İngilizler'den dışkıyla çalışan otobüs!

Ne petrol, ne elektrik: İngiltere'de geliştirilen bu otobüs, çalışmak için inek dışkısı kullanıyor!

İngilizler'den dışkıyla çalışan otobüs!

İngiltere'de geliştirilen ve gücünü "biometan"dan alan otobüs, yaklaşık olarak 125 km hızına erişmiş durumda. Bu hız, normal bir hizmet otobüsü için son derece yeterli...

Mühendis John Bickerton'un BBC'ye söylediğine göre aracın ilerleyişini izlemek etkileyici bir görüntüydü ve bir Vulcan bombardıman uçağı gibi ses çıkartıyordu.

"British Bloodhound" süpersonik aracından esinlenilerek "Bus Hound" olarak adlandırılmış olan bu otobüs, inek pisliğinin anaerobik sindirimi sonucu oluşan biometan gazı ile çalışmakta. Metan gazı sıkıştırılıp, sıvı hale getiriliyor ve otobüsün çatısında yer alan bir dizi tank içerisinde depolanıyor. Doğal olarak otobüs de, bir ineği andıracak şekilde boyanmış durumda.

Tabii ki Guiness Dünya Rekorları'nda daha hızlı otobüsler bulunmakta. Bu otobüsün Rekorlar Kitabı'na girebilmesi için, BBC'nin söylediğine göre saatte 240 kilometre hızını geçmesi gerekli. Ancak petrol ile çalışan türevlerine göre otobüsün beklenenden çok daha fazlasını sunduğunu kesinlikle söyleyebiliriz...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

INGILTEREDE SÜRAT AZAMİ 70 MIL 112 KM'DİR. OTOBÜSÜN SÜRATİ AZAMİDEN'DE FAZLA OLMUŞ.

Kakabüs :D ASDASD:ASD:asd

@29 Mayıs 2015 22:56 Çok mu komik? Adamlar kafayı çalıştırıp yapmış.

@30 Mayıs 2015 14:30 Sen espriyi anlamamaışsın kardeş. Cem YILMAZ'ın fundamentals gösterisini izlersen orada bununla ilgili bir konu geçtiğini görürsün. Hatta ilk bir saatin sonunda başlıyordu konu.

şimdi gülüyoruz ama birgün petrol bitince bunları parayla alıcaz ! Ne kadar trajikomik :(

yakıt deposunun pardon tezek deposunun yanına inek bağlasınlar önüne versinler samanı hem sütünden hem tezeğinden yararlanırlar baktılar inek verimli çıkmadı etinden yararlanırlar benzinlik yerine tezek saman depoları yaparlar. insan dışkısıyla çalışsaydı şoföre büyük iş düşerdi yada yolculara abi yakıt azalıyor bi el atsana ... :)

@30 Mayıs 2015 01:07 Daha önceki sışkıyla çalışan motorsiklet haberine youtube dan bakın derim :)

hayatta iki şeyden nefret ederim: 1- İçki, 2- Dışkı.

metanın gücü hahaha çok doğru seçim hem doğa ya zararı yok hemde doğal

igrenc kokar...................

@31 Mayıs 2015 19:30 Hayır kokmaz, çünkü metanın yanma tepkimesine göre sadece egzozdan karbondioksit ve su çıkacaktır

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir