Intel ve Garanti Bankası'ndan bir ilk!

Garanti Bankası, müşterilerinin kimliklerini doğrulamak için bakın nasıl bir yöntem geliştirdi!

Intel ve Garanti Bankası'ndan bir ilk!

Teknoloji dünyasının öncü ismi Intel ve Türk bankacılık sektörünün önemli ismi Garanti Bankası, dünyada bir ilke imza attı. Intel Türkiye ve Garanti Bankası'nın Intel Kullanıcı Doğrulama Teknolojisi'ne (IPT) dayanarak birlikte gerçekleştirdiği hizmet ile Türkiye'de internet bankacılığında yeni bir dönem başlıyor. Bu hizmet sayesinde Garanti Bankası İnternet Şubesi müşterileri doğrulama işlemlerini SMS şifresi beklemeden ya da ikinci bir cihaza gerek kalmadan hızlı ve pratik biçimde yapabilecek.

Basın toplantısında konuşan Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Intel'in insanların hayatlarını zenginleştirmek ve onları birbirlerine bağlamak amacıyla farklı alanlarda yeni cihaz ve teknolojiler ürettiğini söyledi. Aydın, Garanti Bankası'nın teknolojideki gelişmeleri yakından izlediğini ve dünyada teknoloji kullanımı konusunda uzun yıllardır birçok ilke imza attığını hatırlattı. Garanti Bankası işbirliği ve VASCO'nun desteği ile gerçekleştirdikleri Intel Kullanıcı Doğrulama Teknolojisi'ne dayalı hizmetin Türk bankalarının dünyadaki teknoloji öncülüğünün en güzel örneklerinden biri olduğuna dikkat çeken Aydın, Garanti Bankası'na yenilikçi ve vizyoner yaklaşımı için teşekkür etti.

İşbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Aydın, bu hizmeti dünyada ilk kez Türk kullanıcılarına sunmaktan büyük heyecan duyduklarını, Intel'in dünya çapında benzer başarı hikayeleri çıkarmak için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Didem Dinçer Başer'in açıklamaları

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer de "Değişen ihtiyaç ve kullanım alışkanlıklarıyla birlikte dijital kanallar artık bankacılığın tam merkezine yerleşiyor. Garanti Bankası olarak, müşterilerimizin, kullanmayı tercih ettikleri her cihazda ve platformda o cihazın ya da platformun özelliklerine göre en iyi deneyimi yaşatmayı amaçlıyor, bu yaklaşımımız ile yeni teknolojileri kanallarımıza adapte ediyoruz. Garanti-Intel işbirliği de bunun en son örneği. Müşterilerimiz, bu hizmet ile Ultrabook'larındaki işlemcinin çipine yerleştirilen özel uygulama sayesinde, SMS şifresine, Şifrematik ya da Cep Şifrematik'e ihtiyaç duymadan, İnternet Şubesi'ne kolayca girebilecek. Önümüzdeki dönemde de, Garanti Bankası servislerini müşterilerimizin olduğu farklı platformlarda, farklı cihazlarda, farklı ürün ve servislerle görmeye devam edeceksiniz" dedi.

Türkiye Bankalar Birliği'nin Eylül 2012'de yayınlanan raporu, ülkemizde online bankacılığın hızla yaygınlaştığını ortaya koyuyor. 2012'nin 3. çeyreğinde Türkiye'de internet bankacılığı kullanımı geçen yılın aynı dönemine göre 4 milyon 362 bin 779 artarak 21 milyon 604 bin 454'e yükseldi. Intel'in öncülüğünü yaptığı, tablet ve dizüstü bilgisayarın avantajlarını tek cihazda birleştiren Ultrabook kategorisi de ülkemizde giderek yaygınlaşıyor. Intel ve Garanti Bankası, kullanıcıların hayatını daha da kolaylaştırmak için Intel Kullanıcı Doğrulama hizmetini önümüzdeki dönemde daha da geliştirecek.

Teknolojinin kullanım bilgisi: Müşteriler Ultrabook'larından Garanti İnternet Şubesi'ne giriş yaparak, bir defaya mahsus olmak üzere İntel Kullanıcı Doğrulama (IPT) teknolojisine dayalı bu servise kayıt oluyor ve bu servisi kullanmak için bir şifre belirliyorlar. Bundan sonraki girişlerinde, her zamanki gibi müşteri numarası ve parolalarını girdikten sonra IPT için belirledikleri şifre ile başka bir cihaza gerek kalmadan İnternet Şubesi'ne giriş yapabiliyorlar.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Bilgisayarım çalınırsa ne olacak. onu geçtim servise verdiğim adam boşaltırsa hesabı. tırt oldun didem teknolojine senin...

Telefonunuzu servise verdiğinizde de aynı problem yok mu? Telefonlar üzerinden de her türlü web uygulaması kullanılabliyor. SMS'de aynı cihaza geliyor, token da cep telefonunda. Burada ise parola ve şifre de var.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost