IE8'i yavaşlatan asıl suçlu bulundu!

MS, Internet Explorer 8'de yaşanan yavaşlama sorununun suçlusunu buldu. İşte gerçek suçlu...

Yavaşlatan eklentileri nasıl bulacaksınız?
Skype, hız açısından IE8 düşmanlarının başında geliyor

Microsoft'a göre en hızlı ve en güvenli internet tarayıcı olan Internet Explorer 8, iş eklentilere gelince o kadar başarılı değil. Firefox eklentileri; özellikle de NoScript gibi eklentiler Firefox'un esas güçlü yanı olmayı sürdürüyor.

Microsoft yaptığı bir açıklamada Internet Explorer'ın üçüncü parti yazılımlar yüzünden diğer internet tarayıcılardan daha yavaş görünebileceğini söyledi. Eklentiler ve eklenen aktarım protokolleri ve Microsoft dışı güvenlik yazılımları Internet Explorer 8'i çok yavaşlatıyor.

Internet Explorer 8'i yavaşlatan eklentilerin başında Skype geliyor. Özellikle de Internet Explorer'dan gelen her veriyi tarayan ve henüz listelenmemiş bazı güvenlik programları performansı kötü etkiliyor.

Internet Explorer'ımı yavaşlatan ne?

Internet Explorer Blog'unda yer alan açıklamada kullanıcılara Process Monitor kullanarak arka planda çalışan işlemleri kontrol etmeleri tavsiye edildi. Buraya tıklayarak indirebileceğiniz Process Monitor bütün kayıt devterini, dosya sistemini ve çalışan işlemleri detaylı bir şekilde görmenizi sağlıyor. Internet Explorer altında çalışan işlemleri buradan görebilir ve çok fazla sistem kaynağı harcayan işlemleri bu sayede belirleyip kaldırabilirsiniz.

Internet Explorer 8 hala hızlı ve güvenli ama anlaşılan Microsoft bir çözüm üretene kadar kullanıcıların kurdukları eklentiler konusunda oldukça dikkatli olmaları gerekiyor.

CHIP Online Notu: CHIP Online üyeleri bu konuda Microsoft'tan hızlı davranmışa benziyor. Özellikle eklentiler konusunda Tırtıl adlı üyemizin açtığı IE8 yavaş mı? İşte hızlandırmanın yolu adlı konuda detaylı anlatımlar ve eklentilerin etkileri anlatılıyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

evet son 3 gündür çok yavaşdı

Bütün tarayıcıları yavaşlatan en önemli eklenti flash player.

Bırakın bu mozillayı,ie 8'i(kaplumbağa tarayıcılarını).Kendisini sürekli güncelleyen,daha iyiye doğru giden tarayıcı opera, gerisi yalan.

Opera 10 beta 2 şu anda çok hızlı ve çok kullanışlı.Tek eksik yanı kıymetini bilen insanların az oluşu.Bu durum direk olarak değil ama kısmen kullanıcılarını etkiliyor.Kendimi bildim bileli bu ikisinde (m.f ve ie) bir ilerleme yok.Aynı tas aynı hamam.Uyumluluğu var diye kullanmak zorunda bırakılıyorum.Yinede yılmadan,inadına operaya devam.

evet opera o kadar acik ara iyi ki bazen kullanirken ben de sasiriyorum. mac icin de safari tabii

gerçek bir tarayıcı kullanmak istiyorsanız firefox u kurun ve ongün kullanın bidaha vazgeçemeyeceksiniz

Aşağıdaki yorumlarda arkadaşların inerneti sadece hız olarak gördüğü belli oluyor. Bir internet tarayıcısının yapması gereken kişiyi başka bir tarayıcıya mahkum etmeden kendini kullandırtması değil midir? Bunu yapamayan tarayıcı nasıl çok iyi mükemmel harikulade olabiliyor? Web standartları demeyin lütfen şu anda ie nin kullanım oranı yüksek olduğu için ve hatta ie 6 çok kullanıldığı için standartlar ie ye göre diğerleri ona uymak zorunda kalıyor. Bir tarayıcının sahip olduğu uyum sorunu diğerlerinin mi sorunu oluyor? Neden her tarayıcı haberinin yorumlarında bir taraftarlık bir ötekine sataşma var? Bana göre önemli olan ağır yük altında bir tarayıcının nasıl çalıştığıdır? En ufak yükte bir seksen yere seril, istediğin sayfayı aç istemediğini açma (bence tarayıcı açacağı sayfayıda kendi seçmeli çok harikulade ya). Bunlar bir tarayıcıda olması gereken özellikler mi?

aslında skype msne göre falan hızlıdır...

iyide firefox`dada eklentiler firefox`u fena halde yavaşlatıyorki firefox eklentiler yüklü iken resmen kağnı arabasına dönüyor firefox`u eklentilerin hepsini kaldırıp birde öyle kullanın aradaki farkı görünce küçük dilinizi yutacaksınız

En iyi tarayıcı İE 8 dirBütün devlet sitelerini açabilirisniz açın bakayım SGK sitesini o Firefoxla yada sigorta sorgulaması yapın yapabiliyomusunuz Firefoxla bir yaparsınız ikincide sonuç alamazsınız.ama İE 7 ve 8 le istediğiniz kadar yapabilirsiniz denenmiştir.Firefox'un yapamadığı sorgulamayı İE 7 1 dakikada yapıyor.Aynı zamanda bağkur sitesi içinde geçerli bu dediklerim

firefox'un harcadığı ram ne olacak o kadar ram yiyorki öldürüyor bilgisayarı sayfa açmak için 2 saat bekle açılacak diye İE 7 DE BÖYLE DEĞİL AMA 256 mb ramda bile çok iyi

günde 367894561234 kez internette sörf yaparken donuyor hasta oluyorum ya adam cikmis bundan iyisi yok diyo kafayi siyirmis besbelli
Ie8 den önce neden bu kadar cok donma olmuyorduda simdi oluyor herkesin
ortak sorunu ya yavasliyor yada donuyor kullanilabilirlige uygun degil o halde nesi iyi ? bazi programlar ie8 yavaslatiyormusmus pcden herseyi kaldiralim ie8 calisacak diye oylemi? ie9 ciktigindada buna özel ram ekran karti islemci istemeseydiniz bariii bu isin 4-4 lük ilacini bi bulsam aninda tekmeyi atacam ie8 e..

FIREFOX varken baskasini aramaya gerek yok pluginleri yeter..

Firefoxu tek gecerim ama akbank internet sitesini firefox la kullanamıyorsun. Bekleyiniz de takılı kalıyor işlem yaparken. Chrome ve İE de sorun yok.

ne kadar çok işlem olursa o kadar yavaş çalışır. Algoritmayı sadeleştirmeye gidecekler galiba.

http://www.seslisozluk.com/?word=flexible&ssQBy=0
"Flexible" terimi internet explorer cı lara bişey anlatmaz çünkü kullandığınız IE'ın odundan bir farkı yok. Firefox hem öyle değil hem de Internet Explorer'ın tek derdi yavaşlaması değil. Güvenlik sorunundan da bihabersiniz çünkü senelerdir virüslerle zararlılarla yaşamaya FARKINDA OLMADIĞINIZDAN DOLAYI katlanıyorsunuz

Firefox'a FlashBlock eklentisini yükle. Bak bakalım sorun Firefox'un RAM YEMESİ mi yoksa Adobe'un FireFox için yazılım geliştiren ekibi yüzünden miymiş sorun anlarsınız.

Web Tasarımcısı siteyi WEB STANDARTLARINA BAĞLI KALMADAN (HAROLOM ŞAROLOM kodluyorsa), çeşitli browserlarla test etmeden yayına koyunca bu nasıl FIREFOX'un suçu olabilir?

%70 iniz Windows'a para vermediğiniz için zorunlu olarak ya IE6 kullanıyor ya da KIRIK Windows ile Kırık IE7,8 kullanıyor. Ama açık kaynak kodlu bir yazılım DÜZELTİLEBİLİR HATALARINA RAĞMEN TERCİH SEBEBİ olmuyor. İşte bu ancak Türkiye'de olabilir.

Eklenti programı yavaşlatmaz; Program; eklenti bahçesi haline getirilmediği sürece...

Esas sorun IE & Firefox konusu değil. ve bunu her seferinde bu noktaya çektiğiniz için sürekli yorum yazmak ihtiyacı hissediyorum.
GS'ın başarısı denildiğinde neden FB mi GS mı kavgası çıkıyor ile aynı durum bu (FB'liyim ve Güvenlik istediğim için Firefoxu kullanıyorum)

Konu IE'ın yavaşlığının; eklentilerini yazan firmaların hatası olması...
IE yeterince hızlı (bendeki hariç). Bu Microsoft Politikasıdır. Tiksindiricidir ama öyledir. Windows Vista kurulumu için 512 MB yeter dediler. (minimum gereksinimi TÜM İŞLETİM SİSTEMLERİ İÇİN GEREKENMİŞ GİBİ GÖSTERİYOR) Şuan 2 GB altında STABİL bir vista kullanan var mı sormak lazım? http://www.microsoft.com/windows/windows-vista/get/system-requirements.aspx

fire fox u da kaldırın çöpe atın ram ın anasını aglatıyo 5 para etmez.ie tam facıa zaten.en baba programı kullanıyorum google chrome ustune daha broswer tanımam.fire foxda broswer kıtlendıgı zaman butun sekmeler kıtlenıyo ama bakın chromede varmı ole bı sorun.bı sekme kıtlensede dıgerı calısmaya devam edıyo ve asla asla sorunla karsılasmadım mukemmel otesı bısey ya.her turlu plugini ıcınde mevcut extra bısey ındırmeye gerek yok.sıstemım cok kotu 512 ram var ama pc de tık yok ucuyor artık broswerım :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir