IE'nin devre dışı kalması Opera'yı kesmedi...

Win 7 kullanıcıları IE8'i devre dışı bırakabilecek. Ama Opera bundan çok daha fazlasını istiyor...

  • Halil Mollaoğlu
Win 7: IE'nin devre dışı kalması Opera'yı kesmedi
Opera, Internet Explorer'ın sistemden kaldırılmasından daha fazlasını istiyor.

Geçenlerde yaptığımız haberde Microsoft'un Windows'tan Internet Explorer, Windows Media Player, Windows Search gibi birçok bileşenin kaldırılmasına izin vereceğinden bahsetmiştik. Firma özellikle IE 8'in sistemden kaldırılmasına izin vererek Avrupa Birliğine yapılan haksız rekabet şikayetlerine yanıt vermişti, fakat şikayetçilerden biri olan Opera firması bununla yetinmeyi planlamıyor.

Betanews sitesinin Opera CEO'su ile John von Tetzchner ile yaptığı röportajda firma, Microsoft'un kararını hoş karşılamış olsa da, kullanıcılara hala seçim özgürlüğü sunulmamasını eleştirdi. CEO'ya göre Microsoft piyasadaki diğer tarayıcı alternatiflerine de yönlendirme yapmalı.

Tetzchner işletim sisteminin kurulumu sırasında kullanıcılara farklı tarayıcılar arasında seçim yapma şansı verilmesi gerektiğini düşünüyor. Microsoft'un böyle bir hamleyi gönüllü olarak yapmayacağı için AB komisyonuna başvurup gerekli baskının yapılmasını sağlayacağını da ekledi. Opera CEO'sunun düşüncesine göre ancak bu şekilde kullanıcılar piyasadaki diğer tarayıcıların farkına varabilir. Hatta en uygun çözümün Internet Explorer dâhil tüm tarayıcıların işletim sisteminden ayrık biçimde sunulması olduğunu söyledi.

CHIP Online Yorumu:
Çoğu kesimin onayladığı "IE 8'in devre dışı bırakılabilmesi" çözümünün Opera firmasına yetmemesi akıllara farklı sorular getirmiyor değil. Zira şikayetler temelde IE'nin Windows'la gereğinden fazla bütünleşik olması etrafındaydı ve MS de buna uygun adımı attı. Her şey bir yana Opera'nın önerdiği "diğer tarayıcılara yönlendirme" çözümünü Microsoft'un da rakip ürün (IE) sunduğu bir piyasada pek adil bulmuyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Opera kesinlikle hakli....
Kullanicinin herseyi secmesinen daha guzel ne olabilir ki?

opera madem ab ye baskı yapabilecek güce sahipsin sende kendi işletim sistemini çıkart sende entegre et. firefox kendini tanıtma konusunda senden daha yetnekliydi eğer bu kadar rağbet görmüyorsa tarayıcın sorun sende dmektir.

Olayı takip etmiyorum ama Opera'nın tavrı bence itici. Artık kullanmak istesem bile kullanmam.

Microsoft un diğer tarayıcılara yönlendirmesi saçmalıktan başka birşey değil. Oldu olacak CD/DVD falan da yazamasın, onu da başka programlara yönlendirsin Windows.

bence internet explorer windowslarla birlikte sunulmamalı dileyen, daha sonra indirmeli. gerçi onu indirmek için hangi tarayıcıyı kullanıcak o da muamma

işin cılkını çıkarmaya başladı opera

E artik abartiyorlar resmen. Ben daha IE nin windowstan kaldirilmasini bile dogru bulmuyorum. Cunku bir isletim sisteminde olmasi gereken en onemli seylerden biridir web browser. Siz MS in yerinde olsaniz opara yada firefox koyarmiydiniz yada onlari tavsiye edermiydiniz?

şu hayatta operadan gıcık oldugum başka tarayıcı yok hep ve herzaman firefox

o kadarda değil opera yapma .. adamlar o kadar işletim sistemi yazmış bide opera kullanın diyecek değiller

bu yorumu opera'dan yazıyorum ve akabinde opera'yı bir daha kurulmamak üzere hard diskimden silicem

her ne kadar iyi olursa olsun artık opera kullanmam , apple kadar itici artık benim için

opera sadece çıkarını düşündüğünü kanıtlamış oldu ve yaptığı girişimin sonunda da kazanan opera değil firefox olur

IE 8 RC kullanıyorum. Bence RC olmasına rağmen süper bir tarayıcı olmuş. Final çıktığında ilk yükliyenlerden olucam. Herkezi IE8 kullanmaya davet ediyorum. MS bu kez başarmış bence...

Tamam secme özgürlüğü tanısınlar ama bi yandan da saçma. Çünü adamların kendi işletim sistemleridir neden operayı koysunlarki

Opera adam olsaydı da arkasından gelen Firefox tarafından rüzgar gibi geçilmeseydi. İyi olan kazanıyor bunu kabul etmesi lazım.

Opera CEO'sunun düşüncesine göre ancak bu şekilde kullanıcılar piyasadaki diğer tarayıcıların farkına varabilir

bu cümle bence gayet mantıklı

normalde operadan nefret ederim firefox kullanırım ama genede savaş başladımı açık kaynak derim...türkler şimdi anlam veremiyor neden microsoft ie tekelini kaldırsın ki diyorlar çünkü açık kaynak lafının ne anlama geldiğinden bile haberleri yok...belki birgün açık kaynak neymiş ne işe yararmış öğrenirler de ne demek istediğim hakkında bir fikirleri olur...o zaman belki artık açık kaynağın önemini anlamış avrupa ile aynı fikirde olabilirler...

Çok doğru konuşmuş.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
bu yorumu opera'dan yazıyorum ve akabinde opera'yı bir daha kurulmamak üzere hard diskimden silicem
12 Mart 2009 Perşembe, 16:19

Üstüne bide format atsaydın..

Opera'nın bu yaptığı bir tek kendisi için değil diğer tarayıcıların da pazarda hak ettiği yeri bulması açısından gayet önemli bir girişimdir bence.Opera pazar payını yükseltir yahut yükseltmez ..bu o kadar önemli değil.Tabii ki gönlümüz Opera kullanımının çok daha fazla yaygınlaşması fakat burada apaçık bir tekel söz konusu.Bu da biz internet kullanıcıları için bence tam bir haksızlık.

Kaldı ki böylesine bir ortamda bir firmanın bu tarz bir uygulama ile kullanıcıları sınırlaması tamamen yanlıştır.

En kısa zamanda umarım konu neticelenir Microsoft tekelinin ortadan kalkarak çok daha haklı bir rekabet ortamı oluşması sağlanır.

z@h3k

operanın ceo su tam bir aç birisi. adam ie yi kaldırmayı öneriyor. daha ne yapsın ki böyle bişey yapmak zorunda değil microsoft. ie yi kullanmak istemiyorsan başka bir işletim sistemine geç. microsoft un ürününü kullaıyorsan onun içidekilerede katlancan.

ben internet explorer kullanıyorum her zaman nolursa olsun tabiyki microsoft kendi tarayıcısını koyacak iyide yapıyolar bence böyle devam etsinler..

yüzsün abi ne yapacaksın.

dava açtı karar elde edildi ama hala yüzsüzlük yapıyor...

hayır benim anlamadığım insanlarımız neden ie taraftarı? ne yararı veya getirisi var. opera benim kullandığım tarayıcılar arasında en kullanışlısı ve kuşkusuz ie en kullanışsızı...
dosya indirecem diye bi saat bekle, ya da yardımcı programlar al kur, ie böyle yapıyor...
ama ne firefox ne opera ne de crome bu şekilde zorluk çıkarmıyor. Bence Opera haklı ve davayı açmalı ki bizim insanlarımız da farklılıkların farkına varmalı. Tekelleşmeye çanak tutan bu arkadaşların yorumlarına katılmamakla beraber kendilerini kınıyorum...

Opera, doğru zamanı buldu. İnternetin geliştiği, yeni teknolojilerin ilerlediği, Chrome, Firefox ve Safari'ninde Windows yoluna katılmasıyla rekabet iyice ilerlemişti. Opera bu rekabeti eşit noktaya bölmek istiyor ki bence haklı. Herkes istediğinde özgür olmalı fakat Opera'nın istediğide yanlış anlaşıldı gibi geliyor.

Opera'nın istediği direk Opera kurulumunu Windows'a entegre etmek yerine Linux'daki paket yöneticileri gibi kullanıcı seçimine bırakılması yönünde.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play