Hangi teknoloji şirketi devlete daha yakın?

Yahoo, Google, MS, Facebook, Apple: Ortaya çıkan bu skandal listenin ilk 5 sırasında onlar var!

İşte yasadışı paylaşılan özel kullanıcı bilgileri!

ABD'deki Prism skandalının boyutları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA'nın, hiçbir yasal dayanağı olmaksızın, teknoloji şirketlerinden, kullanıcılarına dair özel verileri istemesi ve elbette sorunsuzca alabilmesi, dünya çapında yankı bulan Prism skandalını ortaya çıkarmıştı.

ABD önce bu iddiaları reddetse de, şu anda Rusya'da kaçak durumda olan eski NSA çalışanı John Snowden'in birbiri ardına açıkladığı belgelerle zor duruma düşmüş; "ama biz ABD vatandaşlarının özel bilgilerini dinlemiyorduk, sadece dünyadaki diğer insanları dinliyorduk, anayasa da bize bu hakkı veriyor!" anlamına gelen bir açıklama yaparak durumu kurtarmaya çalışmıştı.

Şimdi, bu skandalın boyutlarına dair yeni rakamlar geliyor. Google, Yahoo, Facebook, Microsoft, Apple gibi dev şirketlerin NSA'ya kaç kullanıcının özel verilerini "yasadışı" olarak verdiği iyice netleşiyor.

Buna göre birincilik Yahoo'da bulunuyor. Yahoo 40.322 kişinin özel bilgilerini (mesajları, e-postaları, şifreleri, lokasyon bilgileri, notları) NSA'ya vermiş. İkincilikle yetinmek zorunda kalıp gümüş madalya alan Microsoft, kendisine güvenerek özel verilerini Microsoft'un sunucularına teslim eden 32 bin masum insanın gizli verilerini paylaşmış.

Üçüncülük kürsüsündeki Facebook, 21 bin kişinin bilgilerini teslim etmiş. Dördüncü Google 14.791 kişinin özel bilgilerini ABD makamlarına yasadışı olarak teslim etmiş. Ancak beşinci olabilen Apple ise, sadece 10 bin kişiyi ABD'nin yargı kararlarını tanımayan ve Senatonun izin vermediği Prism projesini yasadışı olarak kuran NSA'ya iletmiş.

Tün bu rakamlardan çıkacak ders ise şu: İnternet üzerinde, ne kadar büyük olursa olsun, hiçbir şirkete koşulsuz bir biçimde teslim olmamakta yarar var!

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Yaşasın Twitter

@12 Eyl 2013 16:05 twitter de mikrosoft un yani her türlü bilgilerin gitti

@12 Eyl 2013 16:05 Twitter 9999 kişinin bilgisini vermiş ama bu rakamla 6. sıraya geçtiği için listeye girememiş. Çünkü listede sadece ilk 5'e yer veriliyor xD

"Sadece" 10bin kişi.

"Abi napalım biz de emir kuluyuz ", diyolardır. :)

ya kayda geçmeyenler?

yahoo nun ceosu değişti ama. en son ceoya göre saysınlar

Yandex peki?

@12 Eyl 2013 17:00 Amerikada ki şirketlerden bahsediliyor. Alanda amerikan gizli servisi. Yandex Rusyada.

parmak izi tarayıcının amacı hakkında da düşündürmüyor değil :/

bunları herkes bilir sanki cia fbi falan bilgilerimize ulaşamıyormu sanıyorsunuz Devlet adamlarını hep takip ediyorlar

ne bekliyorsunuz. sonuçta birilieri takip de edilmeli. devletler neden sadece 30 binli kişileri istemiş milyar kişi kullanırken bu ineterneti bir düşünmek lazım. yani düşüsenize birisi sizin evinize bamba atma planı yapıyor. siz de izin istiyorsunuz acaba hesabına bakabilir miyim diye. sonuçta amaç iyi olduğu sürece sorun yok...

Siz okurlar olsanız birinciliği google çekiyor sanardınız microsofta bak sen :D

Bir ara Microsoft Google'ın kişisel bilgileri okuyup reklamları ona göre verdiği ile ilgili Google'a laf atmıştı. Şuan kendisinin bu alanda birinci ile yarıştığı görülüyor.

Bir ara Microsoft Google'ın kişisel bilgileri okuyup reklamları ona göre verdiği ile ilgili Google'a laf atmıştı. Şuan kendisinin bu alanda birinci ile yarıştığı görülüyor. Yalnız google da bilgileri bilgisayar okuyup yorumluyor ve sonucunda reklam gösteriyor. Microsoft direk bilgileri eliyle verip okutuyor. İnsanda biraz yüz olur.

şaşıran varsa beri gelsin..

Twitter sen büyüksün

İyi de, Prism bu verileri bu şirketlerin haberi olmasa dahi bütün verileri topluyor; filtreliyor. şirketin vermesine gerek yok. Diğer rakamların yasal işlemler için talep edilipte verilmiş olan veriler olması lazım. Haber yanlış.

Google topladigi bilgileri para kazanmak için kullanıyor. MS ise devletle paylaşıyor sadece. Amerika`daki bütün şirketlerin bilgi paylaşma zorunluluğu vardir . güzel olmasa da gerçek bu...

Bu çok normal bir şey değil mi? Şüpheli suçluların mailleri vs. kontrol edilmeli zaten. Mantıklı olanı da bu. Önemli olan başkalarına para ile satmaması..

Cem Yılmaz'ın dediği gibi hız sizin düşmanınız :D adam birşey biliyor kulak verin azıcık :D

Apple 10. olmuş ama 5s ile zirveyi zorlar...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir