Hırsızlar iPhone'a bayılıyor; peki ama neden?

iPhone 6 haberlerinin adeta "cirit attığı" bugünlerde, çok farklı bir iPhone haberi geldi!

Hırsızlar iPhone'a bayılıyor; peki ama neden?

İngiltere'de yapılan bir araştırma, hırsızların iPhone modellerine çok düşkün olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, ülkede çalınan cep telefonlarının büyük bölümü iPhone'lardan oluşuyor. 2012 ve 2014 arasında kayda geçen telefon hırsızlıklarında en çok çalınan model iPhone 5 olarak göze çarpıyor. Ardından 5C, 5S ve 4S geliyor.

İngiltere'de 2012 ve 2013 yıllarında toplam 750 bin cep telefonu hırsızlığı kayıtlara geçti. Sadece Londra'daki telefon hırsızlığı vakası sayısı ise 100 bin.

Yetkililer, bir telefon çalmanın hırsız için çok karlı bir iş olduğunu dile getiriyor zira giderek artan sayıda insan kişisel ve mali bilgilerini telefonlarında saklamaya başlıyor. Banka hesap bilgileri, şifreleri, kredi kartı bilgileri cep telefonunda kolayca bulunuyor. Basitçe küçük bir telefonu çalan hırsız ise tüm bu bilgilere ulaşarak, koca bir evi soymak ve o eşyaları satmak için uğraşmaktan çok daha kolay şekilde, daha büyük kazanç elde ediyor.

Peki ama neden iPhone hızrsızlığı daha fazla yaşanıyor? Özellikle iPhone sahiplerinin telefonlarını "olduğu gibi" kullandıkları gerçeği ve gelir düzeylerinin daha yüksek olması, telefondan mali bilgilerini çıkarmayı kolaylaştırıyor.

Yıllar önce de yine İngiltere'de güvenlik görevlileri halkı iPod'un beyaz kulaklıklarını kullanırken dikkatli olmaları konusunda uyarmıştı. Zira o yıllarda "pahalı" bir müzik çalar olan iPod sadece gelir düzeyi yüksek bireyler tarafından kullanılıyor ve bu kişler iPod'un beyaz kulaklıkları sayesinde kolayca ayırt edilebiliyordu. hırsızlar da beyaz kulaklıklı iPod sahiplerinin peşine düşerek fırsat bulduklarında çantalarını kapıp kaçarak, kendilerine kazançlı bir hırsızlık yöntemi bulmuşlardı. Sonunda İngiliz polis şefleri vatandaşları beyaz kulaklık kullanmamaları yönünde uyarmak zorunda kalmıştı.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

O nasıl bir uyarı beyaz kulaklık kullanmayın.

@12 Eyl 2014 15:04 Hırsıza birşey yapamıyoruz, barı namusluları uyaralım demişler....

hırhız telefonu zuhahaha

Afyon bağımlılık yapıyor, ondandır.

@12 Eyl 2014 15:30 sen standup yap buralarda harcanma

touchid kadar kolaylaştırıcı ve güvenli bir şey varken onu kullanmayanların telefonları çalınınca bir şey demeye hakkı yok bence?

Iphone tipik bir angut Amerikalı telefonu. Yani vasat, çoğunlukla bilgisayar özürlü, ayar gayar bilmeyen, zor öğrenen tipteki insanların telefonu. Bu adamlardan telefon çalması da daha kolay tabiki. Yoksa hırsız denk getirdiğini çalıyor...

@12 Eyl 2014 20:40 iphone kullanmadığın çok belli susta daha fazla rezil etme kendini..

iphone telefonları diğer telefonlar gibi 1-2 ayda değer kaybetmiyor.Apple 1-2 sene de bir ürün çıkarıyor ama patlatıyor piyasayı.Satılması kolay fiyatları pahalı .

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir