Intel: Ucuz hız aşırtma partisi sona erdi!

Intel'den uygun fiyatlı Skylake işlemcilerine hız aşırtma engeli geldi!

  • Ercan Uğurlu
Intel: Ucuz hız aşırtma partisi sona erdi!

Intel, kullanıcıların ucuz Skylake işlemcilere hız aşırtma (overclock) uygulayarak yüksek frekans hızlarına erişimini engellediğini resmi olarak duyurdu. Intel'in bunu dayandırdığı sebep ise, bu işlemcilerin hız aşırtmaya uygun tasarlanmamış olması.

Ucuz yollu PC toplamak isteyen kullanıcılar arasında, ucuza edinilebilecek Skylake işlemcilerin hız aşırtmaya uğratılarak daha yüksek frekanslar elde etmesi, son zamanlarda sıkça karşılaşılan bir durum haline gelmişti. Hatta bununla ilgili yapılan bir testte, Skylake tabanlı Core i3-6100 işlemcinin frekansı 3.7 GHz'den 4.7 GHz'e yükseltilmişti. Ancak hepsi buraya kadar, zira Intel bu kapıyı artık kapatıyor.

Intel'in yaptığı açıklamada, bu işlemcilerinin hız aşırtmaya uygun olmadığı gerekçesiyle yeni bir güncelleme yayınlayacakları ve bunu iş ortaklarıyla paylaşacakları bilgisi yer alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Parasını veren istediğini yapabilmeli gerekirse yansın o işlemci.Buna tüketicinin karar vermesi gerekir.

@09 Şubat 2016 17:55 adamlar da zaten sen ortalığı yakınca açacağın davadan kendini korumaya çalışıyor ,normal değil mi yani? sen olsan ne yapardın. herkes her yeri yandırıp tutuştururken dolarcıklarını millete mi dağıtırdın :)

@09 Şubat 2016 22:08 Hız aşımı yapılan işlemcilerden intel sorumlu değildir. Zaten işlemciyi soğutmayı bilmeyen adam da aşımı yapmaz. Gücün yanında olmaktansa haklılığı sorgulamalı

@09 Şubat 2016 17:55 Tabii nasil olsa garanti var, yansin degistirirler degil mi? :D

@10 Şubat 2016 10:34 Hız aşırtama yapan biri o işlemcinin garanti kapsamından cıktıgını bilir ve gereksiz yere yorum kalabalıgı yapıp burda inten fanboylugu yapmaz .

@10 Şubat 2016 10:34 Zaten hiçbir firma overclock'u garanti kapsamına almamaktadır.Bu hamle doğrudan k serisinin satışını arttırmak içindir.

anlaşılan daha yüksek hız isteyen yenisini alsın diyorlar

skylake bender 2 sinemalarda...

ikinci el işlemci alacaklar yandı :D

amd ye devam süper o.c de oluyor :)

zaten skylake serisi yamulma sorunu vardı galiba :)

AMD FX-6100 3.3 GHZ den 4.3 GHZ overclock ettim 1.5v da stabil çalışıyor işlemci soğutucusu biraz daha iyi olsa göreceği sınır 4.5 GHZ dir... İşlemci olarak AMD FX-6100 önermem fakat AMD FX6100' ün 4.3 ghz overclock hızıyla passmarkda 7200 puan elde ettim İntel' e para harcamaya gerek yok... AMD işlemci alacaklara en az FX-6350 veya en az FX-8300 öneririm...

AMD kullanın. en iyisi AMD. hem ucuz hem verimli.

@10 Şubat 2016 02:28 Daha ucuz evet ama daha verimli değildir.

En azından amd'nin bu umrunda deil ve amd kullanıyorum ne kadarda şanslıyım :)

Ankartın chiplerinde sabit işlemci mhz ları ayarlı değil chipsette sata ayarları için 750mhz 64mb ayarlı sabit frekanslarda yok usb 3.0 da mhz frekanslarıda ayarlı prformans kaybınıda uğruyor sata 3mb 7mb koplamayada inebilir usb de ayarlı olduğundan 60mb dan aşşağı düşmüyor işte bu gibi chiplerinde aynı şekil fsp ayarlanması cahce di ayarlanmqsı gerek oyun yüklerken 64gb lık oyunu internette full flim izlerim aynı zamanda işte 64bitlik pc derim işte ona

Sadece saat hızı olsa neyse windows 10 ve 8 dışında işletim sistemi kullanımınada izin vermiyor ana kartlar. H110m çipli asus anakarta win 7 dvd ile boot edince format ekranımda donuypr ama win 8 yada 10 ile boot edince takır takır kurulum yapılıyor. Skaylek alacaklar 10 kere düşünsün 7 kullanmayacak ise sorun yok ayrıca yamulma sorunu için 170 gr üstü fana gerek yok elimizle sıktığımızdada gümşeyip kırılıyor .

@10 Şubat 2016 23:18 LinuXMint v.s. ile durum ne aynı mı?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play