Intel, koptuğu Moore Yasası'na dönüyor

Intel, son dönemde hızına yetişemediği Moore Yasası'na geri dönmek istiyor!

  • Ercan Uğurlu
Intel, koptuğu Moore Yasası'na dönüyor

Intel, Moore Yasası'na ayak uydurmakta son zamanlarda sıkıntı yaşıyor. Bilindiği gibi Moore Yasası, direkt olarak Intel tarafından ortaya çıkartılan ve temelinde, her 18 ayda bir tümleşik devre üzerine yerleştirilebilecek bileşen sayısının iki katına çıkmasını ve buna karşılık üretim maliyetlerinin ise düşmesini amaçlıyor. Intel'in Teknoloji ve İmalat Grubu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Bill Holt'un da kabul ettiği gibi, son zamanlarda artan maliyetlerin, Intel'i bu yasaya uymakta olumsuz etkilediği açık. Fakat Bolt, henüz Moore Yasası'nın ölmediğini söyleyerek, yasaya bağlı kalacaklarının altını çizdi.

1960 yılında Intel'in kurucusu Gordon Moore tarafından Intel için yasalaşan Moore Yasası, son dönemde Intel'in çıkarttığı güncel 14 nm işlem süreci ile yavaşlama dönemine girmişti. Ancak bu gidişatın sonraki aşama olan 10 nanometre ve 7 nm işlem süreçlerinde değişmesi bekleniyor. Bu iki fabrikasyon sürecinde üretilecek olan çiplerin daha iyi ölçeklendirileceği ve maliyet tasarrufu sağlanacağı belirtiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

yeni anayasaya hazır olun... (moore)

Ne diyelim sıkıyorsa 10 nm yi atlayıp direk 7 nm yapsın. Skylake işlemcilerinin içine gereksiz şekilde ses algılayıcı yerleştirmek için kendi kuruluşlarındaki yasaları bile askıya aldılar. Bundan sonraki yapılarda bu şekilde olacaksa qualcom gibi şirketlere biraz daha destek vermek gerekecek.

belli nm den sonra çekirdek artırılmalı hala ilk çıkan i7 ayarında cpu kullanıyoruz yeni komutsetleri ve nm kaynaklı hız artışı var ama rakip olmadığından ki amd intelden aldığı paraya bakıyor ust seviye cpu üretmiyor olduğumuz yerde saymaya devam şuan üst seviye 24 çekirdek orta 12 çekirdek alt seviye 6çekirdek olmalıydı ama olurmu usseviye diye satılan 4 çekirdek + salak gupu var. x99 pl olmasa 8ç göremiyecez 2016 q2 de 10 çekirdek geliyor sonunda 8çekirdek alına bilir olacak ama yetersiz.

Sen de yorum yaz