Hubble, parçalanan bir asteroiti görüntüledi!

Hubble teleskobu, güneşin etrafında dolaşırken paramparça olan bir gök cismini böyle görüntüledi!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Hubble, parçalanan bir asteroiti görüntüledi Hubble uzay teleskobu, güneşin etrafında dolaşırken paramparça olan bir asteroidi böyle görüntüledi!

Hubble uzay teleskobu, güneşin etrafında dolanırken paramparça olan bir asteroidin görüntülerini yakalamayı başardı. HubbleSite'ta yapılan açıklamaya göre bu tür bir parçalanmaya ilk kez rastlandı.

Gözlem, Catalina ve Pan-STARRS'ın geçen sene asteroidin çevresinde garip, belirsiz bir cisim keşfetmesiyle başladı. Ardından Hawaii'deki WM Keck Observatory, "toza gömülü bir alanda hareket eden 3 gövdenin dünyanın çapına yakın bir boyutta" olduğunu söyledi. Hubble tam bu sırada devreye girdi ve sadece şaşırtıcı değil, açıklanması zor bir fenomen gözlemledi. Asteroid, 10 parçaya ayrılmıştı ve parçalanma devam ediyordu.

Birden çok parçaya ayrılan nesnenin etrafındaki toz bulutunun güneş ışığının basıncıyla dağıldığı gözleniyor. Kuyruklu yıldızların parçalanması, University of California'dan gök bilimci David Jewitt'e göre şaşırtıcı bir durum değil. Ancak bir asteroidin (küçük gezegen) başına bunun gelmesi başka bir olay. Jewitt, şöyle devam ediyor: "Bu bir taş. Gözlerinizin önünde parçalara ayrılması çok etkileyici."

Parçalar, birbirinden saniyede yarım metre hızla ayrılırken asteroit, güneş etrafında saniyede 17 km hızla dönmeye devam ediyor. Jewitt'in UCLA sitesinde söylediklerine göre P/2013 R3, herhangi bir gezegene veya güneşe yeterince yaklaşmıyor, bu yüzden gelgitsel gerilimlerin parçalanmayla ilgisi bulunmuyor. Jewitt'e göre parçalanmanın nedeni, sıcaklık veya aşınma da değil.

Jewitt'in takımı, P/2013 R3'ün parçalanmasının nedeninin dönüşten kaynaklanan gerilimler olabileceğini söylüyor.

Hubble'ın yaptığı açıklamaya göre asteroidin 200 bin tonluk kalıntıları, gelecekte meteorlar için zengin bir kaynak haline gelecek. Zaman içinde hepsi güneşe saplanacak ancak küçük bir kısmı, bir gün Dünya'ya da ulaşabilir.

Fotoğraflardan oluşturulmuş animasyonu, yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

çok güzel ya. bizim okulun gözlem evine gidiyorum. Üniversitesinde gözlem evi olan varsa zamanını boşa harcamasın en az bir defa gitsin.

güneş "sen fazla dolaşma buralarda" demiş :)

hubblesite'yi biliyorum çok güzel fotoğraflar var hemde yüksek çözünürlüklü. Keşke teknoloji saçma sapan telefonlar ve ya başka gereksiz şeyler için harcanacağına böyle şeylere harcansaydı Şuan çok farklı yerlerde olacaktı insanlık

@09 Mar 2014 00:53 Bazi seylerin gelismesi icin o sacma sapan dedigin teknolojilerin gelismesi gerekiyor yoksa suanki cep telefonu kameralarindan daha kötü kameralar binlerce dolar olurdu. Sonucta kapitalist ekonomide kar getiren ürünlerin gelismesine yapilan yatirimlar milyarlarca dolari buluyor farkli sirketler kendi teknolojilerini gelistirmek icin binlerce mühendis ile calisiyorlar. Yalnizca toplanan vergiler ile desteklenen devlet kurumlari ekonomik kriz dönemlerinde ilk kurban olup verilen ekonomik destek kesiliyor azaltiliyor ama özel sirketler icin aynisi gecerli degil para kazanan yatirim yapmaya devam ediyor. Uzay yarisi özellesip ticari bir boyut kazanana kadar gelismeler cok yavas olacak ticarilestikten sonra cok daha hizli ilerleyecektir diye düsünüyorum o zamani bizim kusak görebilir mi orasi ayri konu.

benim türbanlı bacılarımaaağ

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost