İkinci el cihaz alırken bunlara dikkat edin!

Kullanılmış bir telefon ya da farklı bir cihaz alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken 4 şey...

  • Zeynel A. Öztürk
İkinci el cihaz alırken bunlara dikkat edin!

İkinci el elektronik cihaz satın almak, çok karlı bir iş olabilir. Tüketici teknolojilerinin süratine yetişmek isteyen çoğu kişi, ellerindeki cihazlarını satmak isteyeceklerdir. Bu sayede sadece 2-3 yıllık bir cihazı gerçek fiyatının yarısına ve hatta dörtte birine satın almanız mümkün olabilir. Ancak dikkat etmezseniz paranız boşa da gidebilir. Bu yüzden kullanılmış elektronik cihazlar satın alırken nelere bakacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Açılıyor mu?

İkinci el cihazı internetten satın alacaksanız, fotoğraflar arasında onun açılabildiğine ve kullanılabildiğine dair bir kanıt arayın. Paylaşılan resimleri Tineye ve Google Image Search ile de aratın, bu sayede fotoğrafların orijinal mi, yoksa daha önce bir yerlerde paylaşılmış mı olduğunu anlayabilirsiniz.

Satıcıyla yüz yüze görüşecekseniz, cihazın çalışıp çalışmadığını kendiniz kontrol edin. Çok acele eden satıcılara dikkat edin, özellikle "çalışır, sadece yeni pil lazım" diyen satıcılardan uzaklaşmanızı tavsiye ediyoruz.

Orijinal mi, sahte mi?

Orijinal mi?

Satıcının size gösterdiği ürünün orijinal olup olmadığını kontrol edin. Bazı satıcılar, size eski modelleri yeni gibi satmaya çalışabilirler. Bazen taklit cihazlarla bile karşılaşabilirsiniz. Bu duruma genellikle yüz yüze satın almalarda rastlanır, çünkü dikkatiniz cihazdan çok karşınızdakiyle konuşmaktadır. Örneğin bir Samsung Galaxy S3 ile Galaxy S4 arasındaki farkı bilmiyorsanız, önce bunu öğrenmenizde fayda var.

Ne durumda?

Çalışan, orijinal bir cihazla karşı karşıyasınız. Şimdi onun ne durumda olduğunu değerlendirmeniz gerekiyor. Çoğu kullanıcı çiziklere dikkat etse de her şey bununla sınırlı değil. Satın alacağınız telefonda çizikler olabilir, ancak cihaz çalışıyorsa çizikler çok önemli olmayabilir.

Şu bileşenleri kontrol etmeden karar vermemenizde fayda var: Güç kablosu, portlar, soğutma (aktif soğutma varsa), pilin hasar görmemiş olması, kablosuz ağın ve bluetooth'un çalışıp çalışmadığı.

Nasıl kokuyor?

Nasıl kokuyor?

Bu ipucu elbette sadece bizzat satın almalar için geçerli. Yanmış devrelerin kokusunu almak çok zor değildir. Cihaz açılıyor olabilir, ancak keskin bir koku bileşenlerden birinin yandığının işareti olabilir. Örneğin bir masaüstü bilgisayarda ekran kartı yandıysa, satıcı görüntü kablosunu onboard video portuna bağlayarak, hiçbir sorun yokmuş gibi görüntü sağlayabilir.

Satın alırken küf ve duman kokularına da dikkat edin. Bu kokular, birçok farklı sorundan kaynaklanıyor olabilir. Cihaz, yangından kurtarılmış olabilir veya örneğin 2 sene önce suya düşmüş olabilir. Kısacası kötü kokan bir cihaz, muhtemelen gerçekten "kötü"dür. Koklayın ve hislerinizin size söylediklerine kulak verin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

fotoğrafa bakınca pek hayra alamet bir koku olmasa gerek

@30 Nis 2014 01:40 Girince açılmayan siteye girip bir bakın. Adamlar telefonun üzerine neler attırıyorlar.Dikkat etmek lazım tabi :) Böyle manyaklar çok.

Allah aşkına biraz daha işe yarar şeyler yazsaydınız ya. - kamerayı kontrol edin -ahizeyi ve hoparlörü kontrol edin - yakınlık sensörünü ve ışık sensörünü kontrol edin - batarya kullanımını kontrol edin(artık her telefonda bu olaya erişebileceğiniz bir menü var neredeyse) -titreşimi kontrol edin -flaşı kontrol edin -görebileceğiniz yerlerdeyse tamir görüp görmediğini anlamak için vidaları kontrol edin. Eminim yukarıdakilerden daha faydalı olacaktır.

soğutma sistemi ve en sondaki koku olayına hatta koyduğunuz o resme iyi güldüm :D

küf ve duman kokuları güzelmiş chip üzerinde duman tüten telefonu almayız kulağımıza küpe oldu çok tşk :)

Bide tadına bakmak lazım. Tadı kötü cihaz sorun çıkarır.

Bir kere faturası varmı kutulu ve aksesuarlımı ben ona bakarım 1000 tl'lik cihazıda kimse 250-300 e vermez mal olmamak lazım.

kısaca niye alayorsunuz almayınız yenisini biz size satalım diyor chip

artık ikinci el telefon mu alınır teh allam ya :)

Yahu bunlar klasik şeyler, bilgisiz olan bu işe bulaşmasınz aten gitsin sıfır alsın .

Sen de yorum yaz