Halo mermiler de nereden çıktı?

Microsoft, ünlü oyununun ismini ve logosunu bu "şeylerin" üzerinde görünce çılgına döndü!

Bir oyundan esinlenerek, gerçek mermi ürettiler
Microsoft kısa sürede olaya bir son verdi...

Oyun sektöründe bulunan birçok karakterin modelini ya da oyunun direkt olarak T-Shirt'ünü görmeye alıştığımız günümüz piyasasında, gerçekten daha önce görmediğimiz bir ürün neredeyse girmek üzereydi...

"Discovery Channel"da yayınlanan "Dual Survival" isimli programda gözler önüne serilen mermiler, bir oyun severin dikkatini çekti zira mermilerin üzerinde direkt olarak Halo fontu ve logosu bulunuyordu. Hatta daha da önemlisi, mühimmatın markası "Halo-Point" şeklide lanse edilmişti...

Bu enteresan mermiler Amerikan mermi üreticisi olan "Liberty Ammunition" tarafından üretime geçmiş ve çukur noktalı mermi modeli şeklinde tasarlanmış ki bu da isabet ettiği düşmanından çıkmasını imkansız hale getirerek sıkıldığı kişi ya da kişilere daha çok zarar veriyor. Firmanın normalde sadece askeri kullanım için mermi üretiyorken, "Halo-Point" mermilerinin sivil kullanım için de üretiyor olmasıysa en çok dikkat çeken noktalardan bir tanesi oldu.

Microsoft, aradan çok vakit geçemeden durumu fark etti ve kendisi tarafından Halo fontu ve logosu kullanım izni alınmadan böyle bir ürünün üretilmesinin imkansız olacağını belirtti. Microsoft'tan konu hakkında yapılan açıklamada, şu sözler söylendi; "Geçen yılın sonlarına doğru bizden habersiz bir şekilde Halo logosunun bir mermi üzerinde kullanıldığını gördük. Kısa sürede irtibata geçtiğimiz Libert Ammunition'dan logoyu izinsiz kullanamayacaklarını ve silmeleri gerektiğini söyledik. Kendilerini de bu isteğimizi kısa sürede yerine getirdiler. Microsoft olarak bu ve benzeri konuların peşindeyiz."

Bundan önce Halo-Point olarak satılan ürün ise an itibariyle firmanın resmi sitesinde "Liberty Ammunition Civil-Defense" olarak bulunuyor. Kısacası Microsoft, her ne kadar silahların bolca kullanıldığı oyunlar üretiyor olsa da iş gerçek silah ve mermide kendi isimlerini görmek olunca, hiç de mutlu olmuyor.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

oyun ayrı gerçek silah ayrı bunu anlamayan zihniyetlerde var

@14 Oca 2013 13:41 Oyunlarda tıpkı gerçek yaşam sınırları vardır, olmalıdır. Oyun diye birilerine tecavüz etmek, bıçakla kafasına vura vura öldürmek vs. normal olarak kabul edilemez, bu tür oyunları savunan hiç normal kabul edilemez.

" iş gerçek silah ve mermide kendi isimlerini görmek olunca, hiç de mutlu olmuyor." --Mesele merminin üstünde adının yazması değil telif ödemeden yazması. sizce parasını ödese halo yazmaz mıydı?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir