İnternet geçmişi kaybetmemize neden oluyor!

Tüm bilgilerin giderek internete kayması, gelecekte geçmişe ait bilgilerin kaybolmasına yol açar mı?

  • Ümit Öncel
Dijital zamanlar tarihe darbe vuruyor
Brindley'e göre bugün yazılan tarih, geleceğe aktarılamadan kaybolabilir.

İletişim çağında artık insanların birbirleri ile bilgi paylaşması hiç olmadığı kadar kolay. Kısa mesajlar, e-postalar eski ve zahmetli iletişim yöntemlerinin yerini aldı. Dijital fotoğraflar, kolaylıkla içeriği değiştirilebilir dijital fotoğraf çerçevelerinde sergileniyor. Kitaplar hala ayakta olsa da, özellikle bilgi kaynakları büyük bir hızla web sitelerine ve elektronik kitaplara dönüşüyor. Bunların hepsi iletişim ve bilgi paylaşımını kolaylaştırsa da, İngiliz araştırmacılar bu bilgi kaynaklarının uzun yıllar saklanamamasının risklerine dikkat çekiyorlar.

İngiltere Ulusal Kütüphanesi'nin yöneticisi Lynne Brindley, düzgün şekilde saklanamayan bu dijital bilgilerin gelecek nesillere 21. yüzyıla dair sadece bir "kara delik" bırakacağından endişeli. Observer'a konuşan Brindley konuyu örneklerle açıklıyor. 2000 Olimpiyatları ile ilgili 150 web sitesi sayısız bilgi barındırıyordu. Fakat olimpiyatların bitmesinden kısa süre sonra bu siteler, içerisindeki çok değerli bilgilerle beraber yok oldular. Benzer şekilde ABD'nin yeni başkanı Barack Obama'nın göreve başladığı gün Beyaz Saray'ın web sitesinde yer alan Bush dönemine ait kayıtların hepsi kaldırıldı.

Bilginin kolay iletilmesinin, bilginin daha az değerli gibi algılanmasına yol açtığını belirten Brindley, bu duruma "kişisel dijiltal bozukluk" adını veriyor ve dünya çapında bu konuda bir çaba başlatılmazsa, 21. yüzyılın önemli kayıtlarının, gelecek nesillerin tarihçileri tarafından erişilmesinin mümkün olmayacağını söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

aynen katılıyorum

Katılıyorum ama bir sakıncası yok.

Böyle bir şey yok, gerekli bilgiler gerekli şekilde saklanıyor internette, arşivleme sistemleri var, hatta yakın zamanda google'ın bir çalışması vardı zamanı geri alarak arama yapabiliyordunuz, ön bellekte saklanan haliyle web sitelerinin o yıllardaki hallerini görebiliyordunuz.

Birde güncelliğini kaybeden veriler var. Yazılımlar gibi şimdi windows 95 te ilk kez çalışan sürümü yayımlanan bir yazılımın o yıldaki sürümünün kaybolmuş olması zaten değersizdir, güncel sürümü zaten mevcuttur ve o dönemin işletim sisteminde çalışmaktadır.

Ayrıca kitap kağıttır, içinde arama yapmak için yürümeniz gereken ve aradığınız kitabı bulmuş bile olsanız sayfa çevirdiğiniz bir kütüphane bu saatten sonra verimli değildir. Dijital kütüphanelerde hem text hemde fotoraf, ses, video gibi verileride dökğman olarak tutmanız mümkün.

Bu çağ böyle bir çağ bazı bu makalede olduğu gibi sözde uzmanlar dinazor olduklarını kabullenmeliler artık.

sonuna kadar haklı aslında her ülkenin büyük bir sunucusu olmalı ve bu önemli bilgileri oralarda saklamalı bence.....

Önemli Bilgilerin kaybolmasına kimse sesiz kalmaz.Bir girişimci hemen bir portföy yapar para kazanır :D bizde paşa paşa kulanırız:D
Ztn bush'un yaptıklarıyla ilgisi olan çoktan önemli bilgileri not etmiştir...

Sen de yorum yaz