İnsanoğlunun griple savaşında sona geliniyor!

Siz de her yıl grip aşısı yaptıranlardan biri misiniz? Yakında bunu yapmanıza gerek kalmayabilir!

İnsanoğlunun griple savaşında sona geliniyor!

Grip aşısı her yıl karşımıza çıkan, sıkıcı bir uğraş olabilir ancak hastalanmamak için gerekli olduğu da kesin. Peki bir kez aşı olduktan sonra, ömür boyu bir kez daha aşı olmanız gerekmese büyük bir uğraştan kurtulmuş olmaz mıydınız? Ömür boyu işe yarayacak bir aşı imkansız değil ve önümüzde halen uzun bir yol bulunsa da bu alanda gelişmeler yaşanmakta.

New Scientist'in açıkladığına göre, grip virüsü büyük, küresel "tuzak" proteinler kullanarak bağışıklık sistemimizin dikkatini çekiyorlar. Normalde kullandığımız aşılar, bu proteinlere karşı bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Ancak bu tuzak proteinler, adlarından da anlaşılabileceği gibi, birkaç yıl sonra bağışıklık sistemimiz tarafından tanınmaz hale geliyorlar. Bu yüzden de bir sonraki grip salgınının nasıl bir şey olacağını tahmin etmek ve buna karşı önlem almak için milyonlarca dolar harcanıyor.

Ancak bu tuzakların arkasında, virüsün çoğalmasına ve bizi etkilemesine sebep olan gizli proteinler bulunuyor. Bu proteinler yapısal olarak çok daha istikrarlı. Eğer bir şekilde bağışıklık sistemimizi bu proteinleri tanımak için uyarabilirsek, vücutlarımız grip virüslerini yıllar içerisinde "unutmayacaklar" ve aşıların da tekrarlanmasına ihtiyaç duyulmayacak. Ancak New Scientist'te de belirtildiği üzere bu gizli proteinler ayırmak çok kolay olmuyor.

Yıllar boyunca uğraştıktan sonra bu hafta iki araştırma grubu, H1N1 gizli proteinlerin bir sürümünü üretmeyi başardıklarını duyurdular. Bu gruplardan biri, Hollanda'da yer alan Crucell Vaccine Institute ve Kaliforniya'da yer alan Scripps Research Institute idi ve diğeri National Institutes of Health'de yer almaktaydı. Ne yazık ki grupların çalışmaları hayvan deneylerinde karışık sonuçlar sundular. Birinci grubun çözümü, fareleri ölümcül dozdaki H1N1 gribinden korurken, çok farklı olan H5N1 kuş virüsünden de korumayı başardı. Ne yazık ki bu sonuç, maymunlarda ölümcül olmayan dozlarda H1N1 virüsünde sadece az miktarda ateş düşürmeyi başardı ama aşılanmış maymunlar, birkaç virüs türüne karşı antikor ürettiler.

İkinci grubun çözümünde ise, bağışıklık tepkisi görülmekteydi ancak hastalanmayı engelleyecek kadar güçlü değildi. Ölümcül dozda H5N1 gribi ile test edilen farelerin tamamı hayatta kalırken, denek olarak kullanılan altı dağ gelinciğinden sadece 4'ü hayatta kaldı ve grubun açıklamasına göre gelinciklerin sistemi, insan tepki sistemi için çok daha uygun bir sistem.

Henüz grip için tek aşıyı bulabilmiş olmasak da, uzmanlar bu alanda yapılan çalışmaların oldukça ümit verici olduğunu söylemekteler. University of London'dan Jon Oxford, BBC'ye "daha önce bu alanda yapılanlara göre büyük bir sıçrama" cümlesini kurmakta...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

her yıl bu tarz haberler çıkar zaten itibar edilmemesi gerek

denek olmaktansa hasta olmayı tercih ederim.

Ölen ölür kalan sağlar bizimdir diyerek evrimsel açıdan olaya yaklaşmak daha doğru olmaz mı? Bırakalım tüm canlılar H1N1 Influenza virüsüne karşı kendi antikorunu geliştirebilsinler. Doğada her zehirin bir panzehiri zaten yok mu? ABD'de Mormon tarikatının bazı kolları ve Hollanda'da hatırı sayılır bir insan topluluğu bırakın İnfluenza aşısını, bebeklere Çiçek, tifus, verem vb. hiçbir aşı vurdurmuyorlar? Hangisi daha mantıklı? Farma Endüstrisi insanlığa çalışmış görünse de özünde rant var!

@31 Ağustos 2015 08:48 Senin ne işin var o zaman burada git doğada yaşamını vahşi hayvanlar gibi sürdür.

@31 Ağustos 2015 08:48 Virus ve bakterilerin buna karşı boş mu kalacağını sanıyorsun? Bağışıklık kazananlarla paralel olarak yeni daha güçlü mikroorganizmalar evrimlesecek. Grip genelde olume yol acmadigi icin de dogal secilim ile son bulması zor gozukuyor. Ayrica zeka ve teknolojimiz de dogal secilim de bize avantaj saglayan ozelliklerimizden.

@31 Ağustos 2015 08:48 Zeka ve teknolojimiz de bize doğal secilim de avantaj saglayan ozelliklerdendir. Bizden ayri olarak dusunulemez. Bir kartalin gorme yeteneği ya da bir köpeğin güçlü koku alması nasıl o canlıya avantaj sağlıyorsa.

@31 Ağustos 2015 14:06 Her türlü Epidemik hastalıklar kol gezerken, immünoljik açıdan Natur seleksiyonla doğada en güçlü olan kalır, kalmalı! Evrim bunu gerektirir! Git hayvanlarla yaşa demişsiniz, eyvallah zaten hayvanlarla yaşıyorum, insan denilen spesi yani tür (Homo-Sapiens)'de zaten bir hayvan değil mi? İnsanların yaptıklarına baktıkça vahşi hayvanları daha çok seviyorum. Ne sermaye biriktiriyorlar, ne de birbirlerini sömürüyorlar hepsi de doğaya uyumlu zarar vermeden yaşıyorlar.

@31 Ağustos 2015 14:15 Aşının gerçekten tesir ettiğini gösterir bir bilimsel veri yoktur, üstelik yan tesirleri ve bazı şüpheli ölüm vakalarının tetikleyicisi olduğu ciddi tıbbi otoritelerince (Immunoloji) halen tartışılmaktadır. Hiç aşı olmayan çocuklarında sağlıklı oldukları görülmüştür. Bir insanı tüm mikroplardan arındırılmış dezenfekte edilmiş ameliyat odası gibi yerde büyütüp dışarı salsak ne olur? Yaşama şansı kaçtır?Bakteriler, virüsler hep vardı, olmalı bizde antikor üretmeliyiz.

@31 Ağustos 2015 14:37 Düşünme ve bilim üretme yetimiz olması iyi, tıp bilimine karşı olduğum intibası uyanmış galiba haklı haksız tüm eleştiriler bu yönde. Bilime karşı değilim fakat doğal yoldan olmayan aşılamaya karşı rezervlerim var. Immünoloji de bir bilim değil mi? Bu konuda ihtisas yapmış bir çok uzman örneğin kendiside dahil bilimsel kanıtlarla Kuş gribine karşı çıktı ve aşı olmayı reddettiler. Bu endişeye kulak tıkayamayız! Farma tekelleri devlete rüşvet vererek gereksiz aşı satıyorlar

Son yıllarda Dünyada epidemik yaygınlaşan Influenza gripal virüsler H1N1, son versiyon H3N2, corona virüsler SARS, Afrika'da yayılan Ebola vb. ölümcül hastalıkların bir biyolojik savaş gereği labaratuarlarda üretilmediği veya Dünya devleri ilaç sanayiinin sentetik yolla üretmetiğini nerden biliyoruz? ''Dünyanın demografik gelişimine bakın, bırakalım bir kısmı bu yoldan exitus olsun, Doğa insan denilen canlıyı bu sayıda artık kaldıramıyor, ekolojik denge altüst olmuş'' diyebilirler pekala!?

Dünyada bu güne kadar görüşmemiş kuş gribi, domuz gribi, yok h1z1 bilmem ne neden son 100 yılın hastalığı acaba.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir