İddia: iPhone'un son kullanma tarihi geldi!

Popüler cep telefonu iPhone bu yaz ölecek! Pek inandırıcı olmayan bu iddia kimden geliyor?

  • Ümit Öncel
İddia: iPhone'un son kullanma tarihi geldi!
iPhone ne zaman ölecek?

Medya ve eğlence endüstrisinde faaliyet gösteren Elevation Partners adlı firmanın kurucu ortağı olan Roger McNamee, Palm 'in yeni modeli Pre hakkında bazı ilgi çekici fikirlere sahip. Ama fikirleri arasında özellikle iPhone ile ilgili olanlar çok daha ilginç. McNamee, geçenlerde verdiği bir röportajda şok bir kehanette bulundu ve gelmiş geçmiş en popüler cep telefonlarından biri olan iPhone'un ölüm tarihini açıkladı.

McNamee röportajda iPhone için tam bir ölüm tarihi ve bunun sebebini açıkladı: "29 Haziran 2009, iPhone'un ilk modellerinin piyasaya sürülmesinin ikinci yıl dönümü. Bu tarihten bir ay sonra tek bir kişi bile iPhone kullanmayacak. Bir düşünün; piyasadaki en havalı cihaza sahip olmak için ilk iPhone'lardan birini aldınız. 2 yıllık anlaşmanız az önce sona erdi. Çevrenize bir bakın. Ne alacaklar dersiniz?"

McNamee'nin kasettiği Palm Pre, fakat kendisiyle aynı fikirde olmak pek de kolay değil. iPhone şu anda hala ortalığı kasıp kavurmaya devam ediyor ve bundan 3 ay sonra durumun bundan çok farklı olacağını düşünmek pek de akıl karı değil gibi geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

fazla sallamış.

Aç tavuk ve tahıl ambarı ilişkisi kuruyorum. Aynı zamanda iyi reklam olmuş.

palm pre gerçekten de bu senenin yıldızı olacak. ama i-phone'u bitirmek hiçbir ürünün harcı değil. yalnız çok ciddi rakip olacak

iPhone benim için çıktığı günden beri zaten ölü... başında "i" bulunan hiç bir ürünü kullanmam...

iphone yok olmaz ama diğer telefonların satışlarındada bir artış olacağı kesin.


Ayrıca şahsi kanaatimi de belirteyim; pre görüntü ve kalınlık olarak çok kötü (en azından benim gözüme çarpan birkaç resimden edindiğim izlenim böyle). Ne olursa olsun içinde çok fazla özellik de olsa kimse elinde çirkin bir telefon taşımak istemez. Şahsen ben u700 ile n95 kıyaslamam. Diyeceksiniz ki saçmalıyorsun n95 çok iyi bir telefon u700'ün hiçbir özelliği yok. O size göre olan kısmı bana sorarsanız inceliği, zarifliği yeter. Elimde n95 taşımaktansa u700 gibi daha göze hoş gelen, ince cebinize attığınızda orada olduğunu hissetmeyeceğiniz bir telefon taşımayı tercih ederim. Ayrıca n95'deki özelliklerin hepsini kullanan kaç kişi var merak ediyorum. Cazip gelebilecek sadece wifi'si var ki evimde bilgisayar var sürekli netteyim. Dışarıda da çevremdekileri yaşamak isterim elimdeki telefona gömülüp onun ekranıyla sınırlı kalmak değil. Burada verdiğim u700 n95 örneği aynen pre ve iphone için de geçerli. Fiyatın ötesinde birazcık da göze hitab etmek gerek diye düşünüyorum. Şahsen ikisinin arasında seçim yapacak olsaydım ve palm'ın özellikleri daha iyi olsaydı dahi tercihim iphone olurdu. Ben insanların mekanik olmadığını hayatında estetiği yaşamalarının ve estetiğe yer açmalarının gerek olduğunu düşünüyorum. Tabi bir başka insan bol özelliği olsun da neye benzerse benzesin umrumda değil der. O da kendi görüşüdür saygı duymak lazım.

alla alla yaw. iPhone çıkalı 2 yıl oluyor. palm-ore daha çıkmadı bile ki maliyet nedeni ile çıkması muamma. bu arada iPhone 4G gibi bişe çıkarsa ki,m takacak Pre yi yahu ? halen 2 yıl önceki iPhonu u daha çıkmamış gelişen bir tellerle karşılaştırıyor ve iPhone biter diyorsunuz. bana mantıklı yorumlarla gelin !!! bu arada iPhone un yeni modeli palm-pre gibi eski tip cihazı yumurta kabına koyar bi güzel haşlar. kızdırmayın Apple'ı !!!

iPhone'un ölümü Palm'den kaynaklanmayacak bence. Apple'ın eskiden yaptığı hataları tekrar iPhone ile yapmasından kaynaklanacak bu ölüm. İlk çıktığı yıllarda da Mac'ler tüm dünyayı kasıp kavuruyordu fakat Apple'ın tekelci tutumları yüzünden şu anda piyasaya PC'ler ve Windows'lar hakim. Aynı tekelci zihniyet hala iPhone için de geçerli.

Cift dokunmatik özelligi disinda bir cacigi olmayan bir tel.
Senelerdir HTc kullaniyorum Microsoftun gücüne cok güvenmesi ve ürettigi seyleri desteklememesi sayesinde IPhone patlama yapti ama bugun Diamond, yada hd serileri cift yönlü dokunmatik özellik ve kamerada flash olayi haricinde iphonelara 1000 ceker.
Ayni sekilde Nokia nihayet dokunmatik olayina gecdi gec tepki veriyor ve sorunlu zaman icinde n95 ve n96 serilerini alip cift yönl£ü dokunmatik ve hiz olayini ayarlama yaparsa gene iphone sansi kalmiyacak.
Neticede pazarda Lg, Samsung, Win mobile, Blackbery gibi sirketler yaptiklari hatalardan bir sekilde dönüp ileriyi görmek zorundalar.
Bu sene Google Androidde patlama yapabilir aslinda konusulmasada usada 200 bin satarmi diye dusunulen Android milyonlari gecdi.

Arkasa dogru soylemis, iPhone'den cacik olmaz. Olsa olsa salatalik olur. WinMobile'de ki ozelliklerin binde biri yok iPhone'da. Fahis fiyata ici bos kutu satiyorlar. Sivri akillilarin bir kismi Nokia da Nokia diger kismi da iPhone da iPhone tutturmuslar. Ozellik diyorum, kullanislilik diyorum, WinMobile diyorum....... Aloooo, kime diyorum? :D :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play