Intel her yerde Atom görmek istiyor!

Intel, Atom işlemcileri sadece netbook'larda görmekten memnun değil. İşte yeni planlar...

  • Selim Öztürk
Intel her yerde Atom görmek istiyor!
Intel Atom: Kullanımı netbook'larla sınırlı kalmayacak gibi.

İşlemci pazarının AMD ile birlikte en büyük isimlerinden biri olan Intel, netbook'lar için geliştirdiği Atom işlemcilerini artık farklı platformlarda da kullanmak istiyor.

Enerji fiyatlarının artmasıyla birlikte yeni arayışlara giren birçok kullanıcı ve şirket, Mini Cooper yaklaşımıyla daha küçük ebatlarda ve daha ucuz maliyeti olan teknolojilere yöneliyor. Intel'e göre ise Atom, bu anlamda aranan kan olabilecek bir işlemci.

Atom'ların özellikle düşük güç tüketimi ve düşük fiyatıyla öne çıktığını ifade eden bir Intel sözcüsü, bunun dışında Atom işlemcilerin hızlı uyuma/uyanma fonksiyonuna da sahip olmasından dolayı şirketlerin maliyetini bir hayli düşürdüğünün altını çizdi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Örneğin Microsoft Research'e göre ortalama bir server çalıştığı sürenin neredeyse %75'inde hiçbir işlem yapmıyor. Bu nedenle Microsoft, Atom server'ları uyku moduna geçirecek bir yazılım üzerinde çalışıyor ve böylece bu server'ların gerekmedikçe güç tüketiminde bulunmaması amaçlanıyor."

İlk çıktığı zamanlarda netbook gibi taşınabilir bilgisayarlar için düşünülen Atom, bu tür cihazlarda güç tasarrufunun bir hayli önemli olmasından dolayı güç tasarrufu fonksiyonuna da sahip; ancak standart server işlemcilerinin hemen hiçbirinde böyle bir fonksiyon yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

toms hardware de çıkan testlere göre atom işlemciler core2duolara göre wat başına performans değerlendirmesinde oldukça gerideler.

server vede atom sdece cüş diyorum zayıf işlemçi ve ana bilgisayar yada veri ambarı tezat

2 tane netbook da Atom işlemcileri kullandım performansı gerçekten çok kötü diyebilirim. Eski celeron 900 işlemcilerin performansından bile düşük, sadece mail alıp verecekseniz birazda internette surf vede office programlarını kullanacaksanız bu kadar için yeterli, performans beklememk gerekli. Belki ilerde bunlarında çift çekirdeklileri çıkarsa biraz bir performans artabilir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play