Internet Explorer için "ayıp teklif!"

Ünlü blogger'a Internet Explorer'ı övmesi için yapılan teklifin kimden geldiği, gizemini koruyor!

Internet Explorer için "ayıp teklif!"

Michael Arrington isimli ünlü bir blogger, geçen hafta aldığı bir teklifte, Microsoft'un Internet Explorer tarayıcısıyla yaşadığı deneyimlere dair metinler kaleme almasının istendiğini açıkladı. Arrington ayrıca blog yazılarında #IEbloggers hashtag'ini kullanma şartının yer aldığını da duyurdu. Ancak Arrington, teklifin doğrudan Microsoft'tan değil bir PR ajansından geldiğini, Microsoft'un bu tekliften haberdar olup olmadığını bilmediğini de vurguladı.

İnternet argosunda bu tür "gizli reklam" girişimlerine "Astroturfing" ismi veriliyor. Etik dışı bir ticari ayıp olarak kabul edilen gizli reklam Türkiye'de kanunen yasak. Ülkemizde ücretli makaleler veya benzer reklam çalışmalarında "bu bir reklamdır" ibaresi kullanılıyor. Ancak, internet kullanıcılarının güvendikleri, takip ettikleri yazarların kaleminden çıkan tavsiye niteliğindeki metinlere büyük önem verdiği bilindiğinden, dünya çapında önemli blogger'lara sık sık "bu bir reklamdır" ibaresi olmaksızın, gizli reklam yapmaları için teklifler gidebiliyor.

Ancak internet kullanıcılarının bilinçlenmesiyle gizli reklamlar giderek daha fazla dikkat çekiyor ve okuyucularını aldatmaya yönelik yayın yapan blogger'lar daha kolay ifşa oluyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

sizin bir çok haber çatısı altında makale olmadan "astroturfing" lerinize koymadığınız koysanız da 7-8 puntoyla haberin en altına yazdığınız "bu bir reklamdır" yazısı etiklik mi peki?

Birilerinin övmesine gerek yok ki. Adam akıllı bir browser yapsalar millet zaten memnuniyetle kullanır.

ie yi övsen ne olur sisteme baglı ie çökse sistem çöker firefox kur gitsin üstelik milyon tane eklentisi var sürekli de güncel

Övmeye gerek yok zaten 11. sürüm ile beraber win8 de rakibi kalmadı. Teklifi de Google falan yapmıştır.

W8 kullanan bilir IE nin nekadar iyi olduğunu onun dışında w7 bende beyenmiyorum en iyi performans Win8 de veriyor IE11

Urun incelemeleri bir denetime tabi tutulsa kac teknoloji portalnin kapisina kilit vurulur merak ediyorum...

bu çağda internet explorer kullanan cahildir... krodur...

İe okadarda eskisi kdr kotu değil.

Bu çağda ie mi kaldı yaw

Bu çağda Mozilla ve Chrome kullanana cahil bile denmez.

siz suclunun onde gidenisiniz o zaman

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir