iOS 11, Hangi Uygulamaları Çalıştırmayacak?

iPhone veya iPad'inizde şu an kullandığınız uygulamalardan hangileri, iOS 11'de çalışmayacak? Bunu görmenin çok basit yolu, haberimizde!

  • H. Hüseyin Öztürk
iOS 11, hangi uygulamaları çalıştırmayacak?

Eylül yaklaşıyor, bu da demek oluyor ki iOS'un yeni bir versiyonu yakında gelecek. iOS 11'deki en büyük yeni özellikler bir yana, bu güncellemeyle ilgili önemli diğer bir nokta, iOS 11'in sadece 64-bit olacağı için eski 32-bit uygulamaların artık çalışmayacak olması.

Şu anki iOS 10'da da bazı uygulamaların sisteminizi yavaşlatabileceğine dair uyarılar görmüşsünüzdür. Bu nazik bir uyarıydı ama iOS 11'de direkt olarak hiç çalışmayacaklar, tabi geliştiricileri yeni standartlara uyacak şekilde onları güncellemezse.

Neyse ki, hangi uygulamaların bundan etkileneceğini şimdiden kontrol edebilirsiniz.

Ayarlar > Genel > Hakkında > Uygulamalar kısmına gidin. Bir "Uygulama Uyumluluğu" sayfası göreceksiniz, burada şu anki haliyle iOS 11'de çalışmayacak olan uygulamaların listelendiğini göreceksiniz. Burada hiçbir uygulama görünmüyorsa, sevinebilirsiniz. iOS 11 hakkında endişelenecek hiçbir şeyiniz yok. Ama muhtemelen en azından birkaç uygulama 64-bit destekli olmayacaktır.

App Store'u açıp Güncellemeler kısmından yüklü uygulamaların güncellemelerini kontrol etmeyi unutmayın. iOS 11 yaklaştıkça, aktif yapımcılar uyumluluk için güncellemeler yayınlayacaktır. App Store'da bir uygulamanın sayfasını açıp aşağıya kaydırırsanız, geliştiricinin sitesi'ne tıklayarak sayfalarını ziyaret edebilir ve iletişim bilgilerini oradan edinebilirsiniz. Sonra da iOS 11'e güncelleme yapıp yapmayacaklarını öğrenmek için bir e-mail veya mesaj gönderebilirsiniz.

Yıllardır güncelleme görmeyen uygulamalar muhtemelen terk edilmiştir ve bir iOS 11 güncellemesi görmeyecekler. 

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost