İlk tekme Sony'den geldi!

Kısa zaman öncesine kadar PC'lerin vazgeçilmezi olan donanım için yolun sonu göründü!

İlk tekme Sony'den geldi!

PC'lerde optik sürücülerin hükmü yavaş yavaş sona eriyor. Bu alandaki en büyük üreticilerden Sony, durumu kanıtlarcasına, önümüzdeki birkaç ay içinde bu pazardan çekileceğini açıkladı.

Japan Times'ın haberine göre alt şirket Sony Optiarc, Kasım ayından itibaren optik sürücü üretimine son verecek ve 2013'ün Mart ayında tamamen kapanacak. Şirketin tasfiye edilmesi bekleniyor. Sony, bu kararı fiyatların rekor düzeyde düşmesine yol açan rakip firmalar nedeniyle aldığını açıkladı.

Dahili optik sürücü olmaksızın piyasaya sürülen dizüstü bilgisayar sayısının gitgide arttığı düşünülürse diğer optik sürücü üreticilerinin de yakında Sony'nin izinden gitmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

DVD veya Blu-Ray sürücüleri halen masaüstü bilgisayarlarda bulunabiliyor ama günümüzde kullanıcılar yazılımlarını disk üzerinde satın almak yerine indirmeyi tercih ediyorlar. Windows 7'de DVD'leri Windows Media Player ile oynatmak mümkün ama Microsoft, Windows 8'in temel sürümünde bu işlevi kaldırdı. DVD oynatma özelliği ayrı satın alınan Windows Media Center eklentisi ile etkin hale getirilebiliyor.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

optik suruculer disket suruculere nazaran daha uuzun sure piyasada kalacaklardir. sony nin pazardan cekikme nedeni pahali urun satamamaktan kaynakli. ayni kalitedeki bir surucuyu 20 dolara alabilirken sony e neden 50 dolar verelm ki

Yanlışınız var sanırım. Sony DVD RW'lar, piyasadaki tüm eşdeğerlerinden daha ucuz satılmakta. Ürün aldığım dispribütör'de Samsung'tan ve LG'den de ucuz...Topladığım bilgisayarlarda genellikle Sony'yi tercih ediyorum bu yüzden.

@29 Ağu 2012 17:50 20 dolara aldığın sony le aynı kalite mi olacak ?

@29 Ağu 2012 22:34 Yaızyı iyi oku bence orda adam en ucuz sony diyor sen ne diyorsun?

İlk CDyi Sonynin Başkanı Çıkarmıştı Diye Hatırlıyorum Yine Bir İlk Yaparak Kendi Şeylerini Yok Etmeye Çalışıyorlar :) Ama Haklılar Çünkü Optik Diskler Çiziliyor ve Yavaşlar Bu Durum Diğer Gelişmiş Donanımların Ucuzlamasına ve Bizimde Daha Güvenli ve Hızlı Araçlara Rahatça Ulaşmamızı Sağlar.Eskiden 8 Gb Lik flash Bellek 49 Tl İdi Ancak Depolama Ürününe İhtiyacın Oldugunda Hemen Bir TEknoloji Marketinden 9 Tlye Ortalama Hızlara Sahip Flash Bellekler Alabiliyoruz Darısı SSDlire :D

internet paramızıda odesinler ozaman töbe bidaha cs dvd bluray kulanmam

Bilgisayarıma sadece format atarken cd takıyorum onun dışında hiç taktıgımı hatırlamıyorum sony haklı internet varken cd ye hiç gerek yok

CD, DVD ve Blu-ray mucidinden beklenmeyen hareket. lisansını satsınlar yeter zaten niye uğraşıyorlar ki.

Valla ben yaklaşık 2 seneden beri optik sürücü kullanmıyorum , yokluğunu da hissetmedim... USB bellekler sağolsunlar... :)))

sony kar açısından üeretime son vermiş lakin optik sürücü bir bilgisayarın vazgeçilmezlerindendir. daha geçen ay 2 tane aldım birini arkadaşıma hediye ettim. tabi ihtiyaca göre kimi ihtiyaç duymuyordur.

60GB'lik oyunlari nasil dagitmayi düsünüyorlar onu anlamis degilim. Hadi benim 100Mb(Ortalama 75/80Mb) internetim var ama dünyanin her yerine Playstation satan bir firmanin internet kalitesinin her yerde ayni olana kadar desteklemesi gerekiyordu kendi icadini.

SONY maliyetlerden kısmak için vazgeçti yoksa bırakmazdı...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir