HTC'de hayal kırıklığı!

HTC, One serisinin gücüne rağmen beklediği iyi haberleri bir türlü alamıyor!

HTC One serisi umulanı vermedi

HTC şimdilik piyasada tutunmaya devam ediyor ancak şirketin cirosunda büyük düşüş gözleniyor.

Tayvan kökenli firma umutlarını 2012'nin ikinci çeyreğinde One serisinin elde etmesini umduğu başarıya bağlamıştı. Bir önceki çeyrekte yüzde 34,3 büyüme yakalayan şirket yine de geçen yıla oranla yüzde 26,8 düşüş kaydetmişti.

Geçtiğimiz günlerde üçüncü çeyrek tahminlerini açıklayan HTC pek de iyimser bir tablo çizmiyor. Şirket bu dönemde cironun 2,3 ila 2,7 milyar dolar arasında olacağını tahmin ediyor; bu da içinde bulunduğumuz çeyreğe göre yaklaşık yüzde 23'lük bir düşüş anlamına geliyor.

Telefon üreticisi, Asya'daki satışların umulduğu gibi gerçekleştiğini ancak ABD ve Avrupa'daki satış ve pazarlama faaliyetlerini artıracağını ifade ediyor. Bu pazarlarda HTC, iPhone 4S ve Samsung Galaxy S3 ile çekişiyor.

One serisi ile oldukça kaliteli telefonlar üretmiş olan şirketin Windows 8 tabanlı telefonlar üretmesi ihtimali de gelen dedikodular arasında.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

o kadar emek harcayıp telefon yapıyor 1.700 - 2000 TL fiyat fakat One X modeli kamerada donuyor olacak iş değil kamerada çekim yaparken frame atlamaları gözüküyor 2. romda da düzeltemedi kaş yapayım derken göz çıkartmak bu olsa gerek.

Bence HTC hakkettiği pazar payını alabilmiş değil. Ürettikleri telefonlar birçok telefondan daha kaliteli,henüz oturmuş bir firma olmadığından kaynaklı bir sorun bu bence. İnsanlar daha yeni yeni tanıyorlar ,biraz zamana ihtiyacı var.

çok güzel tasarlanmış bir cihaz ama fiyatının yüksek olduğunu düşünüyorum

Pazarlama ve reklam kampanylarını gözden geçirmeleri lazım. Taş gibi cihaz heba oluyor.

Htc One S'e SD kart okuyucu 720p ekran ,NFC ve 2200mah pil koymus olsaydi hic HTC One X'e gerek olmaz ve istedigi basariyi yakalardi. Bu 4 nedenden dolayi HTC almadim.

Samsung Gercekten HTC Ve Apple'in Dengesini Sarsmis Gorunen Tablo Bu Sekilde.

o satış sonrası servisle anca bu kadar yapar bu şirket

Samsung Gercekten Htc Ve Apple'in Dengesini Sarsmis Gorunen Tablo Bu Sekilde.

Samsung Gercekten Htc Ve Apple'in Dengesini Sarsmis Gorunen Tablo Bu Sekilde.

@12 Ağu 2012 15:34 allahda seni güldürsün emi :)

hetece ne yahu allasen delisimisiniz nesiniz ya :)

Tabi satamaz çünkü çok pahalıya satıyor

htc one serisinde bataryaları sökülüp takılabilen türden yapmış olsaydı bu rakamların üstüne rahat çıkabilirdi... ben sensation XL kullanıyorum, one x alacaktım ama bataryanın değişememesi yüzünden almadım.. XL a performans bataryası taktım ve çok da memnunum...

androıd alcaksan htc alıcaksın s3 den gzl

Bir takım küçük ticari stratejiler peşinde koşup, bir alt modelde olan özellikleri, yeni modellerde kırparsan olacağı bu. Nokia'nın düştüğü hatalar düşüp, sık aralıklarla yeni modeller çıkarıyor, eski modelleri de satabilmek için, yeni modellerde özellik kırpıyor. One S ve X de bunun en büyük kanıtı. Sen One serisi ile bir alt modele göre daha düşük kalitede aksesuarlar kullanırsan, sebebini bir türlü anlamadığım bir şekilde, hafıza kartı girişini desteklemezsen, üzerindeki kameraya gerekli geliştirmeler uygulamazsan (siz bakmayın reklamlara, htc kamera da bir adım yol gidemedi.), batarya ömrünün düşük olacağını bile bile yüksek kapasiteli bir batarya kullanmazsan (bir alt serideki cihazlarda batarya daha yüksek kapasiteli..) insanlar o fiyatta daha iyi alternatifler varken htc tercih etmez. Bu arada htc'nin ekimde One x'in üzerinde yeni bir cihaz tanıtılacağı konusuluyormus. One x ile yaptıgı hataları yapmayacağını düşünüyorum, ama sanırım biraz geç kaldılar..

Okadar pahalıya satarsa olacağı bu.

Sonu nokia gibi olucak pek yakinda

Pahalı telefon sattığından olabilir mi ?

pili berbat yoksa kesin almıştım

hem pahalı hem 30 model çıkardığı için olabilir

Sensation, Sentation XE ile yaptığı hatayı tekrar yapıyor HTC. One X i çıkarttı 6 ay geçmeden az biraz eklemelerle One X+ çıkartıyor. Desire HD gibi bir telefona ICS güncellemesi vermiyor vs. say say bitmez HTC nin yaptığı hatalar. Böyle devam ederse HTC daha çok zarar eder

pil ömrü kısa olmasa asla şaşmıycağım bir marka ama pil ömrü beni soğutuyo kendinden onun için galaxy s3 aldım ve böyle bir pil performansı görmedim

iyi hoşta s3 yada htc one ofiyat ne be biz apleye kızıyoz 300usd telefonu faiş fiyatla satıyo diye bide bunlar çıktı maliyeti 300usd yi geçmez.

sat 1000 liradan o zaman gör ciroyu. tamam belki fazla bir artışın olmaz ya da sürümden kazanabilirsin ama s3 ve ip4s satışını da baltalarsın.

HTC telefonlarına bayılıyoruz, çok güzel cihazlar hemde kaliteli, fakat HTC kaşınıyor; bugün aldığımız modelin 1 sene geçmeden güncelleme desteği bitiyor yada 2. plana atılıyor, gelecekmi gelmeyecekmi can çekişiyoruz. Bunun yanında donanım yetersiz diye güncelleme gelmeyen modeller varken, daha zayıf donanımlı modeller üretilip son versiyon yazılım yükleniyor, buda bizde kandkrıldık şüphesi yaratıyor.

abi nedir o dev gibi telefonlar bide caca modeli cıkarmıstı kasası egik avuca otursun diye arkadas biraz milletin istedigi boyutlarda uygun fiata tel yap tabeletmi alıyoz telmi bellid egil cebede sıgması alzım dimit el dedigin ha bir modelin olur buyuk olur kasası yada 2 model o caca modeli zaten sacmalık biraz ufalt telefonlaır ve yamuk kasalı tel yapma

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir