IE ve Firefox'un ortak derdi!

Firefox ve Internet Explorer'ın en büyük sıkıntısı aynı: İşte en çok kullanılan 2 tarayıcının derdi.

  • Ali Güngör
Mozilla'nın derdi Microsoft ile aynı
Firefox 3.6 en son, en stabil sürüm

Mozilla, Firefox kullanıcılarının en son sürüm olan Firefox 3.6'ya geçmesi için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Aslında bu çalışmalar bütün internet tarayıcılar için önemli. Microsoft da Internet Explorer'da güvenlik ve teknoloji açısından yeni IE sürümünün kullanılmasını istiyor. Mozilla'nın durumu da farklı değil; popüler bir tarayıcı ve hem güvenlik, hem performans açısından son sürümlerin kullanılması önemli.

Firefox kullanıcıları ise eklentilerinin yeni sürümler ile çalışmamasından şikayetçi ve bu yüzden alıştıkları sürümde ısrarcı davranıyorlar.

Ama hem bu kullanıcıları ikna etmek, hem de bilmeyenlere duyurmak için Mozilla'nın bir planı var...

100 milyon indirme!

Kullanıcılar uyarılacak

Mozilla ise geçişi hızlandırmak için kullanıcıların karşısına her gün güncelleme ekranı çıkartacak.

İş akışını bozmaması için bu ekran 60 saniye aktivite olmadığında çıkacak ve yeni sürüme geçiş, veya 24 saat erteleme seçeneği çıkartacak.

Mozilla'dan Mike Beltzner geçişin iyi gittiği ve Firefox 3.6 sürümünü indirenlerin sayısının 100 milyonu aştığını açıkladı. Firefox'un son sürümünün eklentilerin yüzde 90'ıyla uyumlu, daha hızlı, stabil ve ileri olduğunu da sözlerine ekledi.

Download: Firefox 3.6

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Firefoxu işi ie den kolay olur. çünkü ie 6 7 kullanan kesim bilinçsiz kesim olduğu için onlar ie8 e geçmeyi bilemez. ama firefox kullanan kesim bir şeylerden anlyan bir kesim olduğu için onlar anında geçerler.

şunu söylemeliyimki ie6 ie7 ve 8 den hızlı çalışıyor :D

ya ie resmen cpu ya yükleniyor fakat ff yüklenmiyor oda ram i göçertiyor :) bişiler bulmalı ram i fazla kullanmaması için :D ama ie ye nazaranla tabiki daha iyi

Firefox'un son sürümünün eklentilerin yüzde 90'ıyla uyumlu, daha hızlı, stabil ve ileri olduğunu da sözlerine ekledi.
--------------------------------------------------------------------------------
ben o %10`luk kısmı kullanıyorum anlaşılan çünkü bende 5 eklenti dışında hepsi uyumsuz biraz daha hızlı ama kesinlikle stabil değil ayrıca kesinlikle ileri değil geri!

ama mozilladaki amcalar çok zeki firefox`a şikayet bildirimi yapmanı engellemişler
firefoxda yazını sadece firefox kullanıcılarının baktığı sayfaya yazabiliyorsun herhalde mozilladakiler hiç şikayet almıyoruz diye kendilerini kandırıyorlardır istedikleri kadar şikayet yazmamızı engellesinler firefoxu bırakmamı engelleyemezler 3.6 bardağı taşıran son damalaydı artık firefox kullanmam yaşasın chrome!

bilgisayar eski ise olablir. yoksa ie8 ie6'tan hızlı. Firefox 3.6 diğer sürümlerinden hızlı.

bilgisayar eski ise olablir. yoksa ie8 ie6'tan hızlı. Firefox 3.6 diğer sürümlerinden hızlı.
----------------------------------------------------------------------
sistemim çift çekirdekli 3 ghz intel 3 gb drr 2 ram işletim sistemim windows 7 ultimate ve kesinlikle sistemden değil hatta SİSTEM KAYNAĞINI SÖMÜRMESİNE RAĞMEN CHROME`da BİLE HİÇ SORUN YAŞAMIYORUM firefox motoru kullanan wyzo`dada kesinlikle hiç sorun yaşamıyorum hatta internet explorer`da bile hiç sorun yaşamıyorum
firefox 3.0 beridir çok hantal ki şu anda sadece 5 eklentiyi aktif ederek kullanıyorum (o 5 eklenti dışında desteği yok zaten)

IE 8 söylendiği kadar hızlı değil. Eğer grafik donanımınız eski ise ve hatta onboard ve eski ise hapı yuttunuz demektir. Böyle bir programım grafik ivmelendirmesine (en azından bu kadar çok) ihtiyaç duyması bana mantıksız geldi. Ben test ettim (onboard ekran kartına sahip masaüstü ve dizüstünde denenmiştir), gözlemlerim bu yönde ama tabi bu işin erbapları daha iyi bilir, belki ben doğru gözlemledim ama yanlış anlamış olabilirim. Test Makineleri: IBM ThinkCenter INTEL P4 530 ve Intel IGP'li makinede nerdeyse açılmayacak durumdaydı, ekran iptal edilip NVIDIA GT9400 takıldı, herşey yolunda gidiyor. Diğer test makinesi, HP Compaq nx6125 Truion 64 ATI Radeon Mobile, nerdeyse çalışmıyor.

Netscape navigator cok hizli denemenizi tavsiye ederim. :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir