Hollywood çalışanları da korsandan yana

Korsan film indirenlere karşı adeta savaş açanlar; kendi kendilerini işte böyle rezil ediyorlar!

Hollywood çalışanlarının korsan aşkı...

Sinema endüstrisi, günümüzde korsan içerikten şikayet eden sektörlerin başında geliyor. Filmleri torrent ve benzeri yasa dışı yollarla izlemektense, insanları her fırsatta sinema salonlarına ve orijinal DVD almaya çağıran film yapımcıları, bu haberden sonra şaşkına dönmüş olsalar gerek.

Torrent devi TorrentFreak, geçtiğimiz günlerde Scaneye hizmetini kullanarak ünlü film stüdyolarında kimlerin hangi dosyaları paylaştığını araştırdı. Ortaya çıkan sonuç ise bir hayli şaşırtıcı. Araştırmaya göre; Paramount Studios, Warner Bros., Sony Pictures, Twentieth Century Fox ve Walt Disney gibi dev isimlerin çalışanları, korsan içerik konusunda patronları kadar titiz davranmıyor. Üstelik indirilen korsan içeriklerin arasında, yine bu stüdyolarda çekilen The Expendables 2 gibi filmler de yer alıyor. 

Yukarıdaki şirketleri de temsil eden Motion Picture Association of America (MPAA), korsana karşı başlattığı kampanyalar ve bu çerçevede aldığı katı kurallarla bilinen bir kuruluş. Dolayısıyla her fırsatta korsan çığırtkanlığı yapan sinema endüstrinin kendisi bile (veya en azından çalışanları) korsan içerikten uzak duramazken, MPAA'in biz sıradan insanlara sözünü nasıl geçireceği merak konusu.

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

armut dibine dusermis. sanirim calışanlar da asgari ücretli ki sinemaya gidemeyip yasal kopya alamıyorlar.

birakamiyorum hastalik bu :)

korsan içerikle haşır neşir olanları hapse attırın sorun biter...

Paran yoksa film senin neyine, paran yoksa oyun senin neyine? Önce git para kazan ondan sonra eğlenceyi düşün. İnsanlar istiyor ki film çıktığı gibi para vermeden bende izleyeyim. Vay anasını ya. Biz enayi miyiz? Para vererek sinemaya gideceğiz, DVD alacağız siz bedava indirip izleyeceksiniz. Derhal Türkiye'de de çok ağır tedbirler alınmalı. Parası yoksa oyun oynama peşinde nasıl koşar bir insan. Para kazanma peşinde koşsana. Bedavaya alışmış bu millet tabi. Buldu mu atlıyor üstüne. Paran yoksa git flash oyun oyna. Paran yoksa evinde televizyon seyret 1 sene sonra filmler geliyor zaten. Neden bu inat çıktığı gibi bende izleyeceğim. Hırsızlık bunun adı, bunu savunmanın adı ise utanmazlık. Ben inançlıyım diyen bir insan bunları yapmaz. Yapıyorsa o insan biraz kendini sorgulamalı. Korsan kullananlar artık sussun. Alın teriyle kazanıp para harcayan kişiler konuşsun.

@29 Ara 2012 16:11 tamam o zaman sen git bir oyuna 150 lira ver para kazanmak kolay değil şu inşatta veya çöpcülük yapanların oyun oynama film izlemeye hakları yokmu? senin paran olabilir buda senin olayları at gözlüğüyle bakmanı gerektirmez.

@30 Ara 2012 19:46 her programa her oyuna para yetiştiremiyoz sen orijinal kullan bizim çok paramız yok biz hırsızız var mı ? asıl hırsızlık bi oyuna 100-200 lira istemek

@29 Ara 2012 16:11 şirketler aç gözlü olmayıp fiyatları indirse illaki satış oranları artar

O zaman ABD fakirleri bu kadar ezmeyip Kuzey Avrupa modelini ornek alsin. Gorelim bakalim korsan kullanan kaliyor mu? (İskandinav ulkeleri hem geliri dengeli dagitir hem de korsan kullanimi en az ulkelerdir)

burada komik olan bu başlığa yorum yazanların %90 ının korsan windows kullandığı gerçeği :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir