İnternette gezin, izinizi belli "edin"

Kaspersky'den şok açıklamalar: "İnternette izinizi belli etmeyin" haberleri tarihe mi karışıyor?

  • Ali Güngör
İnternette gezin, izinizi belli "edin"
Kaspersky'e göre internette kontrol artmalı

Rusya'nın 1 numaralın anti-virüs şirketi olan Kaspersky'nin CEO'sunun açıklamaları ortalığı çok karıştıracak.

Kaspersky Labs'ın kurucusu Eugene Kaspersky, bir röportajda internetteki en büyük güvenlik sorununun kaynağının anonimite olduğunu belirtti. Sürücü ehliyeti gibi, internet için de kullanıcıların belgeli ve lisanslı olması gerektiğini, zorunlu internet pasaportlarının yaşanan sorunları büyük oranda çözeceğini belirtti.

Kaspersky'nin önerileri bununla da kalmadı. Online kimlik uygulamasına ek olarak internet polisine de ihtiyaç olduğunu belirtti. Kurulacak olan böyle bir online polis gücü, online suçlarda suçluları kimliklerinden kolaylıkla tanımlayabilecek.

"İnternet halkın kullanımı için değil, Amerikan ordusu ve bilim adamları için tasarlanmıştı. Halka da olduğu gibi sunulması yanlıştı" diyen Kaspersky, sivil özgürlük savunucularının da dikkatini çekti.

"İnterneti baştan tasarlardım"

Güvenlik için denetim şart

Kaspersky "Internetin tasarımını değiştirmek isterim. Denetim, pasaportlar, polis ve internet standartlarını izleyen uluslar arası antlaşmalar gerekli. Buna katılmayan ülkeler olursa da onları internetten kesip atın gitsin" dedi. Internet protokol numaralarının da kullanıcı takibi için yetersiz olduğunu belirtti. Arabaların da plakaları olduğunu ancak bununla birlikte sürücü ehliyetinin de gerektiğini söyledi.

Bu açıklamaları yapan Kaspersky, sistemin maliyet ve uluslarası antlaşmalara imza atmanın zorlukları yüzünden uygulanmasının zor olduğunu da kabul ediyor. Sonuçta Kaspersky'nin işi güvenlik ve yaptığı değerlendirmeler de, internette özgürlüğün öneminden ziyade, tehlikelerin önlenmesine ve gittikçe artan internet suçlarının önüne geçilmesine yönelik.

Ancak anonim erişimin olmadığı bir dünyada internet özgürlüklerinin de sona ereceğine dair sesler buna karşılık yükseliyor. Amerikan basınında Benjamin Franklin'den şu alıntı yapılıyor: "Biraz güvenlik için biraz özgürlükten vazgeçen bir toplum, ikisini de hak etmez ve ikisini de kaybeder."

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

yuh artık, oldu olacak kulaklarımıza da birer no yapıştırın ineklere verilen nolar gibi

gene mi kurallar

Bunun tam tersini savunması gereken bir firmanın kendi üstüne düşmeyen bir konu üzerinde böyle konuşması çok aptalca. Kaspersky yapması gerekeni yapmalı. Bu konular hükümütleri ilgilendirir!

korsan olmazssa ne yapayım ben ınternetı kullanmam:))

aynen yaw köpeklere yapılan küperler gibi :(

sanki yapılmıyor...

ne zannediyor bu firma kendini işinize bakın sizin işiniz bu değil oldu bari gelin yatak odama kadar girin

kaspersky bunu yapsa bile anonimlik ortadan kalkmaz baska pcler üzerinden gireriz:xd

Benjamin Franklin'den şu alıntı yapılıyor: "Biraz güvenlik için biraz özgürlükten vazgeçen bir toplum, ikisini de hak etmez ve ikisini de kaybeder."
iyi bir söz katılıyorum

Ağzına sağlık Benjamin abi :)

İnternet kullanımı arttı ya, yine birileri zorbalığa başlama niyetinde.

ASLINDA en başında yapılması gerekirdi ama artık herkes korsana alıştı ve korsan olmasaydı internet ve yazılım dünyası asla bugünlere gelemezlerdi. Kim nerden bilecekti Autocad, Catia, Core, Photoshop gibi, Bryce gbi progrmları ? sadece yetişmiş mühendis ve animasyoncu vede grafikerler mi bilecekti bu programları...?

anlaşıldı...!!!
artık demekki internet yaygınlaştı ve programlar istenen popülerliğe ulaştı, pastaların dilimleri paylaşıldı ve şimdi özellikle saman altından serbest bırakılan bu kopya programlar artık imha edilmeye çalışılıyor.

AMA BU AYNI NEYE BENZİYOR BİLİYORMUSUNUZ?
amerikan filimlerinde adamı deney tabii tutarlar sonra süper bir öldürme makinası olarak yetiştirirler ve yoldan çıktığını düşündüklerinde yok etmeye çalışırlar. İşte durum bundan ibaret...!!!

ne yazkki ÜZÜCÜ...!!!

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

yakında özgür internet diye bi şey kalmıyıcak

Akıllı ruslar, eğer korsan sitelerine, crack sitelerine warez sitelerine, torrent sitelerine giremeyeceksem. Hackerlerde gizlice pcme girip şifrelerimi çalamayacaksa param fazlamı geldide pcmi kassın diye satın alacağımı kasperskynin antivirisünü. antivirüsünü.
Adamlar resmen kendi ekmekleriyle oynuyorlar.

kaspersky hackerlardan bıktı, başa çıkamıyor.

artmadı şnternet kulanımı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play