Internet’te Offline Sörf Keyfi

Artık çok detaylı sayfaları incelemek için saatlerce internet’e bağlı kalmanız gerekmiyor. Chip’in bu ay sizin için incelediği MemoWeb 3, bu sayfaları offline olarak izlemenize olanak tanıyarak bağlantı ücretlerinizi de minimuma indirecektir.

Internet’te Offline Sörf Keyfi (Sayfa 2)

Tüm internet’i indirmemek için
dış bağlantı değerlerine dikkat

MemoWeb, aynı zamanda site içindeki iç ve dış bağlantıların nasıl değerlendirileceği konusunda kontrolü de size bırakıyor. Böylelikle aynı domain ismi altındaki iç bağlantılar içinde herhangi bir alt klasörü es geçebileceğiniz gibi dış bağlantılar içinde de kaç site ileri gideceğini belirleyebiliyorsunuz. 0 ile 2 arasında değişen bu değerde 0, dış bağlantılardan herhangi bir dosya almayı engelleyecektir. 1 değeri başka bir site üzerindeki dosyaların alınmasına izin verirken 2 değeri ise bağlantıyı bir adım daha ileri taşıyıp, gidilen dış bağlantıya ait ikincil dış bağlantılara da erişmeye olanak tanıyacaktır. Diğer bir yönden isterseniz program üzerindeki bu sınırlamayı da kaldırabilirsiniz. Bu durumda MemoWeb, 255 adım uzaklığındaki siteye kadar ulaşacaktır. Tabi ki eğer internet’i indirmek istemiyorsanız bu rakamı çok büyük vermemenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde sabit diskiniz dolup taşabilir.

İndirilen siteyi görüntülemek için
ekstra browser’a gerek kalmıyor

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra dokümanları ayrı ayrı ön izleme bölümünde görüntüleyebileceğiniz gibi, bir site haritası biçiminde de izlemeniz mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra MemoWeb, bir offline browser aracını mükemmel yapacak birçok yararlı aracı da bünyesinde barındırıyor. Örneğin biraz önce de bahsettiğimiz ön izleme penceresi indirilmiş sayfaları resimleri ile birlikte izlemenize olanak tanıyacaktır. Bu bölümde istenirse doküman listesini hierarşik yapıda sıralayarak her sayfa içinde yer alan grafiklerin, bağlantıların ve diğer nesnelerin de ayrı ayrı görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bu modda herhangi bir nesne üzerine tıklamak o nesne ile ilgili dosya boyu, resim boyutu ve değiştirilme tarihi gibi bilgileri size ulaştıracaktır. MemoWeb aynı zamanda kopyalanmış sitelere erişimi de oldukça kolaylaştırıyor. Bunun için araç çubuğundaki Results tuşuna basılması sitenin lokal kopyasının açılması için yeterli olacaktır. İsterseniz indirilmiş sitenin klasöründe yer alan index dosyasını kullanarak default browser’ınız ile de tüm siteyi rahatlıkla gezebilirsiniz.

Arama özellikleri çok gelişmiş
değil ama sonuçta iş görüyor

Site üzerinde geniş bir şekilde arama yapılabilmesi ise MemoWeb’in sunduğu diğer avantajlar içinde yer alıyor. Bu şekilde URL’ler, dosyalar, ana sayfalar ve sayfa başlıklarından ve içeriklerinden anahtar kelimeler rahatlıkla aratılabiliyor. Program tek kelime aramalarında pek bir problem yaratmazken içinde AND, NOT, OR ve benzeri Boolean işlemlerin kullanıldığı aramalarda ise çuvallayabiliyor. Yine de basit aramalar yapılmak suretiyle başarılı sayılabilir.

Genel anlamda baktığınız zaman tüm araçlarına rağmen halen MemoWeb’in indiremediği siteler de bulunuyor. Örneğin veri tabanı destekli siteler genelde sayfa bağlantılarını pek ön plana çıkarmazlar. Bu durumda çoğu offline browserda olduğu gibi MemoWeb’de pek başarılı değil. Diğer bir yandan anlaşılır arabirimi programı kullanmayı kolaylaştırıyor.
Eğer bir web geliştiricisiyseniz Frontpage benzeri kullandığınız araçlar bu programın sunduğu avantajları size sağlayacaktır. Ancak geliştirme ortamınız size bu imkanı vermiyorsa en hızlı ve kolay şekilde kullanabileceğiniz bu programı mutlaka edinmeniz gerekiyor.

Daha kapsamlı çalışmak için ücretsiz
sürüm yerine Professional kullanılmalı

Eğer birçok siteyi birden yedeklemek istiyorsanız programın Pro sürümünü almanız daha iyi bir sonuç verecektir. 40 dolara yakın bir fiyata satılan bu program, ücretsiz dağıtılan sürümüne göre çoklu bağlantı desteği, reklam banner’larını kaldırabilmesi, sitede bulunan e-mail adreslerinin ayıklanabilmesi, daha önceden indirilmiş site üzerinde güncelleme yapabilmeye imkan tanıması ve siteleri indirilmek üzere sıraya koyabilmesi gibi çok daha fazla avantajlar içeriyor.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Internet’te Offline Sörf Keyfi (Sayfa 2)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir