Internet Explorer 9'a geçmeniz için 5 neden!

İster Internet Explorer kullanın ister bir başka tarayıcı, bu işlevler IE9'a geçmenizi sağlayabilir!

Internet Explorer'ın 9. sürümünün açılışı 14 Mart'ta yapılacak ve kullanıma sunulacak. İster Internet Explorer 8 kullanın, ister Firefox veya Chrome gibi farklı bir tarayıcı, bu nedenler Internet Explorer 9'a geçmenizi sağlayabilir.

'Tutturulmuş' siteler: Internet Explorer 9 sadece internet sayfalarını gösteren bir araçtan öte, PC masaüstünüz ile sıkı bir şekilde entegre oluyor ve tarayıcı web sitelerine uygulama gibi davranıyor.

Tutturulmuş siteler özel bir tarayacı penceresinde açılıyor ve sol üstteki simgesi, sitenin simgesi halini alıyor.

Gelişmiş sekmeler: Sekmeler, birden çok sayfayı gezinmekte oldukça faydalılar. Ancak bazen iki farklı sekmedeki sayfayı yan yana görmek isteyebilirsiniz. IE9'da sekmeyi pencerenin dışına taşıyarak sayfayı farklı bir pencerede göstermeniz mümkün. İşiniz bittiğinde sayfayı sekmelerin arasına geri sürükleyebilirsiniz.

IE9, birbiriyle ilgili olan sekmeleri renk gruplarına ayırdığından istediğiniz sayfayı bulmanız da oldukça kolay.

Donanım hızlandırma ve diğer yeni özellikler

IE9'un en iddialı olduğu alan donanım hızlandırması

İndirme yöneticisi: Bu özellik IE'ye rakip Firefox gibi tarayıcılarda bir süredir mevcuttu ancak IE9'da yeni. İndirme yöneticisi, tarayıcınızla indirdiğiniz dosyaları tutuyor ve zararlı olabilecek dosyalar hakkında uyarı gösteriyor. Duraklatma ve devam etme gibi işlevler de destekleniyor.

İzleme koruması: IE9'daki 'izleme koruması' hem HTTP üstbilgilerine hem de birtakım listelere dayanıyor. İzleme koruması listeleri, izleme verilerinin aktarımını kısıtlıyor ve gizliliğinizi koruyor.

Donanım hızlandırması: IE9'un en önemli özellikleridnden biri olan donanım hızlandırması ile tarayıcı, PC'nizin grafik işlemcisini kullanarak video akışı ve çevrim içi oyunlar gibi görevlerde performans artışı sağlıyor. Bunun için tabi ki PC'nizde donanım hızlandırmasının gereğini verebilecek bir GPU olması gerekiyor.

Internet Explorer 9, Windows Vista (SP2 ve sonrası) veya Windows 7 ile çalışıyor, Windows XP'de ise desteklenmiyor. Donanımızın yeni olması ise donanım hızlandırmasından tam olarak faydalanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca IE9, sadece Windows'da destekleniyor, tarayıcı Linux ve Mac OS X'de çalışmıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

Daha çok geçmemeniz için 5 neden gibi olmuş. Donanım hızlandırma hariç diğerlerini diğer tarayıcılarda ya mevcut ya da eklentilerle sonradan eklenebiliyor.

"Donanımızın yeni olması ise donanım hızlandırmasından tam olarak faydalanmanızı sağlayacaktır."

Yani şimdi ben 7 yıllık bilgisayarımda ie'yi hızlı kullanamayacak mıyım? İlleki para verip yeni donamı mı almayalım. Neden donanımı eski olanlar ie'ye geçsin o zaman.

"Ayrıca IE9, sadece Windows'da destekleniyor, tarayıcı Linux ve Mac OS X'de çalışmıyor."
Bu kadar iyiyseniz cep telefonlarıda dahil her platformda çalışmasını isteriz. Neden sadece kendinize müslümansınız?

walla kaç seneden sonra ben ie ye geçeceğim.bence ie çok iyi bir tarayıcı yapmayı başardı...

walla kaç seneden sonra ben ie ye geçeceğim.bence ie çok iyi bir tarayıcı yapmayı başardı...

firefoxta bulunan hız ve eklentilerin olabileceğini sanmıyorum
zira firefox u ie den ayıran en büyük özellik eklentidir...

Ne zamandır bekliyorum.. Internet Explorer 8 rezilliğinden sonra ilaç gibi gelcek.. Mozilla kullandım.. Chrome kullandım.. Opera kullandım.. Ama inanın Windows'ta Microsoft'un kendi çıkardığı uygulama kullanılır der noktayı koyarım.. :) Çoğu kişi kabul etmez.. Mozilla warken, Opera warken, Chrome warken Explorer kullanılır mı sen hiç mi bilgisayardan anlamıyorsun diyen arkadaşlar muhtemelen belirtmese bile olacaktır.. Ama Mozilla 3 serisiyle batırdı.. Chrome yeternce iyi değil.. Opera desen cıvıttı iyice.. Sonuç olarak Explorer iyi olcak iyi.. :)

xp kullanıcılarını yabana atmasaymış iyi olurmuş

ms de artık xp den bıktı ama millet severek ya da mecburi kullanıyor. ie9 un da xp kullanımını çok düşüreceğini zannetmiyor. Malesef donanım yükseltmek yazılımla değil parayla oluyor.

youtube kullanın daha güzel

Operayı bırakmamak için 250 nedenim yanında bu 5 neden sönük kaldı biraz. Uyumluluk hariç. Uyumluluk konusunda ie ve firefoxun eline kimse su dökemez. Operanın çuvalladığı sitelerde o tarayıcıları kullanıyorum zaten. Fanatik olmamak lazım en iyi şekilde faydalanmak lazım tarayıcılardan.

muazzam olacak. tekrar tebrikler ve teşekkürler microsoft...

Google Chrome ve ben birlikte mutluyuz. Simdi IE kullanip bilgisayarima hasar vermek istemiyorum. Chrome'dan sıkılırsam belki Opera kullanirim. Ama IE asla...

linux ve mac os x içinde ypasalar canlarımı çıkacak sanki bakın apple safariyi win için çıkarıyor. ie9 mac içinde çıksa bence çok kullanılırdı bazı resmi siteler ie ye göre yazılmıştır mac ve linux kulanıcıları o sistelerde sorun yaşıyorar özellikle e okul sisteminde.

Gelişmiş sekmeler olarak dışarı taşınabilen sekme uygulaması hali hazırda zaten chrome da mevcuttur. Sadece ilgili sekmelerin birbirini anımsatacak renklendirmeye sahip olması güzelmiş.

Microsoft bu sefer süper bir internet explorer yaptı helal olsun indirmek ve kullanmak için sabırsızlıkla bekliyorum.

yeni ie9 süpr olmuş. çok hızlı sayfalar açılıyorç

XP ve Opera ile mutluyum ;)

Süper olmuş. Tebrikler Microsoft kedi olalı bir fare tuttu.

IE9 HER ZAMANKİ GİBİ EN İYİSİ OLDU GENE...!!!
çünki profesyoneller kodluyor da o yüzden...

opera ve firefoztırrik gibi çingene işi yapmıyorlar, ayrıca safari gibi uyduruk da değil...!!! SİSTEM GÜVENLİĞİNİ EN İYİ IE SAĞLIYOR...!!!
aksini iddia etmeniz için bu dünyayı değiştirmeniz lazım...

saygılar...

Şu bir gerçekki Windows platformunda kim ne derse desin İE daha iyi calışan ve isteklere çabuk karşılık verebilecek artılarda bir tarayıcı neden çünkü Windowsu geliştiren arkadaşlar İE'ide ona göre geliştirerek iyi entegre edebilirler buda MS bir adım öne çıkarır ama İE'nin performansını tartışacaksa burada bir dakika derim çünkü piyasada şuan için Google Chromium Projesi adı altınta geliştirmiş oldugu Chromium ( yani ön ek tarayıcı Chromedan önce burada yenilikler yapılır) bu tarayıcının şuanki haliyle İE (9)'a katlar çıkan sonuçuda MS 'Gmail 'ile postalar =))

xp pro ie8 chrome 10 kullanıyorum şuan chrome hızı ie8 in 8 katı resmen %95chrome kullanıyorum resmi sayfalarda ie8 kullanıyorum
ie8 beklemesi deli ediyor beni

RC de hatalar var, bazı sitelerde kilitleniyor, sık kullnılanları kaydırmada sıkıntı var, donanım hızlandırma ile hızlandırmasız çalışma arasında gözle görülür bir fark yok ama ekran kartımın (gts 450) ısısını arttırıyor bu yüzden gereksiz yere elektrik tüketimini arttırdığını düşünüyorum. Çok iyi ekran kartı olmayanların bu özelliği kapatmaları gerek bence aksi halde daha yavaş hale gelebilir.
Umarım final sürümünde bu sorunları optimize etmişlerdir.

Hani 14 Martta yayınlanıyordu.

Facebook sayfasında yayınlamışlar:

Today is the day! Internet Explorer 9 launches tonight. It begins at 9 pm Pacific time, with availability around the world rolling out over the following hours. More to come later today.

Bu akşam yayınlanıyormuş ABD de. Bizde saat 6:00 gibi yayınlanacak. Büyük olasılık yarın ie9 u açtığımızda yükseltme soracak.

Doğru çevirdiysem böyle olacak sanırım.

benim merak ettiğim şey benim windows 7 ultimate' de çalışmıyor bu internet exlporer 9 neden oluyor anlamıyorum...

ie de hep donma ve bekleme var, fakat chromede yok. nedendir bir türlü
bulamadım...

sp1 entegre orj iso la format atıp ie9 rc kurunca donma proplemi düzeliyor birde nvidia 266.77 kurulu daha önce formattan önce yaklaşık 1yıldır kullandığım win7 üzerine sp1 kurmuştum win7 sorun olmamasına rağmen ie9rc donmalar ve sorunlar çıkarıyordu.

Internet explorer mı?:) Az önce format attım pc'ye. Opera'yı kurmadım henüz, mecbur IE'dan internete girdim. Baya olmuştu kullanmayalı. Sadece şunu söylüyorum, ister 8 olsun ister 9 ister 10, Allah internet explorer'ı tarayıcı niyetine kullananlara sabır ve akıl versin

İE9 Hızlı olmaya bilir Sorunlarıda var doğru da Sanki diğer tarayıcıları Bazı arkadaşlar Işık hızında işlem yapıyo gibi tanıtmalarına gerek yok Şu abartılı Karalama ve övmeleri bırakın lütfen :))

edip yine sallıyor diğer tarayıcılara. bill ile keseleri bir mi nee

EdipÇiftçi az yavaş ol. IE yine en iyisi demişsin.

Eskiden hiç en iyisi olmuşmu ie, IE9 dersen evet o en iyiler arasında
Hatta FF ve Operayı artık es geçiyorum. IE9 ve Chrome kullanıyorum :D

14 mart balon oldu

14 mart balon olmamış pardon
http://windows.microsoft.com/tr-TR/internet-explorer/products/ie/home

nıye çıkmadı explorer bilen var mı

Bence ie'yi övenler mozilladaki eklentilerden bihaber insanlardır. ie9 8'e göre daha hızlı fakat eklentiler olmadan hiçbir anlamı yok. bu arada diğer tarayıcıların yeni sürümleri donanım hızlandırmayı kullanmaya başladığında ie9 tekrar en dipteki yerini alacaktır.

Bunların nerdeyse hepsi chromeda ve ffde de var. Niye geçeyim ki bu kağnıya?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir