İki devin patent kavgası, anlaşmayla bitti!

Dev şirket, diğer bir deve açtığı davaları kazanmak üzereyken, tüm davalarını geri çekti!

Philips, kazanacağı davadan vazgeçti!
Nintendo Wii

Philips ve Nintendo arasında 2011'den beri süren ve Kuzey Amerika'da Nintendo ürünlerinin satışının yasaklanmasına yol açabilecek bir patent anlaşmazlığı bulunmaktaydı. Ancak dün Philips tarafından yapılan basın açıklamasına göre, bu anlaşmazlık mahkeme kararı beklenmeden çözülmüş durumda.

İddialarda geçen patent ihlali, kullanıcıların arayüzlerde "sezgisel" hareketlerle bir "sanal vücut kontrol ürününü" ve bir diğer "gösterme ürününü temel alan bir kullanıcı arayüzü sistemini" içermekteydi. Başka bir deyiş ile, patentler Nintendo'nun Wii ve harekete duyarlı diğer sistemlerini kapsamaktaydı.

Almanya, Birleşik Krallık, Fransa ve ABD'de başlatılan davalar, başarılı olma durumlarında Nintendo'nun ürünlerine satış yasağı getirebilecek konumdalardı. Ancak Haziran ayında Birleşik Krallık'taki davayı kazanan Philips, diğer davaları kazanmasına da kesin gözüyle bakılırken, bütün patent ihlali davalarından çekildiği açıkladı. Bu kararın sebebi ise, iki firmanın sahip olduğu patentler için karşılıklı olarak anlaşması.

Philips'in yöneticilerinden Brian Hinman'ın söylediğine göre firma, Nintendo ile yapılan bu anlaşmadan oldukça memnun: "Bu (anlaşma) iki firmanın da fikri mülkiyet haklarının önemini tanıdıklarını gösteriyor."

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir