İnsanlardan daha akıllı program yazıldı!

İsveçli araştırmacılar tarafından geliştirilen bir program, insan zekasını ezip geçti!

  • Zeynel A. Öztürk
İnsanlardan daha akıllı program yazıldı!

Bugünkü bilgisayarların insanları alt edecek seviyede bir aklı bulunmuyor. Ancak İsveçli bir grup araştırmacı, "insanların yüzde 96'sından daha akıllı" yani "150 IQ puanına sahip" bir yapay zeka geliştirmeyi başardı.

University of Gothenburg'da geliştirilen program, sözlü olmayan, örneğin belirli şekil veya sayıların diziliminden sonra, hangi şekil veya sayının gelebileceğini tahmin etmeyi temel alıyor. Program, insanların görebildiği desenleri görebilmek için bir takım desen algoritmalarından faydalanıyor.

Program, soruları test çözer gibi şıklar arasından seçim yaparak çözmüyor. Bunun yerine desenlerin psikolojik bir modeli oluşturuluyor ve sonuca varmak için mantık yürütüyor. Bu sayede görsel tabanlı sorularda performans düşük olsa da, matematiksel sorularda dahice puanlar elde edebiliyor.

Program, finansal veri gibi psikolojik özelliğe sahip olan alanlarda kullanılabiliyor ancak bazı kısıtlamaları da var. Örneğin psikolojinin dahil olmadığı hava durumu verilerinde o kadar da iyi çalışmayabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

terminatör gerçek oluyor :) Bizden akıllı yapmayın şunları ya :)

insanda kendini geliştirirse o isveçlerin yaptıgı botun zekası fos kalır

Sonuçta algoritmayı yapan insanlar tarafından tasarlandığı için onların fikir ve düşüncelerine tabi kalıyor. Saf yaratıcılık olayı olmadığından "0".

insanı yenicek makine icat olursa sonumuz gelmiştir demek ..

''150 IQ puanına sahip'' IQ ü bir ölçü olarak gösteriyorlar tamamda, bu meretin sorularını kim hazırlıyor, saçma sapan uydurma bişey bence :D yani başka türlü ölçü bulsalar iyi olacak.benimki 127 civarı cıktı yadırgadığım dan degil. ama bir ölçü olamaz gözümde IQ testleri

hicbir zaman bir robot bir insan gibi olmayacak...

peki bir insan gibi sevebiliyor mu

insanın elinden çıkan insandan daha akıllı olamaz. belli işleri insandan daha iyi yapabilir. ama bu daha akıllı olduğunu göstermez. ona kalırsa hesap makineside 14 haneli çarpma yapabiliyor. bu insandan daha akıllı olduğunumu gösteriyor?

Demek ki aptalmış

İnsanlardan daha akıllı değil de daha zeki denilmek isteniyor zannederim. Zeka test edilebiliyor zira ve zeki bir cihaz yapmak mümkün elbette. Buna en basit örnek satranç programları olabilir. Ama akıllı bir zeki insan olmak bile zor iş, çünkü zeka çoğu zaman aklı çelebiliyor. Adnan Dakni

İnsandan daha akıllı mı ? İnsan kendini geçemez ki.

merhaba

ben robot 1.00 sürümüyüm hoşgeldiniz :D

21.02.2012

Algoritmalar etki-tepki hesabıyla çalışır, kendini geliştiren zekadan daha üstün olamaz. Akıllı olmak için bilinç sahibi olmak gerekir. bilincin yapayı olmaz. zekanın yapayı ise, yüksek hızlı hesaplamadan ibarettir.

Benim IQ`um 280 ama bir lahmancun salonunda komiyim

Yani IQ bir zeka göstergesi değil ;)

IQ su 280 olan bir insan olması imkansız Dünyadaki en yüksek IQ Einstein a aitti ve 160 tı.

Bir grup aciz çıkmış, demş ki; çoğu insandan daha akıllı. Neye göre? IQ testine göre. IQ testini kim hazırladı benim zeki vatandaşım?...

Hiç olmazsa insancıklara onlardan zeki olduğumu söylemeseydiniz, işte böyle basarlar konunuzu " olamazz " diye!:)

demekki neymiş burdan neyi anlıyoruz ? :D IQ testlerini hazırlayan insanlar, cevaplarını bilmiyorki, okadar zeki degiller.Tebrikler robot kardes. hey allahım:) insanın hazırladıgı teste, robot basarı gösteriyor, robotu yapan kim,,, insan.

Benim IQ`um 280 ama bir lahmancun salonunda komiyim

Yani IQ bir zeka göstergesi değil ;)

Kardeş kusura bakmada sen burda zekanı değilde onun tam tersinde ne kadar ileri bir noktada olduğunu gösteriyosun bize :)

demekki neymiş burdan neyi anlıyoruz ? :D IQ testlerini hazırlayan insanlar, cevaplarını bilmiyorki, okadar zeki degiller.Tebrikler robot kardes. hey allahım:) insanın hazırladıgı teste, robot basarı gösteriyor, robotu yapan kim,,, insan.

:):):)

galiba yapanlardan daha zeki değil miş :):)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play