Laptop'ları içini açmadan güçlendirin

Laptop'unuzun içini açmadan yükseltme yapabilirsiniz. CHIP Online ile uygun harici çözümlere yönelin

Daha fazla depolama: Harici sürücüler

Küçük bir depolama alanına sahip dâhili sabit disklerde harici sürücüler yardımcı oluyor. Artık sadece daha hızlı olmakla kalmıyorlar, aynı zamanda Blu-ray gibi modern formatlara erişim de sağlıyorlar.

Daha fazla depolama: Harici sürücülerÖzellikle ufak ebatlı ve ucuz laptop'ların küçük sabit diskleri vardır. Uygun bir dâhili sabit disk düşünmeden önce en iyisi harici bir tane hazır edin. Böyle yaptığınızda hem var olan diskinizi kullanmaya devam edebilir hem de esnek ve taşınabilir bir yığın depolama alanınız olabilir.

Mega mobil disk: Harici 3,5 için diskler
Tek plakalı 3,5 inçlik üst model harici diskler, dâhili sabit diskler ile aynı kapasiteyi sunuyor ve hatta bunlardan daha hızlılar. 1000 GB'a kadar depolama alanı mümkün ki, tüm harici sürümler modern bağlantı arayüzlerinin hepsini (USB, Firewire, eSATA) destekliyorlar. Philips'in SPD5130CC'sini ve ucuz Western Digital MyBook Studio Edition 1 TB'ı (WDH1Q10000E) örnek verebiliriz. 3,5 inçlik modelleri büyüklüğü ve ağırlığı sebebiyle ancak sabit bir pozisyonda (mesela masada) kullanmanız şartıyla depolama eklentisi olarak tavsiye edebiliriz.

Daha fazla depolama: Harici sürücülerDaha ufak, daha pratik, daha zarif: 2,5 inçlik harici diskler
2,5 inçlik harici diskler dışarıda da büyük miktarda depolama alanına ihtiyaç duyan tüm laptop kullanıcıları için idealdir. Bu ufak modellerin genellikle şık bir tasarımı olur, 200 gram civarındadırlar ve 500 GB'a kadar olan tüm verilerinizi depolarlar. Fakat bu mini formattaki depolama-devleri 3,5 inçlik modellere göre daha pahalıdır. Mesela Buffalo MiniStation TurboUSB (HD-PS500U2) için yaklaşık 365 Dolar ödemek zorundasınız. Eğe 320 GB yeterliyse daha hızlı olan Plextor PX-PH320US'yi 190 Dolara (yurtdışı fiyatı) temin edebilirsiniz.

Daha fazla depolama: Harici sürücülerHollywood disk modası: Optik sürücü
Laptop'lardaki optik sürücüyü teknolojik açıdan en güncel seviyede tutmak neredeyse imkânsız çünkü üreticiler neredeyse hiç firmware güncellemesi sunmuyor. Modüler yapısına rağmen değişim yapmak çok ender durumlarda mümkün oluyor, zira bu tip optik sürücüler son kullanıcı için sunulmuyor.

İşin teknolojik kısmını göz ardı edip hem DVD'lerini en yüksek hızda yazdırmak hem de Blu-ray disklerdeki filmleri seyretmek isteyenler harici optik sürücülere yönelecektir. Harici optik sürücü fiyatları 110 ila 320 Dolar arasında dolaşırken, Blu-ray sürücülerde fiyatlar 460 Dolardan başlıyor. Burada özellikle LG Super Multi Blue BE06LU10 çok ilgi çekici olabilir; cihaz CD, DVD ve Blu-ray'in yanında HD-DVD'yi de destekliyor ve fiyatı yaklaşık 460 Dolar (yurtdışı).

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Haricî eklentileri kullanacaksak niye dizüstü aldık ki?

niye aldık değil eskidiyse küçük eklentiler yaparak işe yarar hale getirebilirsiniz diyor chip

aynen ya hem o parçalar masaüstü parçalarından 3 4 kat daha pahalı

Laptop soğutucusunun resmi ne alak aşimdi orda.Adaptörlerin görünümü bayağı değişmiş....

Bu gri renkli soğutucunun adı Zalman NC1000 çok harika bir araçtır:D

bu harici aletlerin toplam fiyatıyla tanınmış bir firmaya özel sipariş verip özel yüksek teknolojiyle donatılmış bir laptopa sahip olabilirsiniz ya da kendiniz piyasadan toplayarak daha da yüksek teknolojili ve uygun fiyata bir laptop edinebilirsiniz hem de herşey dahili...

Laptop aksesuarları laptopları taşınamaz hale getiriyor. Ne kadar az o kadar iyi.

PCMCIA Hdd leri unutmuşsunuz :)
ayrıca yine bu şekilde çalışan TV kartları Video kartlarıda var

Bence bu tıp araclar laptop kullanımını farklı hale getırıyo laptop oyun veya arsıv ıcın yapılmıs bır pc degıl...ama ufak ve zarıf olmasından olsa gerek herkez laptop alıp bırde performans beklıyo teknolojı bu kadar ılerlemısken hala ebatları buyuk pclerın daha verımlı olması yatsınamaz bı gercek...artık bı formul bulup performansı kucltsunler ama belkıde ıslerıne gelmıyo aslında ellerınde olsa laptopı bıle kasa monıtor dıye satarlar...

bunun sonu yok :0) bakalım daha neler gelecek . usb ekran kartlarıda gelir

Bilgisayarı güçlendirmek deyince aklıma işlemciyi daha üst bir modelle değiştirmek, ram bellekleri arttırmak, Hdd yi yükseltmek ve ekran kartını kapasitesi yüksek olan bir modelle değiştirmek olarak geliyor. Hdd haricinde yukarıda anlatılanlar pek güçlendirmek ile alakalı değil. Şu anda zaten ram bellekleri ve hdd yi değiştirebiliyoruz tornavida kullanarak. İşlemci ve ekran kartı (on board olmayanlar ) değiştirebilir mi ? değiştrilebilir ise bu nasıl olacak fotoğraflarla gösterilseydi bu daha iyi olurdu. Yakında ülke dizüstü çöplüğüne dönecek.

bir arada tv kartlı lb ler çıkmıştı hatırlarmsınız?

hoş gelişmeler.. devamını bekelriz

USB ekran kartı, Ready Boot özelliğinden daha ileri bir Ram desteği, her dizüstüye entegte olabilen güneş pili şarj aleti....Ve tabiki herşeyin daha küçük olmasını istiyorum

ya benim dvd okumuyo ama cd alon herşeyi okuyor ben ne yapmam lazım lütfen bi çar bulabilecek misisniz

bu dediklerinizin hepsininin en iyi modelini alsam laptop süper olurda o aldığım şeylerin fiyatıda laptop fiyatına gelir.ayrıca laptopun taşınabilirliğini ortadan kaldırır yada zorlaştırır :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir