Internet Explorer 9 Windows XP'ye gelmeyecek!

Microsoft'tan gelen açıklama, Windows XP kullanıcılarının son umudunu da yerle bir ediyor...

  • Ali Güngör
IE9 Windows XP'de olmayacak ama...
Windows XP Chrome ve Firefox için iyi bir hedef

Microsoft, yeni Internet Explorer 9'u Windows XP'de çıkartmayacak. Microsoft'tan Ryan Gavin yaptığı açıklamada IE9 donanım hızlandırmanın IE8 için çıkmayacağını, IE9'un da eski Windows XP için çıkmayacağını açıkladı.

Internet Explorer 9 ile birlikte Microsoft'un odak noktası Windows 7. Başarılı işletim sistemine yatırım yapan Microsoft, IE9'da Windows 7'nin yeniliklerinden faydalanıyor.

DirectX 10 ve sonrasında mümkün olan donanım hızlandırma, tarayıcının ekrana getirdiği grafikleri işleyerek işlemci yükünü hafifletiyor ve bu işi daha hızlı bir şekilde hallediyor. Ancak DX10 ve üstü sürümler Windows XP altında desteklenmiyor.

Bu da milyonlarca Windows XP kullanıcısını Chrome ve Firefox için iyi bir hedef haline getiriyor. Firefox, XP altında DirectX ile iletişim için aracı bir katman kullanıyor. Chrome ise OpenGL sürücüleri kullanarak donanım hızlandırma yapacak.

Windows XP dünya işletim sistemlerinin yüzde 53'ünü oluşturuyor. Windows 7 hızlı bir çıkışla yüzde 22'ye ulaşmış durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 51 Yorum

internet explorer kullanmayacağız demekki

dayanamaz xp sürümü çıkarırlar

XP nin ömrü artık bitti.

yok bi de gelsin mi yanii :)) bnce yapılan bu şeyler insanları xpden uzaklaştırmak insanı yani vista veya windows7 ye yöneltmek.yani günümüzde hala xp hayranları var ve microsoftta bu dorumdan rahtasız :))

Bende bir xp kullanıcısı olarak microsofttun sitesine girdim.Ama xp için olmadığını öğrendim.Zaten şu resmi kurum ve bankaların kendi sitelerini sadece windowsa özgü tasarlamaktan vazgeçseler İE ye ve Ayrıca windows işletim sistemlerinede ihtiyaç kalmayacak.Ülke olarak milyonlarca doları buralara harcıyoruz.

Firefox ve chrome var ne olacak sanki :)

Microsoft'tan doğru karar.Şöyle ki eğer bir işletim sistemini tamamen yok etmek istiyorsa ona hala uyumlu ürün çıkarırsa tezatlık oluşur.Daha önce yapmış olduğu çalışmaları destekliyerek 2011 Windows Ess. ve İe'nin xp'yi desteklememesi doğru karar.

Çokta tınn..okadar Web tarayıcı dururken IE 9 'amı kaldık..

IE9 un XP de çıkmıyacağı daha öncede yazılmıştı.

1# Windows7
2# Windows XP
3# Windows 98
4# Windows Vista
5# Windows 95

xp 53e kadar düşmüş böyle giderse 2 yıla win7 birinciliğe yükselecek

hala neden xp kullanırlar anlamak mümkün değil?

Ondan sonra neden kimse legal os almaz değil mi? Al işte bu ve buna benzer bir çok sebepten ötürü almaz!Herşey para demek ise mikrosoft için daha çok bekler yeni os'larının satılmasını.IE9 için win7 ye geçmeyi bile düşünmeye başladım ciddi ciddi.Ama bu kesinlikle legal bir geçiş olmayacak.mikrosoft duy sesimi, xp kolay kolay ölmez bunlar çok basit hareketler.Xp kullanıcılarının kaçı IE8 yada 7 kullanıyor ki bir de utanmadan firefox yada chrome'nin eline teslim ediyorsun en büyük pasta dilimini!

İnternet explorer kullanmak isteyen kim :p

ozaman firefox akar ie bakarrrrr

Çıkartmazsa çıkartmasın. Sanki tek IE var piyasada. Dediğiniz gibi Firefox, Chrome, Opera, Safari kullanırız biz de. Zaten çok sık kullanmıyordum daha da az kullanırım artık IE'yi.

Neyse ki; FireFox, Chrome, Opera vs. var ki sana muhtaç değiliz ie 9-8-7.

Her Engelin Bir Aşılma Yöntemi Vardır . Hackerler Bunu Da Rahatça Hallederler.

Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış hesabı :)

Forever XP diyenler ne oldu? Sizi göremiyorum artık :D Mağaradan çıktınız galiba :)

microsoft yine saçma bi karar almış İE 9'u XP'ye uyarlamamakla.... Dünyada bu kadar çok XP kullanıcısı varken bölesi bir işletim sistemini öldürmek niye anlamış da değilim. Madem bişeylerden kurtulmak istiyo vistayı ortadan kaldırsın zaten çoğu kullanıcı hala vistadan yana dertli (her nekadar service packler güncellense de) ... Dırectx 10 uyumu yanında directx 9 uyumlu İE9 yapabilir... yazık oldu onca xp kullanıcısına..MS çok şey kaybediyo farkında değil... :)

bence microsoft için büyük hata büyük rakiplerine Dünya'nın %50 sini seve seve teslim etmek oluyor ondan sonra ie9 neden tutmadı veryansın sen göz göre göre bile bile diğer tarayıcılara rant kapısı sağlıyorsun zaten firefox 4 beta gerçekten hızlı bu da tuz biber.

windows 7 kullanıyorum fakat ie 9 kurmaya hiç niyetim yok... chrome varken elimi sürmem... xp de olmaması kayıp değil. açıkçası xp kullanıcılarında pekte umrumda olmaz :)

"ozaman firefox akar ie bakarrrrr"

yorum süperrr:)

Linux için ie istiyoruz. Çok güzel bir tarayıcı bence ie. Ondan daha über tarayıcı görmedim ben!

kendi kuyularını kazıyorlar :)

Microsoft da fazla zorluyo adamı :( tamam ama illaki zorla yeni windows alacağız

Chrome var , onu kullanırız :)

Firefox ve chrome nin olmadığı yerde ie9 a abdurrahman çelebi
derlermiş.:)

windows xp kullananların çoğu zaten yenilikçi olmayanlar.yani windows 7 çıkmış umrunda değil.internet explorer 9 çıkınca da umrunda olmayacak.çünkü öyle bir bilgisayar kullanıcısı ki internet explorer 6 bile beklentilerini karşılıyor.alternatifleri olduğunu daha hızlı daha uyumlu daha güvenli olduklarının bile farkında değil.microsoft windows xp için internet explorer 9 çıkarsa da fazla bir pazar payı kazanamayacak.kimsenin sırf internet explorer 9 için işletim sistemi değiştirmeyeceğinin de farkındadır herhalde :)
ayrıca internet explorer çok kan kaybetti geri dönüş imkansız bence.

XP nedir abicim , onun yerine ubuntu kullan pardus kullan, windows kullanacaksan 7 kullan.

Firefox'a devam. :D

Zaten xp'ye çıksa ie8'den bir farkı olmayacakki donanım hızlandırma özelliği vista ve 7'de var yani xp'ye çıkacak yeni chrome ve firefox xp'ye özel olarak donanım hızlandırmayı desteklemeyecek vista ve 7'de bu özellik olduğundan desteklenecek ve daha performanslı çalışacak sonuç olarak xp'ye çıkmasının zaten bir anlamı yok boşuna zaman kaybı.

xp kullanıcıları kafayı fox ve chrome la zaten bulmuş durumda..
çokta tın olacaktı ie9..
chrome ve fox zaten hızlı ie den, xp onlara kaldı,,ee ie sadece win7 de ama yalnız değil,chrome 7 bangır bangır geliyor fox4 ise zaten iyi.
daha çok kaybeden ie dolayısıyla mikrosoft olur.

Çağ atlama vaktidir...

Her şey kaçak kullanmaya alışanlar için ve bireysel kullanıcılar için XP demode kalmış olabilir ancak yüzbinlerce şirket lisans haklarından dolayı hala mecburen XP kullanmak zorunda. Küçük beyinli bazı arkadaşlar ne olacak ki diyebilir ama bir şirket içinde 30-40 üzeri bilgisayarınız varsa ve tüm programları yasal kullanmak zorundaysanız her yeni çıkan programı satın almaya kalksanız iflasınızı verirsiniz.

hıh...çok da önemlimi yani IE9, daha önceki sürümlerinin yerde sürünmesi önlenemedi ki.. valla ben opera'cıyım..zaten operada bu tip bi olayın üzerinde mutlaka çalışıyodur ve tamamlanıncada yayınlarlar..biraz araştırın bakın opera daha bir çok browser'dan açık ara önde...Operaya devam ister 9 ister 10 ...çıksın operadan vazgeçemem...

bilinçli xp kullanıcısının zaten ie ile işi olmaz. bilinçsizi de zaten ie 6 kullanıyor, ne gerek var "tıklıyordur" e işaretine internete bağlanmış oluyordur, sayfaları gezmek için de google arama çubuğuna gireceği adresi www ile .com ile birlikte yazıp giriyordur. bir de tanıdığı sitelere yardım olsun diye günde bir kez düzenli olarak reklamlara tık'lıyordur. ie 9 desen o ne derler, ama sorsan hepsi "heykır". halimiz içler acısı.

bunların hepsi teşvik için bence.w7 alsın herkes diye yapıolar ama yanılıolar.şu bi gerçek xp en stabil microsoft işletim sistemi.insanları w7 ye teşvik etmeleri için önce vistayı kötülediler sonrada xp den tüm yazılım geliştirmelerini çektiler.directx 9 dan sonrasını xp desteklemiyor,ie9 ve biçok geliştirme.sanki herkes ie kullanıyo.çoğunluk firefox ve opera.şunuda unutmasınlar xp de onların ürünü.ne yaparlarsa yapsınlar xp kullanan ve seven insan asla xp den vazgeçmez.

Windows XP kullananlar yenilikçi değildir diyemeyiz. Eğer son iki üç yılda alınmış bir bilgisayarınız yoksa Windows 7 bir çok kullanıcı için yavaş kalacaktır. Hele aktif bir kullanıcıysanız ağır programlar da kullancaksanız Windows 7 yavaş gelecektir. Ayrıca netbooklar için de Windows 7 hiç avantajlı değil. Hatta aksine yeni başlayan kullanıcılar, Windows 7 istiyor görünümü güzel falan diye. Yeni PC alanlarda zaten Windows 7 biraz eskilerde en kötü ihtimalle Vista yüklü geliyor. Çoğu kullanıcı da birlikte gelen işletim sistemini kullanıyor. Katıldığım nokta ise; evet yeni başlayanlar internet explorer'ın yeni sürümlerini yüklemekle uğraşmıyolar. Ancak daha deneyimli kullanıcılar zaten Opera, Firefox ya da Chrome kullandıkları için IE9'un çıkmış olması bir şey ifade etmeyecek onlar için. Şunu da ekleyeyim, Microsoft isteseydi IE9'un en kötü ihtimalle donanım hızlandırma kapalı sürümünü XP için çıkarabilirdi. Ama yeni live essentials'ta olduğu gibi XP desteğini kapatıp Windows 7 satmaya çalışıyor.

@xghostxd yazmış:
windows xp kullananların çoğu zaten yenilikçi olmayanlar.yani windows 7 çıkmış umrunda değil.internet explorer 9 çıkınca da umrunda olmayacak.çünkü öyle bir bilgisayar kullanıcısı ki internet explorer 6 bile beklentilerini karşılıyor.alternatifleri olduğunu daha hızlı daha uyumlu daha güvenli olduklarının bile farkında değil.microsoft windows xp için internet explorer 9 çıkarsa da fazla bir pazar payı kazanamayacak.kimsenin sırf internet explorer 9 için işletim sistemi değiştirmeyeceğinin de farkındadır herhalde :)
ayrıca internet explorer çok kan kaybetti geri dönüş imkansız bence.

Burada yazan onlarca kişinin araştırma yapması gerek.
Vista'nın çekirdeği boşuna baştan yazılmadı.
XP'nin DX10 desteğinin olmaması, "Vista satılsın" diye değil.
IE9'un XP'ye gelmemesi de "Windows 7 satılsın" diye değil.Bir kere XP DX10'u yapısı itibariyle desteklemez,destekleyemez çünkü WDDM diye bir şey XP'de yoktur.WDDM de Aero'nun yani Vista'nın cam arayüzünün temelidir,WDDM olmadan Aero ve donanım hızlandırma özelliklerini çalıştıramazsınız. DX10 da WDDM ile ilişkidedir.
WDDM Vistanın çekirdeğine eklenen özelliklerden biri olup XP ve Vista ekran kartı sürücülerinin çok farklı olmasındaki temel sebeptir ve bu özelliği XP çekirdeğine ekleyemezsiniz.Ekleseniz bile DX10 gerekir,WDDM'li sürücü gerekir vsvs.
Bu nedenle işkembeden sallamanın en güzel örneğini yapıp "XP'ye DX10'u koymadılar çünkü Vista satılacak" mantığını gütmek yapılacak en hatalı şeydir.
IE9 XP'ye çıkamaz,çünkü XP'de DX10 ve WDDM yoktur bu nedenle IE9 donanım hızlandırmasını kullanamayacaktır.

Not : Microsoft'un avukatı filan değilim,ben de XP kullanıcısıyım ve IE9'un XP'de olmaması umrumda değil.
Ancak bir şey hakkında konuşulması için o konu hakkında iyi ve gerçek bilgi sahibi olmak gerekiyor.

İnternet explorer mı oda ne yenımı cıktı hahahhaha:)

xp forever XD

Ben simdilik IE7'den fazlasini kullanamiyorum. IE8'i daha yuklemeyi beceremedim. Seyy, ben de Ubuntu var da. :D :D :D :D Ama ondan cok daha stabil, daha hizli, daha fazla ozelligi olan zilyon tane browserim var tabii o ayri.

olurmu ya ben ie9 zp yüklicektim :(
bu çok büyük bir haksızlık!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

İe9 Mu hehe Opera Neyimize yetmiyorki ForeverXp :))))))

Birkere ben apple kullanıcısıyım bana her işletim sistemine uygun safari 5 gerlir 2. safari 5 i windows ile bile uyumlu yaptılar ! Ama aptal microsoft kendi ürettiği windows xp işletim sisteminde çalışmayan yaptı ! meğer safari 5 MacOSX 10.0 cheathh ile bile çalışıyor.

Dünyanın yarıdan fazlası hala XP kullanıyor. Microsoft İE9'u XP'ye de eklemek istemiştir ama XP'nin özellikleri uygun değildir, ondandır. İE9 şart değil, diğer tarayıcıların yeni sürümleri de çok güzel...

Avant Web Browser kullanın, rahat edin. Internet Explorer da neymiş? En son ne zaman kullandığımı hatırlamıyorum bile.

İE9 için windows7 veya vista yükleyemem valla ey gidi microsoft ie8 , opera , FİREFOX ne güne duruyor

Internet Explorer Düzgün çalışmadığı içim Mynet iletilerime bakamıyorum.Her zaman sorun yaşatıyor.IE9 u yüklediğime pişman oldum.

Sen de yorum yaz