Intel, 2014'ün yol haritasını açıkladı

İşlemci devi Intel, tablet ve akıllı telefonlar için 2014 işlemci haritasını açıkladı!

  • Ercan Uğurlu
İşlemci devi, 2014'ün yol haritasını açıkladı!

Intel'in tablet ve akıllı telefonlar için tasarladığı 2014 işlemci haritası sonunda ortaya çıktı. Intel, önümüzdeki yıl, hem tablet hem de akıllı telefon tarafında iki yongaseti ailesi ile karşımızda olacak.

Önümüzdeki yıl hem tablet hem de akıllı telefon tarafında yenilikler yapacak olan Intel, tablet tarafında 2014 yılının üçüncü çeyreğinde 14nm'li Cherry Trail ile bizleri selamlayacak. Ayrıca 14nm'li Willow Trail de dördüncü çeyrekte bizlerle olacak.

Cherry Trail'in teknik detaylarından bahsedecek olursak, Intel'in 14nm'li Airmont mimarisine sahip olacağını ve 2.7 GHz hız sunacağını ve Gen8 grafik işlemcisini üzerinde bulunduracağını söyleyebiliriz. Cherry Trail'den yalnızca birkaç ay sonra tabletlerde görmeye başlayacağımız Willow Trail ise Intel'in 14nm'li Goldmont mimarisine sahip olacak ve Gen9 GPU ile daha iddialı bir grafik işlemci ile birlikte gelecek.

Akıllı telefon tarafında da hareketli bir yıl geçirecek olan Intel, bu yılın sonuna kadar Merrifield SoC yongasetlerini hazırlamaya çalışıyor. Merrifield ile yeni nesil akıllı telefonlara performans anlamında %50 kazanç ve daha uzun pil ömrü sağlayacağını düşünen Intel, böylece Clover Trail+ platformunun çıtasını yükseltmeyi planlıyor. Merrifield'i 2014 yılında Moorefield ve 2015'in ilk çeyreğinde ise Morganfield yongasetleri takip edecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

İntel mi dediniz ? Çöp.

@26 Ağu 2013 14:27 Gariban adam AMD kullanır.

@26 Ağu 2013 14:27 her yerde var bu çöpçülerden, onlara göre her şey çöp :(

AMD FX işelmci ile yola devam overclock potansiyeli yüksek işlemci arıyorsanız en iyi tercih AMD FX işemcilerdir.

I7 2600k veya 4700k gibi kral islemciler uretebilen bi firma varken kim sallar amdyi

İntel'de intel... Her zaman amd bire bir performansları yakın işlemcilerle aralarında 50 60 dolar oynarken neden intel alayım ?..

Sen de yorum yaz