim sözümdü, patentini aldım seni dava edicem :D :D :D

Chip apple kara propagandası yapıyor. Çok net, eğer haber başlıklarına bakarsanız anlarsınız.

çok uyuz bir firma bu apple. Teknolojinin önüne taş koymaktan başka işi yok.

@30 Tem 2013 19:11 hayır, samsung'a baktığımda ben apple kopyasını görüyor gibiyim.

@30 Tem 2013 23:48 Aynaya baktiginda da insan kopyasi gorur gibisindir kesin. Ezik...

ne oldu başın göğe erdimi

Bütün telefonlarda iki parmak hareketiyle zoom yapılıyor neden mesela Nokia Lumia'lara dava açmıyor Apple biri beni aydınlatsın.

kurtlu elmaaa

iPhone kullanıcısıyım ama bu zoom meselesini iphone çıkmadan çok önce microsoft'un akıllı masa bilgisayarı olan surface'de çok ama çok önce görmüştüm. Zaten o zaman okuduğum bilgiler ışığında bu hareketi ilk düşünen çekik gözlü bir abimizdi. Her ne kadar apple ürünü kullanıyor olsamda sezarın hakkı sezara. Ayrıca bu tip haberler ve davalar tamamen reklam amaçlı. Gündemde sürekli canlı kalıyorlar. Yoksa iki firma iş ortağı zaten.

Bi zahmet yani. Apple da iyice saçmaladı. Nasıl para kazanıcaklarını şaşırdılar. Aç gözlü benciller.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play