IE, Firefox'un boşluğunu yakaladı!

Microsoft, Firefox'da farkettiği bir boşluğu doldurmak için bakın nasıl bir yola başvurdu!

  • Gökay Özbudak
Firefox'un boşluğunu IE mi dolduracak?

Mozilla'nın Firefox 4 için güvenlik desteğini Firefox 5'in çıkışıyla beraber kaldıracak olması bazı şirketleri zor duruma soktu. Zor duruma giren şirketlerden biri de IBM. IBM'den John Walicki, 500 bin şirket çalışanına kullandırmak üzere Firefox 4 testlerinin yeni bittiğini ve şirkette kullanmak üzere oldukları Firefox 4'ün başına böyle bir durumun gelmesinin kendilerini zora soktuğuklarını açıkladı.

"Şu anda ya Firefox 4'ü güncellenmeyecek açıklarla şirkete sunacağım, ya Firefox 5 için uzun test sürecini yeniden başlatacağım ya da güncellenmiş bir Firefox 3.6.x'te kalacağım" diyen Walicki'ye Firefox müdürü Asa Dotzler'in sözleri de hiç yardımcı olmadı; "Şirketler hiçbir zaman odak noktamız olmamıştır. Şirket çalışanlarını mutlu etmek için çalışılacak bir dakika normal kullanıcıları mutlu etmek için kullanılabilir. Yani özetle şunu söylüyorum ki Firefox'u şirket canlısı yapmak umrumda değil."

Tabii bu boşluktan yararlanan isim ise Internet Explorer oldu. Internet Explorer müdürü Ari Bixhorn durumu blog yazısında şu şekilde değerlendirdi; "Sanırım piyasadaki yerimizi tekrar kazanmak için bir fırsat istiyoruz desem Internet Explorer ekibinden herkes adına konuşmuş olurum. Internet Explorer 8 ve 9'da şirket çalışanlarının kolayca kullanabileceğini birçok çözüm bulunuyor. Tabii bir rakibimizin müşterisiyle olan ilişkilerini sorgulayacak bir pozisyonda değilim fakat, Internet Explorer takımının şirket müşterileri için desteğinin nasıl olduğunu belirtmek istedim."

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Tamam işte anlaşmışlar, ie' yi şirketler kullansın firefox' u da isteyen kullansın :)

firefox=ram canavarı, hantal, eklentilerle uyumsuzluk, çökmeler...

eklentisiz firefox bile internet explorer'den daha iyi. firefox eklenti uyum sorununu çözmesi lazım. yada firefox en az 1 sene yeni sürüm çıkartmaması lazım.

1 gb raminiz var tarihi geçmiş desteği bitmiş birde işlemciniz var bu sisteme birde win7 yükleyip onun üstüne birde diğer programlar yüklüyorsunuz böyle birsistemle elbette çökme yaşarsınız neden hiç bir zaman çökme yaşamıyorum ?
ya FF beni çok seviyor
yada sizi hiç sevmiyor

firefox 5 sadece güvenlik güncelleştirmesi, hala hantali çöken, kasan bir tarayıcı,
IE9 ve Chrome hızı vermiyor.

çok yanlış bir karar bence

1 gb raminiz var tarihi geçmiş desteği bitmiş birde işlemciniz var bu sisteme birde win7 yükleyip onun üstüne birde diğer programlar yüklüyorsunuz böyle birsistemle elbette çökme yaşarsınız neden hiç bir zaman çökme yaşamıyorum ?
ya FF beni çok seviyor
yada sizi hiç sevmiyor
bide ram kullanıyormuş hadi ordan git kendine 1600 mhz lik performans rami al en az 4 gbyada sıfır 4 çekirdek pc yap antika kullananlar firefox kullanmasın

firefox gelmeseydi css3 den haberiniz olmayacaktı. css nedir bilmeyecektiniz. Hâlâ köşeli ve png resimler çizgili gösteren bir tarayıcıyı kullanacaktınız... Firefox sayesiyle webe bir güzellik geldi...

Hiç bir tarayıcı program beni kandıramaz. IE explorer 9'a rağmen hala yavaş, firefox ve chrome hala bellek düşmanı. Daha çok yol almaları lazım. Özellikle hepsinin flash'ı yazan firmaya kesinlikle yüklenmeliler. Özellikle flash'ın bellek kullanımı kesinlikle düzeltilmeli. Bütün tarayıcıları öldürüyor.

firefox 4 hiç iyi deil

Web sitesinde hata varsa IE9'un bellek kullanımı da 2.5 GB'ı geçebiliyor, sayfa açılmayınca Görev Yöneticisi'ne gittim ve durumu bizzat yerinde gördüm, IE9'u elle durdurdum. Ama durdurmayıp ne olacağını denemem daha doğru olurdu.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost