Herkes için "Ultimate" Vista

Vista'nın ucuz sürümlerini "Ultimate"e çevirecek en iyi ücretsiz araçlar...

Herkes için "Ultimate" Vista
"Ultimate" Vista: Tüm sürümler için Ultra özellikler.

BitLocker yok, Flip3D yok, Media Center yok... Home Basic ve Premium gibi ucuz Vista sürümlerini kullananlar birçok özellikten feragat etmek zorunda kalıyor. Bu böyle olması gerekiyor diye bir şart yok. CHIP Online ücretsiz bir şekilde ucuz Vista sürümlerini Vista Ultimate yapmayı gösteriyor.

Vista Business için BitLocker yok, Home Premium ise komple-PC yedeklemesi yapamıyor ve Home Basic sürümünü kullananlar EFS'yi bile tanımıyor. Vista için az ödeyenler daha azına sahip oluyor. Sadece Ultimate sürümü ile tüm Vista özelliklerini ve biraz daha fazlasını elde edebiliyorsunuz. Ancak cebinizden beş kuruş bile çıkmadan Ultimate özelliklerine sahip olmak mümkün.

Windows XP için de geçerli
Bir diğer avantaj: Tüm araçlar Windows XP altında da çalışıyor. Böylece "eski" Windows sürümü ile de Ultimate sürüme geçiş yapabilirsiniz.

Göze hitap: Ucuz Vista'yı görsel açıdan süslemek

Vista'yı yeni özelliklerinin yanında ilgi çekici yapan bir diğer unsur çekici kullanıcı arabirimi. Fakat Home-Basic sürümüne sahip olanlar ne Aero Glass, ne Flip3D ne de görev çubuğundaki önizleme resimleri gibi güzel efektlerden yararlanamıyor.

Göze hitap: Ucuz Vista'yı görsel açıdan süslemekWinFlip
Ücretsiz araç WinFlip ile Aero Glass görseline sahip olabilirsiniz. Araç, klasik [Alt]+[Tab] tuş kombinasyonunu üç boyutlu bir sürüme yükseltiyor. Aynen atası Flip3D'de olduğu gibi burada da [Win]+[Tab] ile açık olan program pencereleri arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Orijinaline nazaran bir dezavantajı var: Geçiş sırasında oynatılan videolar gösterilemiyor. WinFlip buna rağmen birkaç pencere açtığınız zaman son derece eğlenceli olabiliyor.

Download: WinFlip

Göze hitap: Ucuz Vista'yı görsel açıdan süslemekVisual Task Tips
Microsoft'un en küçük Vista sürümünde unuttuğu bir diğer Aero Glass özelliği "Task Tips". Visual Task Tips ile bu özelliği de sonradan ekleyebilirsiniz. Aracı çalıştırdığınızda görev çubuğunda açık olan programlar üzerinde fare ile gezdiğinizde bunların ufak önizlemelerini göreceksiniz. Sistem tepsisindeki program ikonuna çift tıkladığınızda Visual Task Tips ayarlarını değiştirebilirsiniz. "Thumbnail Size" ile önizleme resimlerinin boyutunu ayarlayabilirsiniz. Fare ile görev çubuğunda dolaşırken ufak resimlerin ne kadar süre sonra çıkması gerektiğini "Popup delay" ile, "Refresh rate" ile önizleme resminin ne kadar sıklıkla güncellenmesi gerektiğini ayarlayabilirsiniz.

Download: Visual Task Tips

Göze hitap: Ucuz Vista'yı görsel açıdan süslemekGlass efekti
Büyük Vista sürümlerinde arka plandaki görüntü, pencerelerin kenarından hafifçe gözüküyor. Bu efekti şu an itibariyle Home Basic'te yüzde 100 taklit edemiyorsunuz. Ama ille de şeffaf pencereler isteyenler SimpleGlass yazılımını kurabilir. Araç program pencerelerini ve görev çubuğunu (yarı) şeffaf yapabiliyor. Efekt şiddetini bir kaydıraç ile ayarlayabiliyorsunuz. Fakat SimpleGlass sadece pencere kenarlarını değil, pencerenin tamamını içeriğiyle beraber transparan hale getiriyor.

Programın bir diğer dezavantajı da Almanca olarak hazırlamış olması diyebiliriz.

Ayrıca: Birçok yerde alıntı yapılan ve Home Basic'te de Aero Glass'ı açık hale getiren kayıt defteri hilesi güvenilir bir şekilde çalışmıyor.

Download: SimpleGlass

Oturma odası PC'si: Sabit diskten sinema keyfi

Bilgisayarlar yavaş yavaş oturma odasına da yerleşiyor. Fakat Vista'nın Home Basic sürümünü kullananlar PC'sini TV eklentisi olarak kullanamıyor, zira Windows Media Center mevcut değil. İyi ki, bu tip kullanıcılar için ücretsiz alternatifler var.

Oturma odası PC'si: Sabit diskten sinema keyfiMediaPortal
Açık kaynak kodlu program MediaPortal, Windows Media Center'ın ücretsiz alternatifi olabilir. Yazılım ile TV ve DVD seyredebilir, müzik dinleyebilir, arşivlerinizi yönetebilir ve dijital fotoğraf albümleriniz arasında dolaşabilirsiniz. Güncel sürümde yazılım bir de TV-server sunuyor. Bu sayede PC'nizi evinizdeki diğer bilgisayarlar için yayın yapan (DVB-T veya DVB-S üzerinden) bir TV merkezine dönüştürebilirsiniz; tabi diğer PC'lerde de MediaPortal yüklü olması şartıyla. Bu iş için kurulum sırasında sunucuyu kullanacağınızı belirtmelisiniz. Bunu yaptığınızda eski TV-motoru kurulmaz. Eğer MediaPortal'ı sadece tek bir bilgisayarda kullanacaksanız TV-server'dan vazgeçebilirsiniz.

Eğer program, kurulumdan sonra bir hata mesajı vererek başlar ve çökerse programın kısayol ikonuna sağ tıklayıp "Özellikler" kısmını seçin. "Uyumluluk" sekmesine geçin ve "Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu" kutucuğuna tik atıp etkinleştirin. Alttaki listede "Windows XP (Service Pack 2)" yi seçin. Sonrasında MediaPortal sorunsuz olarak çalışacaktır.

Download: MediaPortal

Oturma odası PC'si: Sabit diskten sinema keyfiVLC Media Player
Sadece video ve DVD koleksiyonunuzu oturma odanızda seyretmek mi istiyorsunuz? O zaman VLC Media Player sizin için en uygun alternatif. Büyük avantaj: VLC neredeyse tüm video formatlarını oynatabiliyor, yani o uzun codec arayışlarından tasarruf yapabilirsiniz. Konforunuzu yükseltmek için bu yazılımı kanepenizden uzak kumanda ile yönetebilirsiniz. Bunu ayarlamak için VLC Media Player'ın "Ayarlar" menüsüne girin. "Tercihler" alt menüsünü girin ve sonrasında sol tarafta Arayüz > Kestirme tuş ayarları" bölümünü seçin. Burada hangi tuşlar ile videoyu oynatma, durdurma veya tam ekran moduna geçirme işlemlerinin gerçekleştirilebileceğine karar verebilirsiniz. Sağ alt köşedeki "Gelişmiş Seçenekler" kısmına atacağınız bir tik ile kısayol atayabileceğiniz diğer komutları da görebilirsiniz. "Dosya aç" gibi bazı komutlara varsayılan olarak bir kısayol atanmıştır. Bu kısayolları yazılımın yardımıyla yeniden programlayabilir ve VLC'yi uzaktan kontrol edebilirsiniz.

Download: VLC Media Player

Şifreleme: BitLocker yerine TrueCrypt

Ultimate kullanıcıları Encrypting File System (EFS) ve BitLocker ile önemli dosyaları ve tüm sabit diskleri şifreleyebiliyorlar. Vista-Home kullanıcıları ise Microsoft böyle ön gördüğü için bu güvenlik özelliklerinden vazgeçmek zorunda kalıyor. Fakat araçlarımız bu durumu değiştirecek.

Şifreleme: BitLocker yerine TrueCryptTrueCrypt
TrueCrypt, BitLocker'a denk bir alternatif ve ücretsiz. Yazılım ile partisyonları veya tüm sabit diskleri şifreleyebilirsiniz. Hatta sistem partisyonu bile şifrelenebiliyor. Böylece şifreyi bilmeyen birisi verilerinize erişemiyor; sabit disk başka bir PC'ye takılsa bile.

Yazılımı başlattıktan sonra "Create Volume" butonuna basın. Creation Wizard'da "Encrypt the system partition or entire system drive" seçeneğini etkinleştirin. İster Windows partisyonunu, ister komple sabit diski şifreleyebilirsiniz. Dikkat: İki durumda da sisteminizi şifre olmaksızın başlatamazsınız. Sihirbaz sizi sonunda bir "Rescue Disk" (kurtarma diski) oluşturmanız geren yapılandırma sürecinden geçirecek. Eğer bir donanım bozukluğu veya diğer kazalardan dolayı TrueCrypt Boot Loader zarar görürse verilerinize bu kurtarma diski ile tekrar erişebileceksiniz.

Şifreleme: BitLocker yerine TrueCryptSadece tekil partisyonları şifrelemek için Creation Wizard'da "Create a volume within a non-system partition/device" seçeneğini etkinleştirin. Ama dikkat: Sonraki adımlarda ilgili disk bölümündeki tüm veriler silinecektir. Verilerinizi daha önceden farklı bir sürücüye geçici olarak kaydetmelisiniz. Sonraki adımlarda şifrelenmesini istediğiniz partisyonu "Volume Location" altında "Select Device" ile seçebilirsiniz. "Next" tuşuna iki kez daha tıkladıktan sonra şifre girişi ve son olarak "Volume Format" kısmına gelirsiniz. "Format" tuşuna basmadan "Quick Format" alanını etkinleştirin. Böylece süreç daha hızlı ilerler. "Evet" ile cevaplandıracağınız son bir sorudan sonra TrueCrypt işine başlar.

Şifreli sürücüye ulaşmak için her defasında uzun uzadıya TrueCrypt'i başlatmamak için bazı adımları otomatiğe bağlayabilirsiniz. Bu iş için TrueCrypt program penceresinde bir sürücü harfini seçin ve sonrasında "Select Devices" tuşuna tıklayın. Burada daha önce şifrelemiş olduğunuz sürücüyü seçin ve OK'a basın. "Mount" butonu üzerinden şifre sorgulamasına ulaşırsınız ve şifrelenmiş sürücüye açarsınız. Şimdiyse bunu "Volumes | Save Currently Mounted Volumes as Favorites" ile favori listenize ekleyin. Son olarak "Settings | Preferences" ile ayarlama diyalogunu açın. "Actions to perform upon log on to Windows" bölümünde "Start TrueCrypt" ve "Mount favorite volumes" seçeneklerini işaretleyin. Artık her Windows başlangıcında otomatik olarak şifrelenmiş sürücü için gerekli parola istenecek ve siz de doğrudan sürücüyü açabilecekseniz.

Download: TrueCrypt

Şifreleme: BitLocker yerine TrueCryptaborange Crypter
Encrypting File System (EFS) tekil verileri şifreler. Bu sayede sadece Windows şifresini bilenler içeriğe erişebiliyor. Fakat Vista Home Basic kullanıcıları EFS'den vazgeçmek zorundalar. Bunun yerine aborange Crypter'ı kullanabilirler. Araç Explorer'a benzer bir arayüz sunuyor. Şifrelemek istediğiniz dosyanın yerini gösterin ve "Verschlüsseln" tuşuna basın. Son olarak şifreyi girip OK ile onaylamanız istenecek. Bu dosyayı her açmak istediğiniz aborange Crypter araya girecektir. "Entschlüsseln" butonu ve doğru şifre ile dosyaya tekrar ulaşabilirsiniz.

Bu güzel şifreleme programının belki de tek dezavantajı sadece Almanca dilinde sunuluyor olması. Fakat Explorer benzeri arayüzü ile pek de zorluk çekeceğinizi düşünmüyoruz.

Download: aborange Crypter

Yedekleme: Her Vista sürümü ile veri yedekleme

Tutarsız: Microsoft veri yedekleme için işe yarar bir araç geliştiriyor fakat bu aracı, en çok ihtiyacı olan kişilere sunmayı reddediyor: Vista Home Basic ve Premium kullanan Windows acemileri.

Yedekleme: Her Vista sürümü ile veri yedeklemeDriveImage XML
Vista Ultimate'in komple PC yedeklemesi tüm sürücüyü veya tek bir partisyonu bir imaj dosyasına dönüştürebiliyor. Böylece sisteminizin güncel durumunu kolayca tek bir dosya ile güvence altına alabiliyorsunuz. Vista Home Basic ve Premium sürümlerinde bu görevi ücretsiz yazılım DriveImage XML devralıyor. Programı içerik menüsüne girip yönetici hakları ile çalıştırın. Program penceresinde "Backup" tuşuna tıklayın. Burada yedeklemek istediğiniz sürücüyü işaretleyin ve iki kez "Next" tuşuna basın. Bir sonraki pencerede imaj dosyasının kaydedileceği yeri ve ismini seçin. İmaj dosyasını CD'ye yazmak için isterseniz dosyayı birden çok parçaya (Split large files) bölebilir veya yerden kazanmak için sıkıştırabilirsiniz (Compressed). "Next" tuşuna bir kez daha bastığınızda yedekleme süreci başlıyor.

Acil bir durumda imajı geri yükleyebiliyorsunuz. Bu iş için DriveImage XML program penceresindeki "Restore" tuşuna basın ve geri yüklemek istediğiniz partisyonu seçin. "Next" tuşuna bastıktan sonra önceden hazırlanmış olan imajı seçin ve diğer üç diyalogu da "Next" ile onaylayın. Araç imajın içeriğini tekrar sabit diske geri yükler. Bir eklenti sayesinde PEBuilder ile hazırlandığınız önyüklemeli CD'ye DriveImage XML'yi entegre edebilirsiniz. Böylece bozuk sistem partisyonlarını da geri yükleyebilirsiniz.

Download: DriveImage XML

Yedekleme: Her Vista sürümü ile veri yedeklemeGImageX
GImageX, Windows Otomatik Yükleme Seti (WAIK) için geliştirilmiş bir grafiksel kullanıcı arayüzüdür. Bu sayede bir imaj içindeki dosyaları ve dizinleri yedekleyebilir ve bunu istediğiniz zaman marjinal bir şekilde genişletebilirsiniz. Yani bir yedekleme yaptığınızda sadece yeni eklenmiş dosyalar imaja dâhil edilir. Bu hem yer hem de zamandan tasarruf sağlar, zira eski ve değiştirilmemiş dosyalar yeniden paketlenmek zorunda kalmaz. İlk önce WAIK'i kurmalısınız, sonrasında gimagex.exe dosyasını çalıştırın. "Capture" sekmesinde "Source" altında kaynağı, yani yedeklemek istediğiniz dizini seçin. "Destination" ile imajın kaydedileceği yeri ve ismini seçin. "Create" ile yedekleme dosyası oluşturulur. Eğer daha sonra yeni dosya ve dizinler eklendiği için imajı genişletmek isterseniz, aynı sırayı izleyebilirsiniz. Yalnız son adımda "Create" yerine "Append" tuşuna tıklayın. Böylece sadece "Source" altındaki yeni nesneler imaja eklenir.

Yedekleme dosyasını geri yüklemek de son derece kolay. "Mount" sekmesinde yedeklenin nesnelerin kopyalanacağı dizini seçin. "Source" olarak imajı seçin ve "Mount" tuşuna basın. Geri yükleme başlasın!

Downlaod: GImageX
Download: Windows Otomatik Yükleme Seti (WAIK)

Ultimate Ek Özellikleri: Daha fazlasını sunuyoruz

Microsoft şık araçlar ve ufak oyunlarla kullanıcıyı en pahalı Vista sürümünü satın alması için cezp etmek istiyor. Fakat şimdiye kadar sunulan ekstralar acınacak durumda. CHIP Online Windows kullanıcılarına daha fazlasını sunuyor, hem de ücretsiz.

Ultimate Ek Özellikleri: Daha fazlasını sunuyoruzArkaplan olarak video
Vista Ultimate sahipleri DreamScene ile videoları masaüstü arkaplanı olarak atayabiliyorlar. Böylece hareketli arkaplanlara sahip olunuyor. Diğer Windows-sürümü kullanıcılar ise VLC Media Player'a saldırabilir. Bu program ile video seyrederken resmin ortasına sağ tıklayın ve içerik menüsünden "Duvar kâğıdı" noktasını seçin. Eğer bu seçenek gösterilmiyorsa Ayarlara girin ve Tercihleri seçin. Sonrasında Video | Çıktı modülleri | DirectX sırasını takip edin. Bu noktada sağ alt köşedeki "Gelişmiş seçenekler" kutucuğuna tik atın. Sonrasında "Duvar kağıdı modu etkin" seçeneğini etkinleştirin ve kaydedip çıkın. Fakat gereksinim olarak en az DirectX 9'u destekleyen bir ekran kartı şart koşuluyor. Ayrıca öncesinde ekran kartı sürücülerinizi güncellemeniz gerekiyor. Bir başka araç ise DreamRender. Yazılım ile animasyonlu arkaplanlar kullanabilirsiniz. Kurulumundan sonra programı açtığınızda sistem tepsisinde program ikonu belirecektir. İkon üzerinden arkaplanı seçin ve uygulayın. Farklı arkaplanları ise üreticinin web sitesinde bulabilirsiniz.

Download: VLC Media Player
Download: DreamRender

Ultimate Ek Özellikleri: Daha fazlasını sunuyoruzUltimate ekstraları olmadan ücretsiz oynayın
Microsoft şimdiye kadar kullanıcılarına bonus olarak sadece bir poker oyunu sundu; gülünç bir durum. Hangi Windows sürümüne sahip olursanız olun CHIP Online'ın Bedava oyun zamanı çalışması ile cebinizden para çıkmadan birçok oyunun tadına bakabilirsiniz. İster spor simülasyonu, ister FPS veya strateji oyunu olsun. PoketrTH ile bir poker oyununuz da oluyor. Bunun için Vista Ultimate'e ihtiyacınız yok.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

süper özellikle winflip sağol chip

Windows XP SP3'e 'eski sürüm' demenizi kabul edemem. Bari 'önceki windows' sürümü diyin. :)

iyi bilgisayar sade ve az ram harcayandır. (kalP)

Vistanın kendi imaj alma programı var. Xpde yok ek programlarla yapılıyor.

Ama bilgisayarınız benimki gibi dandikse :) Hiren boot gibi cdleri kullanın. Tavsiye ederim

windows home versiyonundan sonra neden iki versiyonla yetinmisler. Vista Home Ultimate niye yok. Vista Business Ultimate niye yok. Sadece Vista Ultimate var.Vista server Ultimate niye yok.Niye Windows 2008 yok da windows server 2008 var? Windows 2008 o serversiz cikarmiyorlar.

hadi onlar cikarmiyor windows 2008 i serversiz biz cikaralim birseyle varya 2008 kedicik hadi cikaralim diyemiyoruz kolay degil dimi Home Server var Windows Home XP ve Vista Home P lisi de var Basic liside var.EFS hakikaten cok can yakiyor bir suru zaman ve elektrik de kayip oluyor.Demek birseylerin sinirini da goruyorlar baska birseye yoneltirken XP uretilen programlarla kullanimi azalacak ama satisi devam ediyor....Simdi maliyeti artar hem ona kurulsun hem Vista ortamina.Kolayi sadece Vista icin uretilecek olmasi programlarin.

evet arkadaşım haklısın xp sp3 eski demeyin

forever xp

Vista'nın hafifletilmesi lazım, günümüz teknolojisine sahip makinelerde dahi uzun işlemlerde ciddi ağırlaşmalar sözkonusu... Bu nedenle hafifletilmesi lazım diyorum; Microsoft, Vista'nın Lite (Hafif) sürümünü çıkarmalı...

Yazıya dönersek, Vista'nın yavaşlıklarından dert yanarken neden bu lüzumsuz eklentileri kullanayım ki?

Pencereler arası geçiş efekti aşırı lüzumsuz mesela...

paralı ama nero home de bir alternatif olabilir

Bu Program Super Birsey Bende Xp Pro Vardı Simdi Ultimate Bu Program Sayesınde

arkadaslar iide xp için bu program sanırım ben home basıc kullanıyorum yada home kullananlar ne yapıcak?

birde arkadaslar ben acer aspire marka notebook kullanıyorum ondada
data securıty dıe bısı var ondada dosya fılan kilitlenebiliyor

kim bu açıklamayı yaptıysa ona teşekkürlerimi sunuyorum.
xp'm süper oldu :D

glass yapmak isteyen windowblinds 6 kullanabilir gerçek glass pencere kenarı desteği var ve devantta bulabileceğiniz tonla teması mevcut.

arkadaşlar visul task tips güzel çalışıyor. benim bilgisayarımda skystar2 uydu kartım var transparan görünüm etkin durumdayken tvim etkilendi.3d görünümse bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra siz komut vermeyince devreye girmiyor.

siz geri misiniz ya? bazıları demiş ki, vista home ultimate niye yok diye? geri misiniz siz? ultimate zaten eksiksiz anlamındadır. eksiksiz olan bir ürünün en iyi olması gerektir. ultimate home, ultimate basic, ultimate business, ultimate ultimate ultimate professional, ulti ulti ultimate, multi multi ultimate olmasını falan mı istiyorsunuz?

bi vista çok ram yiyor kasıyor diyorsunuz bide xp ve dier vista sürümleri için harici yazılımlar yükleyerek görselliğinizi zenginleştirmek istiyorsunuz. bu yazılımlar sanki sistem belleğini kullanmadan çalışıyormuş gibi dawraanıyorsunuz. vista facia oldu gibim yorunlarda gördüm madem facia neden vista özelliklerine sahip olmak istiyorsunuz.??

link yok mu? ben göremedim

arkadaşlar ben vistayı gecen yıl ilk çıktığında yükledim sistem özelliklerim şunlar: p4 3.2 işlemci 512 MB ram 128 MB ekran kartı ve vista sorunsuz çalışıyordu sistemimi bu yıl yeniledim.ram 2 GB oldu ekran kartını ise 256 MB a yükselttim ve vistanın kullanmadığım özelliği yok ve hiç bir sorunda yaşamıyorum.Bu arada eğer sisteminiz yeni bir sistem değil ise 512 MB lık bir ram ile home basic sürümünü rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.Yok vista kasıyor yok ram çok yiyior alakası yok arkadaşlar sadece bilinçli yaklaşmak gerekiyor.512 MB lık ram li bir makineye gidipte ultimate sürümünü yüklerlerse tabi sistem cevap vermez adı olur vista kötü.inanmayın derim ve araştırıpta kullanın.
bir VİSTA ULTİMATE Kullanıcısı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir