Intel Atom'un fiyatları belli oldu

Intel'in düşük güç tüketimiyle öne çıkan Atom işlemcilerinin fiyatları belli olmaya başladı.

  • Ongun Batuhan Altan

Intel'in kısa bir süre önce lanse ettiği Atom serisi işlemciler ile düşük güç tüketimi konusunda önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Özellikle taşınabilir aygıtlar için hayati önem taşıyan düşük güç tüketimli işlemcilerin masaüstü versiyonlarının da çıkacağı gelen haberler arasında.

Yılın ikinci çeyreğinde piyasaya süreceği işlemciler ise şöyle;

Celeron ailesinden 58 dolara satılacak olan 19 Wattlık TPD değerine ve 1.20 Ghz saat frekansına sahip Celeron 220 modeli olacak. Buna ilaveten 1.33 Ghz hızında ve 27 Wattlık TPD değerine sahip Celeron 215 modelini ise 54 dolardan satışa sunacak.

Atom serisi işlemcilerden ise 1.6 Ghz hızındaki Atom 220 modeli yılın ikinci çeyreğinde 29 dolardan piyasada olacak. Diğer Atom modelleri için yılın üçüncü çeyreğini beklememiz gerekecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Artık saatlerimizde bile çift çekirdek işlemci görürsek şaşırmayalım :) Önemli olan teknolojinin nasıl kullanılacağını bilmek . İşlemcinin içinde gaz kullanıldığı gün işlemci dünyasında olay bitmiştir . Böylece tek işlemci en inanılmaz hıza ulaşacak tabi bu bi varsayım :)

p4 kullanıyorum hiç pc nin kastığını görmedim şimdilik p4 yetiyo çift çekirdek fln hikaye :S

Işık Teknolojisine gecildiği gün hepimiz neler oluyo diyicez. Yıllar Sonra Cocuklarımıza anlattığımızda bizim zamanımızda 0-1 iletkenlerle oluyodu diye inanamıcaklar diye düsünüyorum simdi 486 işlemciye nasl guluyosak oda oyle olacaktır

Sunucu yazılımları ve bilimsel çalışmalarda kullanılan yazılımlar haricinde (tabi ki kullanılan bu ara yazılımların desteklemesi varyasımıyla) masa üstü bilgisayarlara en fazla dört eş çekirdek yetecektir gibi geliyor bana. Ama tabi ki özellikle ABD menşeyli firmaların taktiği uygulanmazsa: Daha fazlasını satmak için daha fazlasını istiyeni üret. Örneğin, vista yada oyunlar veya web içeriği...

Bi kaç sene içinde Solid State diskler ve bunun gibi az güç tüketen işlemcilerle laptopların pil ömrü oldukça uzayacak sanırım.

Atom bilişim sektöründe asrın buluşudur.

Haber çok işime yaradı saolun.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play